Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Firmy sięgają po osoby w wieku 50+. Wygrywa dyspozycyjność

63
Podziel się:

23 proc. przedsiębiorców zatrudnia i planuje w najbliższych 12 miesiącach przyjąć do pracy osoby w wieku 50+. 3,8 proc. nie zatrudnia takich osób, ale to planuje.

Firmy sięgają po osoby w wieku 50+. Wygrywa dyspozycyjność

Blisko 23 proc. firm zatrudnia i planuje w najbliższych miesiącach zatrudnić pracowników w grupie wiekowej 50+ - wynika z badania Work Service. Pracodawcy wskazują, że osoby w tym wieku mają duże doświadczenie zawodowe i angażują się w swoją pracę.

W najnowszym badaniu Work Service podkreślono, że 23 proc. przedsiębiorców zatrudnia i planuje w najbliższych 12 miesiącach przyjąć do pracy osoby w wieku 50+. 3,8 proc. nie zatrudnia takich osób, ale to planuje.

Z raportu wynika, że 63 proc. firm zatrudnia osoby powyżej 50 roku życia i nie planuje zmian w tym zakresie. Nie zatrudnia i nie planuje zatrudniać takich osób 9,5 proc ankietowanych. 1 proc. badanych zatrudnia osoby w wieku 50+ i planuje zmniejszenie etatów dla takich pracowników.

Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz z Work Service, zaznaczył w badaniu, że rośnie zainteresowanie pracownikami 50+. - Korzystają na tym obie strony: pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupa wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50-tym roku życia mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). W II kw. 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3 proc., a obecnie to już 4 proc. - skomentował.

Według raportu Work Service 32 proc. ankietowanych zatrudnia w firmie osoby w wieku 50+, ponieważ mają one duże doświadczenie zawodowe. 21 proc. wskazuje, że takie osoby są zaangażowane w realizację powierzonych zadań. 19 proc. badanych zwróciło uwagę, że zatrudnia pracowników w wieku 50+ dlatego, że rzadziej zmieniają oni pracę.

Dziewięć proc. respondentów podkreśliło, że zatrudnia osoby w wieku 50+, ponieważ są one dyspozycyjne. Osiem proc. przedsiębiorców wskazało, że zatrudnia pracowników po pięćdziesiątce, dlatego, że na rynku pracy brak jest młodszych pracowników.

W badaniu zaznaczono, że polskie społeczeństwo się starzeje, dlatego będzie wzrastać liczba osób w wieku 50+ na rynku pracy. - Dzisiejszy poziom życia sprawia, że dobrą kondycję i zdrowie można utrzymać dłużej, przez co poziom aktywności zawodowej osób starszych też się zwiększa. Widać to w danych Eurostatu. Z kolei w ciągu dekady odsetek zatrudnionych seniorów zwiększył się w Polsce z 28,5 proc. do 47,4 proc. To drugi największy wzrost w Unii Europejskiej - wskazano.

Badanie "Postawy pracodawców wobec seniorów na rynku pracy" zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.

Zobacz także: Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(63)
robert
6 lat temu
A JA JEDNAK WOLĘ SOBIE POLEŻEĆ
Jaq
6 lat temu
A nagle przed okresem ochronnym przestaja byc dyspozycyjni, doswiadczeni itp? Ze tak szybko sie pozbywaja takich pracownikow
Anka
6 lat temu
Jaki badacz wysuwa wnioski z próby 105 przedsiębiorstw? Ile jest przedsiębiorca w Polsce w ogóle ? Jaki % błędu? Przecież to poziom jakość później średniej w kopalni mózgów średniowiecznej wsi rumuńskiej
Marek
6 lat temu
Mam 57 lat a do tego 39 lat pracy.Moją firmę też dotyczy brak rąk do pracy.Ostatnio szefostwo próbowało uzupełnić braki kadrowe młodym narybkiem.Nie czuję się starym ramolem ale to co młodzi wyrabiania to mi i chyba szefostwo ręce opadają.
młody pracown...
6 lat temu
Nie mam jeszcze nawet 25 lat, ale przyznam że mi zawsze lepiej się współpracuje ze starszymi od siebie, tak od 30 wzwyż. Zazwyczaj starsze ode mnie osoby to kopalnia wiedzy, a przy tym nie są bucami jak niestety znaczna większość moich rówieśników. No i zawsze można ze starszymi od siebie pogadać na fajne tematy, a nie tylko kto gdzie na zakupach był.
...
Następna strona