Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Czym cechuje się dobre CV?

0
Podziel się:

Podobno dobre CV powinno zmieścić się na jednej stronie, niezależnie od tego, jak duże doświadczenie ma sam kandydat. To tylko potwierdza, że dzisiaj przy tworzeniu CV nie treść jest najważniejsza, ale tak naprawdę to, co nie zostało napisane.

Czym cechuje się dobre CV?
bESvzLAl

Sposób przygotowania CV, pomysł i umiejętne dobranie informacji są dla pracodawcy równie istotne, bo mówią wiele o kandydacie, czego on sam pewnie by nie przyznał. Czym więc cechuje się dobre CV?

W dobie rekrutacji internetowej, która bardzo często odbywa się bez udziału kandydatów, dobrze opracowane CV to podstawa. Niestety, wielu nawet bardzo kompetentnych kandydatów nie przechodzi pierwszego etapu rekrutacji ze względu na źle opracowane CV i list motywacyjny. Większość starających się o pracę nadal trzyma się utartego schematu ułożonego w listę i wypunktowanego CV, oczywiście z wypisanymi wszystkimi dotychczasowymi miejscami pracy.

Za dużo informacji, monotonia, brak pomysłu i uniwersalizm – to grzechy główne większości przesyłanych rekruterom CV. A dzisiaj, o wiele bardziej niż to, jakie kandydat ma doświadczenie liczy się, jaki ma na siebie pomysł, a CV jest tego najlepszym przykładem. Z badań przeprowadzonych przez portal The Ladders wynika, że każdy rekruter poświęca średnio 6 s na jedno CV. To niewiele, biorąc pod uwagę, że musi on w tym czasie znaleźć najbardziej interesujące go wiadomości o kandydacie. Co więc zrobić, by rekruter zatrzymał się na naszym CV o wiele dłużej?

bESvzLAn

Więcej nie znaczy lepiej

Ta zasada dotyczy nie tylko CV, ale w tym przypadku może zaważyć na naszej karierze. Curriculum Vitae to nie pamiętnik, dlatego opisywany tam przebieg dotychczasowej kariery powinien być opracowany na podstawie stanowiska, o które się staramy. – Dobre CV powinno być przejrzyste, czytelne, przedstawiające dotychczasowe doświadczenie kandydata, uwydatniające osiągnięcia oraz podkreślające kwalifikacje kandydata powiązane ze stanowiskiem na jakie aplikuje – podkreśla Halina Goral z GoWork.

Dla potencjalnego pracodawcy najważniejsze są ostatnie dwa stanowiska, jakie zajmował kandydat. Opisywanie całej ścieżki kariery nie ma sensu, dlatego eksperci doradzają na początku CV umieścić podsumowanie zawodowe. – To skrócony profil osoby poszukującej pracy, w którym precyzuje ona obszar zainteresowań i określa swój cel zawodowy – zaznacza Ewa Żurowska z KarieraPlus.pl na łamach Interviewme. Takie rozwiązanie jest też dobrym pomysłem, w przypadku niewielkiego doświadczenia kandydata. Dzięki temu pracodawca najpierw pozna jego aspiracje i umiejętności, które będą niezastąpione na danym stanowisku.

bESvzLAt

Zwięźle i na temat

CV nie powinno być ciężkie dla oczu, dlatego zawarte w nim informacje powinny najpierw przejść selekcję. Nie tylko część dotyczącą doświadczenia powinniśmy opracowywać zgodnie z charakterystyką stanowiska, na które aplikujemy. Zainteresowania i umiejętności są dla pracodawcy równie ważne, bo wiele mówią o kandydacie jako o człowieku. Sugerowanie, że interesujemy się wszystkim lub co gorsze, niczym od razu zdyskwalifikuje nas jako kandydata.

W doborze odpowiednich określeń i zawężeniu treści do tego, co najważniejsze, pomogą słowa kluczowe. Ich opracowaniem należy zająć się jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia CV na podstawie ogłoszenia pracodawcy. Wypisanie z oferty 10 słów kluczowych poprowadzi nas później podczas tworzenia CV. Rekruter na pewno będzie zwracał na nie uwagę, a dodatkowe ich pogrubienie, z pewnością przyciągnie jego wzrok. Używanie pustych frazesów, jak „dyspozycyjność” czy „umiejętność pracy w zespole” nie jest dobrym rozwiązaniem, bo o tym piszą wszyscy. Warto również zwrócić uwagę na opis każdego stanowiska, jakie zajmowaliśmy. Podanie pełnionych obowiązków i zrealizowanych w tym czasie projektów na pewno ułatwi rekruterowi decyzję. W ten sposób CV będzie jednocześnie wyczerpujące, spójne i zwięzłe.

Miłe dla oczu

Estetyka też ma duże znaczenie. Atrakcyjny wygląd CV od razu przyciąga wzrok rekrutera_ – _podkreśla Aleksandra Dzierżek. Wygląd CV w wielu przypadkach ma najważniejsze znaczenie. W ciągu 6 sekund nie jesteśmy w stanie wiele przeczytać, ale wyróżniające się pod względem estetyki CV na pewno zatrzyma wzrok rekrutera na dłużej. Tak naprawdę, aby wyróżnić nasze CV wystarczy kilka zabiegów. Pierwszym z nich jest zróżnicowanie wielkości czcionek. Większą podkreślimy to, co według nas najważniejsze – osiągnięcia, zrealizowane projekty, umiejętności. Pokażemy w ten sposób rekruterowi, na co najpierw musi zwrócić uwagę.

bESvzLAu

Zastosowanie kolorów, grafik czy zdjęć na pewno uczyni nasze CV innym niż wszystkie. Przedstawienie zainteresowań w postaci hashtagów, a osiągnięć jako wykresu pokaże naszą kreatywność, ale i poczucie estetyki. Z pewnością w staraniach o stanowisko grafika czy copywritera im więcej pomysłowości, tym lepiej. Życiorys w postaci komiksu, tablicy ogłoszeń, listu gończego czy folderu reklamowego na pewno zrobi na pracodawcy wrażenie, a przy okazji potwierdzi kompetencje aplikującego. Estetycznie opracowane CV to dla rekrutera sygnał, że ma do czynienia z pracowitym, pomysłowym i sumiennym kandydatem.

Dobre, a przede wszystkim skuteczne CV wymaga wcześniejszego przemyślenia. Najważniejsze jednak, by za każdym razem, kiedy odpowiadamy na jakąś ofertę, życiorys był do niej idealnie dopasowany. Z pewnością stosując się do tych kilku zasad łatwo osiągniemy swój cel, a zaintrygowany rekruter zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.

bESvzLAv

Materiał partnera

bESvzLAO
KOMENTARZE
(0)