Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Emigracja do Polski. Ukraińcy są zachwyceni

249
Podziel się

Niemal 90 procent migrantów z Ukrainy chwali sobie poziom życia w Polsce. Czują się tu dobrze, łatwo znajdują pracę - i wielu chce zostać nad Wisłą na zawsze. Ukraińców do Polski przyciąga zwykle praca, ale nie tylko.

Ukraińcy bardzo chwalą sobie życie w Polsce
Ukraińcy bardzo chwalą sobie życie w Polsce (Karol Serewis/ EastNews)
bDIigkjV

Niemal 90 proc. migrantów z Ukrainy chwali sobie poziom życia w Polsce. Czują się tu dobrze, łatwo znajdują pracę - i wielu chce zostać nad Wisłą na zawsze. Ukraińców do Polski przyciąga zwykle praca, ale nie tylko.

44 proc. mieszkających nad Wisłą Ukraińców uznaje Polskę za kraj docelowy swojej emigracji - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia dla"Rzeczpospolitej". Chcą więc w Polsce zostać na dłużej, a może i na zawsze. Taką chęć wyraziło niemal 30 proc. uczestników sondażu. 60 proc. jednak chce zostać nad Wisłą na dłużej i jedynie 2 proc. planuje spędzić tu nie więcej niż trzy miesiące.

Polska podoba się Ukraińcom

Migranci zza naszej wschodniej granicy doceniają nie tylko poziom życia w Polsce, ale też życzliwość Polaków. Pozytywnie na ten temat wypowiedziało się 74 proc. respondentów. Cytowani przez "Rz" eksperci wskazują, że w asymilacji Ukraińcom pomaga podobieństwo kulturowe pomiędzy obydwoma narodami.

bDIigkjX

Eksperci wskazują też, że do Polski trafia też coraz więcej wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy cenią sobie nie tylko wyższe zarobki, ale też na przykład stabilność zatrudnienia.

Bezpłatne wejściówki na Impact'18 - wystarczy się zarejestrować
Zobacz także: Polacy są pozytywnie nastawieni do pracowników z Ukrainy. Boją się tylko młodzi ludzie. Zobacz wideo
bDIigkkd

Jednak nie tylko praca przyciąga obywateli Ukrainy nad Wisłę. Choć 66 proc. przyznaje, że wybrało się do Polski w celach zarobkowych, to 35 proc. wskazuje naukę jako przyczynę imigracji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIigkky
wiadomości
praca
gospodarka
KOMENTARZE
(249)
taki sobie
3 lata temu
Jakoś na co dzień trudno mi spotkać życzliwość wobec Ukraińców. Dowodem niech będą tutejsze komentarze. Coś mi się wydaje ,że tego typu artykuły mają za zadanie urabianie opinii społecznej. I tyle!
wikwik
3 lata temu
Sami wilka do kurnika wpuszczamy...Oni mają w genach nienawiść do Polaków.
Tomasz
3 lata temu
Przepraszam, ale gdzie znaleziono te pozytywnie nastawione tłumy. Sondę przeprowadzano wśród członków konferencji Leviatan, czy też brali w niej udział Janusze biznesu zastępujący ukraińcami Polaków którzy nie chcą pracować za grosze. Gdy rozmawiam ze zwykłymi ciężko pracującymi rodakami, to wielu z nich wypowiada sie o przybyszach bardzo negatywnie. Wielu zdaje sobie sprawę żę przez nich nie mają szans na żadne realne podwyżki płac. Ptam więc autora tego napisanego najwyraźniej na zmówienie artykuliku, na czyje zlecenie został nasmarowany.
bDIigkkz
Marek3003
3 lata temu
Jakie podobieństwo kulturowe? Kto to pisał? Przez prawie dwa lata miałem za ścianą blizniaka 30 Ukrainców i powiem Wam, że nie ma podobieństwa kulturowego! Mogę zamieścić filmy i zdjęcia z bijatyk, ciągłych libacji do rana, palenia ogniska w garażu i interwencji przestraszonych naszych Policjantów.
OBURZONY
3 lata temu
JUŻ NIE SĄ ZADOWOLENI SWOJĄ SAMOSTYJNĄ UPA-INĄ ZA KTÓRĄ WYMORDOWALI 200 TYS. POLAKÓW I NADAL CHCĄ DO POLSKI ????
...
Następna strona