Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Elastyczne formy zatrudnienia dla specjalistów i menedżerów

0
Podziel się:

Wyrażenie „elastyczne formy zatrudnienia” jest kojarzone w Polsce przede wszystkim z pracą tymczasową w dziale produkcji czy w magazynie, z telepracą lub pracą w niepełnym wymiarze godzin. Pojęcie to jest jednak dużo szersze i obejmuje także wszelkie formy zatrudnienia na czas określony, które są wykorzystywane w obszarze stanowisk specjalistycznych, menedżerskich i technicznych.

Elastyczne formy zatrudnienia dla specjalistów i menedżerów
(Fotolia)

W Europie Zachodniej oraz w innych wysoko rozwiniętych krajach elastyczne formy współpracy stosowane są z powodzeniem we wszelkich gałęziach rynku oraz na wszystkich poziomach stanowisk. W Polsce z tych rozwiązań korzystają głównie duże organizacje przenoszące swoje doświadczenie z rynków zagranicznych, jednak stopniowo coraz więcej pracodawców decyduje się na ich wykorzystanie.

Ze względu na okoliczności pojawienia się potrzeby zatrudnienia pracownika na czas określony oraz specyfikę danego stanowiska możemy wyróżnić cztery główne formy elastycznego zatrudnienia:

Praca tymczasowa – najpowszechniej stosowana forma zatrudnienia na czas określony. W Polsce regulowana Ustawą o pracy tymczasowej, która weszła w życie w 2003 roku. Warunki zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę tymczasową są bardzo zbliżone do warunków zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Głównymi różnicami jest maksymalnie 18 miesięczny okres zatrudnienia u jednego pracodawcy, tygodniowy okres wypowiedzenia oraz urlop nabywany „z dołu”. Duże organizacje stosują często tę formę zatrudnienia w przypadku zastępstw na czas urlopów macierzyńskich lub dłuższych zwolnień lekarskich. Jest to również popularne rozwiązanie przy dużym natężeniu prac, przeprowadzaniu zmian organizacyjnych lub uruchamianiu nowych projektów.

Outsourcing – forma zatrudnienia polegająca na oddelegowaniu do pracy u klienta pracowników zatrudnionych formalnie w agencji doradztwa personalnego. Współpraca może być zawarta w oparciu o dowolną formę umowy – umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub własną działalność gospodarczą. Najczęściej outsourcing stosowany jest przez organizacje chcące przekazać firmom zewnętrznym część procesów niebędących ich podstawową działalnością lub w przypadku, gdy wewnętrzne zarządzenia nie pozwalają na stworzenie nowego wakatu.

Interim management – forma zatrudnienia na czas określony wysoko wykwalifikowanych menedżerów, posiadających doświadczenie w różnych strukturach i branżach. Współpraca zazwyczaj podejmowana jest w oparciu o kontrakt menedżerski, jednak popularne jest również zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Rozwiązanie stosowane jest często w optymalizacji kluczowych procesów, w trakcie restrukturyzacji lub fuzji. Pozwala na wniesienie do organizacji unikalnego know-how i spojrzeniu z zewnątrz na funkcjonujące w niej procedury.

Contracting – forma zatrudnienia odnosząca się do pozyskiwania na czas określony wykwalifikowanej kadry technicznej z obszaru IT lub inżynierii. Bardzo zbliżona pod kątem zasad współpracy do interim managementu, ponieważ wykorzystuje zarówno kontrakty menedżerskie, jak również umowę o pracę. Stosowana jest głównie podczas prowadzenia dużych projektów, wdrażania nowych technologii lub uruchamiania zakładów i linii produkcyjnych.

Stosowanie elastycznych form zatrudnienia jest bardzo korzystne dla pracodawców przede wszystkim ze względu na ograniczenia kosztów i czasu pracy własnej, przesunięciu odpowiedzialności za rekrutację i obsługę pracowników do firmy zewnętrznej oraz możliwości elastycznego zarządzania liczbą pracowników. Dla pracowników podjęcie pracy na czas określony pozwala na zdobycie doświadczenia w różnych organizacjach, rozwój zawodowy w przypadku uczestnictwa we wdrożeniach lub projektach, a także na zdobycie stałej umowy, ponieważ firmy często decydują się na zatrudnienie bezpośrednie najlepszych pracowników tymczasowych.


Informacje o Hays Poland

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc, która jest największą na świecie firmą zajmującą się rekrutacją specjalistyczną. Działając na rynku rekrutacyjnym od ponad 40 lat, Hays posiada 244 biura w 33 krajach. Łącznie pracuje w nich ponad 8 700 ekspertów w 20 specjalizacjach.

W 2002 roku otworzyliśmy pierwsze biuro w Polsce. Od tego czasu umocniliśmy naszą pozycję na polskim rynku, stając się niekwestionowanym liderem w rekrutacji specjalistycznej. Obecnie w Hays Poland zatrudnionych jest ponad 200 osób w biurach w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu oraz Szczecinie.

Świadczymy dopasowane do wymagań klienta usługi w zakresie rekrutacji specjalistycznej pozyskując najlepszych kandydatów do pracy stałej, tymczasowej oraz na kontrakt. Portfolio naszych usług obejmuje ponadto Executive Search, Recruitment Process Outsourcing (RPO) oraz marketing rekrutacyjny.

Z pasją wspieramy rozwój zawodowy profesjonalistów działających w różnych obszarach rynku, kierując się naszym motto „powering the world of work”.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)