href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">
Powrót do zasad ustalania wymiaru czasu pracy obowiązujących w 2010 r. powoduje, że wymiar czasu pracy w 2013 r. będzie jednakowy dla pracowników zatrudnionych w ramach takiego samego etatu, bez względu na to, jaki dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wskaże pracodawca. Dzięki temu nie będą występowały różnice w liczbie dni do przepracowania i dni wolnych. Nie będzie też różnic w wysokości świadczeń zależnych od wymiaru czasu pracy. Obliczanie wymiaru czasu pracy
We wszystkich systemach czasu pracy, z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym, metodyka ustalania wymiaru czasu pracy jest taka sama. Przez wymiar czasu pracy należy rozumieć liczbę dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. W myśl art. 130 K.p., w brzmieniu obowiązującym od dnia publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11 (Dz. U. poz. 1110), tj. od dnia 8 października 2012 r., wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela (art. 130 K.p.).
Wyrokiem TK uchylono przepis, zgodnie z którym święto pokrywające się z dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie obniżało wymiaru czasu pracy. Obecnie, jeżeli nałoży się na siebie dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i święto, to święto obniży wymiar czasu pracy. W większości przypadków skutkiem obniżenia wymiaru czasu pracy za święto będzie obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego, tak aby została zachowana zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Polecamy: Czas pracy 2013 - znów inaczej
Oprócz obniżania wymiaru czasu pracy za święto przypadające w innym dniu niż niedziela, wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym obniża się także o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (dotyczy to np. chorobowej absencji w pracy).
Święta obniżające wymiar w 2013 roku
Dni świąteczne, wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, są dniami ustawowo wolnymi od pracy i jeżeli przypadają w innym dniu niż niedziela obniżają wymiar czasu pracy.
1 stycznia - Nowy Rok (wtorek),
1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
1 maja - Święto Państwowe (środa),
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek),
30 maja - Boże Ciało (czwartek),
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek),
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa) ,
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
Jeżeli powyższe dni przypadają w innych dniach niż niedziela, obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Polecamy: Czas pracy 2013 - znów inaczej
Poniżej przedstawiamy wymiary czasu pracy obowiązujące w 2013 r. w najczęściej stosowanych okresach rozliczeniowych, we wszystkich systemach czasu pracy, z wyjątkiem ruchu ciągłego.
href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Ustawa z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. nr 4, poz. 28 ze zm.)
autor: Ewa Madejek
Gazeta Podatkowa nr 89 (921) z dnia 2012-11-05