W ubiegłym roku pracodawcy opublikowali o blisko 50 procent ofert więcej niż w kryzysowym 2009 roku - wynika z raportu _ Rynek pracy specjalistów w 2010 roku, _opublikowanego przez serwis rekrutacyjny _ Pracuj.pl _.
Od początku ubiegłego roku pracodawcy umieścili w serwisie _ Pracuj.pl _ ponad 240 tys. ofert pracy. Sytuacja na dobre ustabilizowała się w lipcu, a najlepsze na poszukiwanie pracy były wrzesień i październik, kiedy opublikowano po ponad 23 tys. propozycji.
Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż (ponad 71 tysięcy), bankowość, finanse i ubezpieczenia (39,5 tys.) oraz budownictwo i nieruchomości (prawie 29 tys.). Propozycje z tych sektorów stanowiły prawie 50 proc. wszystkich ofert umieszczonych w serwisie w 2010 roku.
Największy przyrost procentowy, względem poprzedniego roku, odnotowano jednak w przypadku sektora turystycznego (71 proc.), branży finansowej (71 proc.), a także transportowej (69 proc.) i chemicznej (65 proc.).
Poszukiwani specjaliści IT
W 2010 roku najłatwiej było znaleźć pracę w działach handlowych, działach obsługi klienta i call center. Zdecydowanie więcej niż dotychczas szukano specjalistów IT, którzy [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t123993.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;polska;nokia;i;inne;pobozne;zyczenia,239,0,740079.html) Winiecki: "Polska Nokia" i inne pobożne życzenia
awansowali do czołówki najbardziej poszukiwanych pracowników.
W przypadku działów IT odnotowano też jeden z największych wzrostów (o 82 proc.), w porównaniu do 2009 roku ubiegłego. Dużo propozycji skierowanych było również do finansistów oraz inżynierów.
Mimo, że młodym ludziom dużo trudniej teraz znaleźć pracę niż jeszcze w 2008 roku, to warto podkreślić, że w 2010 roku pracodawcy mieli dla nich prawie dwa razy więcej ofert staży i praktyk niż rok wcześniej. O 70 proc. natomiast wzrosło zapotrzebowanie na osoby na stanowiska kierownicze.
O pracę najłatwiej w województwie mazowieckim
Pracę nadal najłatwiej można było znaleźć w woj. mazowieckim, skąd w 2010 roku pochodziła co 5. oferta pracy, oraz w województwach: dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim. Najtrudniej było o pracę w regionie podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
Największy przyrost ofert pracy odnotowano w przypadku woj. lubelskiego (o 84 proc.), najmniej ogłoszeń przybyło w woj. łódzkim (wzrost o 29 proc.).
Coraz więcej ofert od zagranicznych pracodawców
Warto zauważyć, że naszymi pracownikami znów zaczęli interesować zagraniczni się pracodawcy – liczba tych ofert wzrosła o ponad połowę. W analizowanym okresie najwięcej propozycji, w serwisie _ Pracuj.pl _, zamieściły firmy z Niemiec (ponad 400), Francji oraz Holandii (po blisko 250).
Duże zapotrzebowanie na naszych pracowników było również za naszą południową granicą – Czesi częściej szukali u nas specjalistów niż pracodawcy z Wielkiej Brytanii czy Finlandii. W związku z trudną sytuacją gospodarczą, mniej propozycji niż dotychczas opublikowały firmy z Irlandii.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
Ponad 3 mln bezrobotnych. Ale ma być lepiej W grudniu w Niemczech przybyło 85 tys. osób bez pracy. | |
Zobacz, kto będzie zatrudniał w przyszłym roku O pracę ma być łatwiej, przede wszystkim w handlu i budownictwie. Zwolni się kilkaset tysięcy miejsc po wyjeżdżających do Niemiec. | |
Kto może prowadzić handel w Trzech Króli Złamanie zakazu handlu w Trzech Króli jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy. |