Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Eurokraci strajkują przeciw cięciom w administracji

0
Podziel się:

Strajkuje około 90 proc. z około 3 tysięcy pracowników Rady Unii Europejskiej.

Eurokraci strajkują przeciw cięciom w administracji
(PAP/EPA)
bEJFXgvF

W związku z żądaniami krajów UE przeprowadzenia dalszych cięć w administracji unijnej, we wtorek strajkuje około 90 proc. z około 3 tys. pracowników Rady UE - poinformował PAP szef jednego ze związków zawodowych tej instytucji Guenther Lorenz.

Niewykluczone są dalsze strajki w przyszłym tygodniu. Jak powiedział Lorenz kraje członkowskie idą _ zdecydowanie za daleko _, jeśli chodzi o cięcia w unijnej administracji na lata 2014-2020 jakich domagać się będą w trakcie negocjacji z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.

_ - Propozycja, z którą Komisja Europejska wyszła w grudniu 2011 roku, wiązała się z jednym miliardem euro oszczędności, podczas szczytu UE 7 i 8 lutego kwota oszczędności została zwiększona do 2,5 mld euro. Teraz Coreper (ambasadorowie krajów UE) przygotowuje mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim, który przewiduje dalszy wzrost oszczędności prawdopodobnie do 10 mld euro _ - wymienił Lorenz. Nie wykluczył kolejnego strajku w przyszłym tygodniu.

bEJFXgvH

Związki zawodowe uważają, że tak duże oszczędności zagrażają europejskiej służbie cywilnej. Póki co do strajku pracowników Rady UE nie przyłączyli się pracownicy innych instytucji UE m.in. Komisji Europejskiej.

Jak poinformowała KE i irlandzka prezydencja ambasadorowie mają udzielić prezydencji mandatu do negocjacji z PE w sprawie projektu reformy statusu funkcjonariuszy unijnych w środę, a pierwsze trójstronne spotkanie negocjacyjne w tej sprawie ma odbyć się w poniedziałek.

_ Na Radzie Europejskiej (szczycie UE) w lutym uzgodniono, że poziom zobowiązań (finansowych) w administracji na lata 2014-2020 nie przekroczy 61 mld 629 mln euro (o 4,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013 - PAP). Ten limit uwzględnia szereg oszczędności tj. redukcję zatrudnienia o 5 proc. w stosunku do lat 2013 - 2017, zwiększenie czasu pracy, zawieszenie na dwa lata waloryzacji pensji i emerytur _ - wymieniła w informacji irlandzka prezydencja.

Według Lorenza wstępny projekt stanowiska negocjacyjnego krajów UE w sprawie reformy administracyjnej zakłada m.in. podwyższenie wieku emerytalnego dla urzędników instytucji unijnych z 63 do 67 lat, wprowadzenie górnej granicy podwyżek wynagrodzeń na poziomie 2 proc., przywrócenie dodatkowego opodatkowania części dochodów urzędników w wysokości 6 procent, a także ograniczenie możliwości awansu.

bEJFXgvN

Związkowcy podkreślają, że wtorkowy strajk nie jest skierowany przeciwko propozycjom KE dotyczącym reformy statusu funkcjonariuszy unijnych, która miałaby przynieść oszczędności w administracji UE w wysokości 1 mld euro do 2020 roku.

KE proponowała m.in. likwidację 5 proc. miejsc pracy (m.in. przez niezastępowanie osób odchodzących na emerytury) do 2017 roku, a także podniesienie wieku emerytalnego z 63 do 65 lat (do 67. roku życia na życzenie pracownika), wydłużenie tygodnia pracy z 37,5 do 40 godz. Projekt KE przewidywał też ograniczenie niektórych przywilejów, w tym skrócenie z sześciu do trzech dni dodatkowego urlopu na podróże urzędników do domu oraz zmniejszenie dopłat na te podróże.

Na pensje 55 tys. urzędników przeznaczona jest mniej niż połowa unijnych wydatków na administrację. Miesięczne zarobki urzędników wahają się od 2600 euro dla świeżo zatrudnionej sekretarki najniższego szczebla do ponad 18 tys. euro brutto dla najwyższych rangą dyrektorów generalnych i ich zastępców. Ponad 20 tys. euro na miesiąc zarabiają komisarze i sędziowie Trybunału UE. Osobną kategorię stanowią tzw. pracownicy kontraktowi, zatrudniani na czas określony (stanowią prawie 20 proc. wszystkich zatrudnionych); zarabiają znacznie mniej: od 1850 do 6 tys. euro brutto.

Czytaj więcej w Money.pl
Unijni urzędnicy będą strajkować. Dlaczego? W przyszłym tygodniu ambasadorowie krajów członkowskich mają przyjąć stanowisko Rady UE na negocjacje z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w sprawie planowanej reformy unijnej administracji.
Ile pieniędzy obetnie nam Bruksela? Ustalono, kiedy ruszą negocjacje między Europarlamentem a rządami w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020.
bEJFXgwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)