Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Fiskus obniżył nam zarobki

0
Podziel się

Polacy średnio zarabiali w ubiegłym roku 1425 złotych miesięcznie - wyliczyło Ministerstwo Finansów na podstawie PIT-ów za 2005 rok.

Fiskus obniżył nam zarobki
(PAP/Tomasz Gzell)
bDUywDhh

Polacy średnio zarabiali w ubiegłym roku 1425 złotych miesięcznie. Tak wynika z raportu Ministerstwa Finansów dotyczącego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w 2005 roku.

Jeśli pominiemy świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytom i rencistom to okazuje się, że pracujący Polacy-podatnicy zarabiali miesięcznie w ubiegłym roku tylko 1198 złotych. Na rękę daje to około 850 zł.

Kwoty te to tak zwane duże brutto, a więc trzeba od nich jeszcze odjąć wszelkie składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz to, co w postaci podatku PIT oddajemy fiskusowi.

bDUywDhj

Orłowski: _ Prawda statystyczna jest inna _ Jest to znacznie mniej niż podawane oficjalnie przez Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw - przyznaje profesor Witold Orłowski główny doradca ekonomiczny PriceWaterhouseCoopers. Według GUS-u zarabiamy bowiem średnio 2648 zł.

Profesor Orłowski podkreśla, że cały czas żyjemy w kraju relatywnie biednym, dlatego każdy z pewnością chce by jego dochody rosły jak najszybciej. Jednak zbyt szybki wzrost dochodów w krótkim czasie może doprowadzić do szybkiego wzrostu inflacji, co negatywnie odbije się nie tylko na wszystkich pracujących, ale i na całej gospodarce.

bDUywDhK
KOMENTARZE
(0)