Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Europejski dzień akcji związków zawodowych. W Polsce też strajkują

0
Podziel się

- Nie chcemy być na zasiłkach, chcemy pracować, chcemy, by były tworzone miejsca pracy. Dziś chcielibyśmy mieć takie uposażenie z pracy jak Grecy, Hiszpanie, Portugalczycy mają na zasiłku dla bezrobotnych - mówi szef OPZZ.

Europejski dzień akcji związków zawodowych. W Polsce też strajkują
(Reporter)
bDzXzBmd

Przed siedzibą resortu pracy w Warszawie, po godz. 10, rozpoczęła się manifestacja w ramach europejskiego dnia akcji związków zawodowych i solidarności na rzecz kontraktu socjalnego dla Europy. Pikiety zapowiedziano też w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach.

Na zdjęciu przewodniczący OPZZ Jan Guz

Europejski dzień akcji związków zawodowych i solidarności na rzecz kontraktu socjalnego dla Europy to inicjatywa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC). Na jej apel 14 listopada w wielu krajach europejskich zaplanowano strajki, demonstracje i inne formy protestu przeciw polityce zaciskania pasa i ograniczaniu wydatków na politykę socjalną.

bDzXzBmf

Akcje protestacyjne mają stanowić apel do europejskich przywódców, by _ zapobiegli pogorszeniu sytuacji na rynku pracy oraz zareagowali na rosnący niepokój społeczny odczuwany przez Europejczyków _ - poinformowali przedstawiciele ETUC w komunikacie.

Strajki odbędą się w dotkniętych kryzysem finansowym Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Włoszech. Ulicami miast we Francji, Czechach i innych krajów Europy przejdą demonstracje, a m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i państwach skandynawskich zorganizowane zostaną wiece solidarności z krajami poddanymi reżimowi oszczędnościowemu.

Protesty organizuje wspólnie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. W Warszawie i Katowicach udział w nich zapowiedział _ Sierpień '80 _.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział dziennikarzom w środę przed rozpoczęciem pikiety przed MPiPS, że związkowcy zebrali się, by domagać się godnej pracy. _ - Nie chcemy być na zasiłkach, chcemy pracować, chcemy, by były tworzone miejsca pracy. Dziś chcielibyśmy mieć takie uposażenie z pracy jak Grecy, Hiszpanie, Portugalczycy mają na zasiłku dla bezrobotnych _ - mówił Guz.

bDzXzBml

OPZZ uważa, że pogłębia się kryzys społeczno-gospodarczy, pogarszają się prognozy gospodarcze na rok 2013, rośnie liczba zwalnianych pracowników, a rząd nie podejmuje działań skutecznie blokujących te tendencje, rośnie grupa zatrudnionych na umowach śmieciowych, rząd blokuje konsumpcję wewnętrzną, a dialog społeczny jest pozorowany przez rząd.

_ - Premier ostatnio mówił, że nie pozwoli zlikwidować żadnego miejsca pracy, a na Śląsku do zwolnienia jest już 2 tys. kolejarzy _ - powiedział Guz. W zakładach metalowych, w górnictwie, w energetyce - wszędzie zapowiada się zwolnienia, wszędzie likwiduje się miejsca pracy, a pana premiera nie ma - dodał szef OPZZ. Jego zdaniem związkowcy domagają się prawdziwego dialogu społecznego, a nie pozorowanego. _ Nie chcemy, aby rząd wiedział lepiej, co potrzeba społeczeństwu _ - tłumaczył Guz.

Szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka pytał, co rząd przez tyle lat zrobił dla tworzenia nowych miejsc pracy. _ - Kryzys, kryzysem, ale trzeba tworzyć miejsca pracy, a nie ciąć koszty, gdzie się da _ - mówił. _ - Jeśli będziemy mieli pracujących, to oni będą mieli pieniądze i będą nakręcali ten biznes. A w tym zakresie nie robi się nic _ - uważa.

Pytany o nieobecność NSZZ _ Solidarność _ na wspólnej akcji związków Chwałka wyjaśnił, że tamta centrala związkowa wybrała inną formę przekazania swoich postulatów. _ - Chcą nagłośnić te problemy w mediach, w spotach. Choć uważam, że w takiej sytuacji powinni być tu wszyscy _ - powiedział PAP Chwałka.

bDzXzBmm
Czytaj więcej w Money.pl
Dziś to oni są lepsi od Greków w strajkowaniu W Grecji związkowcy będą strajkować przez trzy godziny, a w Belgii 24-godzinny strajk pracowników kolei sparaliżował komunikację.
Dziś kluczowe głosowanie dla przyszłości Grecji Opozycja i związki zawodowe ponownie wyległy w proteście na ulice Aten. W parlamencie ważą się losy...
Hiszpańscy związkowcy sparaliżują kraj Główne hiszpańskie organizacje związkowe zapowiedziały strajk generalny. Zbiegnie się on z podobnymi akcjami w Portugalii i Grecji.
bDzXzBmG
Źródło:
KOMENTARZE
(0)