Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dokąd Polacy jeżdżą za chlebem?

0
Podziel się:

Trzech na czterech Polaków nie wyklucza emigracji zarobkowej. A tylko jeden na sześciu deklaruje, że nie rozważa takiej opcji. Tak wynika z badania Instytutu Millward Brown* przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A.

Dokąd Polacy jeżdżą za chlebem?
(Polaris/East News)

Najpopularniejszymi kierunkami emigracji zarobkowej są Niemcy, Skandynawia i Wielka Brytania. Na podjęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów zdecydowałby się co piąty ankietowany (21 proc.). Mniej więcej taki sam odsetek zadeklarował chęć wyjazdu do Skandynawii - Norwegii, Szwecji, czy Danii. Kierunek skandynawski -zauważają badacze - jest wybierany znacznie częściej, niż rok temu. Ciągle popularna jest też Wielka Brytania, gotowych wyjechać do niej jest 13 proc. Polaków pytanych przez Instytut Millward Brown.

Popularność Niemiec wśród migrantów zarobkowych wyjaśnia Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service S.A., firmy, na zlecenie której zrealizowano badanie: - Decydująca jest bliskość geograficzna, szerokość rynku pracy, czyli liczba i różnorodność ofert oraz to, że są one zbieżne z kompetencjami naszych pracowników - przekonuje

Wykształceni do Skandynawii

Wybór kierunku emigracji jest ściśle związany z poziomem wykształcenia migrantów. Pracownicy z wykształceniem podstawowym lub zawodowym najczęściej wskazywali Holandię i Niemcy jako kierunek emigracji. Największa liczba ofert pracy dostępnych dla obcokrajowców w Niemczech dotyczy opiekunów osób starszych i pracowników budowlanych - spawaczy, murarzy, hydraulików, glazurników, czy stolarzy oraz przemysłowych - np. operatorów maszyn CNC (tnących). Także w Holandii Polacy zatrudniani są najczęściej do pracy w fabrykach, magazynach, czy hurtowniach.

W obu przypadkach ważna jest też łatwość wyjazdu. Nie brakuje w Polsce firm specjalizujących się w pośrednictwie pracy dla rynku niemieckiego i holenderskiego. W przypadku Niemiec kluczowym aspektem jest też bliskość geograficzna.

Dla porównania Skandynawię jako kierunek wyjazdu dwa razy częściej wskazywali ankietowani z wykształceniem wyższym, niż podstawowym. Dużą popularnością wśród pracowników wykwalifikowanych, czyli posiadających dyplom, cieszą się też Stany Zjednoczone i Kanada.

Wpływ na decyzję o emigracji ma też wiek respondentów. Wyjazd za pracą częściej wykluczają osoby starsze - blisko 40 proc. z tej grupy nie zdecydowałoby się na emigrację. Z kolei na drugiej stronie skali są osoby młode - do 34 roku życia. Tylko 8 proc. z tej grupy deklarowało, że nie rozważa wyjazdu.

Niemcy emigracyjnym przebojem

Popularność Niemiec, jako celu emigracji zarobkowej pokazują też badania CBOS**. Jak wynika z raportu "Poakcesyjne migracje zarobkowe" z listopada 2013 r. od wejścia Polski do Unii Europejskiej, za granicą pracował jeden na siedmiu Polaków dorosłych. Najczęściej w Niemczech. Z Odrą pracowała jedna trzecia wszystkich emigrantów. Ale - jak wynika z danych CBOS - od momentu otwarcia niemieckiego rynku pracy w maju 2011 liczba ta sukcesywnie spada.

Dla porównania na Wyspy Brytyjskie, które były drugim najpopularniejszym kierunkiem emigracji, wyjechał za chlebem co piąty ankietowany.

Wyjazdy zarobkowe najczęściej były powtarzalne i krótkie - nie trwały dłużej niż kwartał. Tylko co czwarty wyjeżdżający spędził na emigracji więcej niż rok.

Sondaż CBOS potwierdza, że emigracja jest domeną ludzi młodych. Wśród osób do 34 roku życia pytanych przez CBOS za granicą pracował co czwarty.

Liczą się relacje

Dużą rolę w podjęciu decyzji o wyjeździe zarobkowym odgrywa sieć kontaktów. Sondaż CBOS pokazuje, że ponad dwie trzecie wyjeżdżających ma za granicą członka rodziny lub przyjaciela. W 2013 r. 13 proc. przyznało, że ktoś z ich gospodarstwa domowego pracuje za granicą. W porównaniu z rokiem poprzednim to wzrost o 7 punktów proc. To - zdaniem badaczy CBOS - dowodzi, że liczba wyjeżdżających do pracy wzrosła.

Zgadza się z tym Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków Work Service S.A. - Obserwujemy coś, co można porównać do przewracającego się domina - mówi. I dodaje: - Jedni wyjechali do pracy za granicę, odnieśli sukces a następnie zachęcają znajomych i rodzinę do wyjazdu. Praca w Polsce przestaje już być podstawowym wyborem, bo perspektywy są znacznie szersze i Polacy nie boją się z nich korzystać.

*Badanie Instytutu Millward Brown zrealizowano w dniach 28.02 - 02.03.2014 r. na próbie ponad 1 tys. dorosłych Polaków.

**Badanie CBOS "Poakcesyjne migracje zarobkowe" to część badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzonego w dniach 7-14.11.2013 r. na grupie 990 Polaków. Autorzy obu badań nie dotarli do osób na stałe mieszkających za granicą. Dlatego przedstawione dane nie opisują w pełni skali emigracji zarobkowej.

praca
wiadomości
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)