Wszystko jedno gdzie pracowałeś, co robiłeś i ile zarabiałeś za granicą. Jeśli pracowałeś legalnie, to należy Ci się zwrot nadpłaconego podatku. W większości przypadków pracodawcy potrącali z Twojej wypłaty zaliczki na podatek w zawyżonej kwocie. Do odzyskania jest więc różnica między tym, co zagranicznemu fiskusowi w rzeczywistości się należy, a tym co zostało potrącone z Twojej wypłaty.
Jedynie 30 procent spośród osób wracających z zagranicy stara się o zwrot podatku. Obecnie w zagranicznych urzędach skarbowych znajduje się ponad 5 mld złotych należnych Polakom. Warto więc upomnieć się o swoje i uzyskać dodatkowe pieniądze.
Jak to działa?
W tym celu posłużymy się przykładem. Pan Jan pracował w Londynie przez 4 miesiące. Zarobił w tym czasie 3 600 funtów. Z jego pensji pracodawca potrącał zaliczki na podatek, które wyniosły 540 funtów. W Wielkiej Brytanii próg zarobków wolnych od podatku wyniósł w roku, w którym pracował pan Jan, 6 475 funtów. W związku z tym naszemu bohaterowi należy się do zwrotu cały nadpłacony podatek, czyli 540 funtów.
Kiedy mogę starać się o zwrot podatku?
O zwrot podatku można ubiegać się przez cały rok. Najczęściej jednak starania o odzyskanie podatku podejmujemy po zakończeniu roku podatkowego. W większości krajów trwa on tak jak w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia. Wyjątkiem jest Wielka Brytania gdzie rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego.
Czy zwrot podatku można otrzymać za wcześniej przepracowane lata?
Tak, jest to uzależnione od kraju, w którym pracowałeś. Przeważnie o zwrot podatku można ubiegać się nawet do 5 lat po zakończeniu pracy. Jeśli pracowałeś na przykład w 2006 roku to wciąż należy Ci się zwrot podatku.
Jakie dokumenty są potrzebne, żeby ubiegać się o zwrot podatku?
W Wielkiej Brytanii i Irlandii niezbędne dokumenty to P45, P60 lub payslipy. W przypadku Holandii potrzebna Ci będzie karta podatkowa jaaropgaaf lub jaaropgave, albo rozliczenie miesięczne lub tygodniowe czyli salaris. W Niemczech karta podatkowa Lohnsteuer lub zaświadczenie podatkowe Besondere LohnsteuerBeschainigung. W USA karta podatkowa W-2, wiza J1 i pozwolenie na pracę DS, a w przypadku braku karty W-2 wystarczą payczeki. W pozostałych krajach są to również odpowiedniki polskich deklaracji PIT. Brak odpowiednich dokumentów nie zamyka Twojej drogi do odzyskania zwrotu podatku - zwróć się do wyspecjalizowanej firmy a uzyska ona je dla Ciebie u Twojego pracodawcy.
Jak długo trwa procedura odzyskiwania podatku oraz ile można uzyskać?
Procedura zwrotu podatku zależy od wielu czynników, głównie od kraju, w którym pracowałeś, szybkości działania tamtejszego urzędu oraz kompletności zgromadzonych przez Ciebie dokumentów. Średnio realizacja zwrotu podatku trwa od 3 do 6 miesięcy, natomiast średni zwrot podatku wynosi 3 000 złotych. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy zwrot ten jest znacznie wyższy - rekordowy zwrot podatku uzyskany dla swojego klienta przez firmę Euro-Tax.pl wyniósł 65 847 złotych.
Masz wątpliwości? Poradź się eksperta
Ponieważ przepisy podatkowe są skomplikowane i odmienne w każdym kraju, niewielu jest w stanie poradzić sobie z wypełnieniem formularzy niezbędnych do rozliczenia z zagranicznym fiskusem. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zajmują się zawodowo pomocą z zakresu zwrotu podatku za pracę za granicą.
Czytaj więcej na temat pracy za granicą | |
---|---|
Praca w Niemczech. Najwięcej pielęgniarek Z danych polskiego Forum HR wynika, że spośród wszystkich delegowanych tam pracowników blisko połowa to pielęgniarki i opiekunowie. Kolejną ważną grupą są wykwalifikowani specjaliści - ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy. | |
Do pracy w Niemczech wyjechało 50 tys. Polaków Takie dane o naszej emigracji zarobkowej podała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Według niej masowego exodusu nie będzie. | |
Polacy za granicą też narzekają na ceny Prawie połowa polskich emigrantów pracujących za granicą narzeka na drożyznę. |