Zwolnienie lekarskie chroni pracownika niezdolnego do pracy przez zwolnieniami grupowymi. Stosuje się w tym wypadku przepisy z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Jedną z takich przyczyn może być grupowa redukcja etatów. Według Art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (czyli np. koniec umowy na czas określony). Podobny przepis znajduje się w ustawie o zwolnieniach grupowych, z zastrzeżeniem, że czas trwania urlopu nie może przekroczyć 3 miesięcy. Zatem, jeśli upłynęły okresy wymienione w tym przepisie, zwolnienie lekarskie nie uchroni nas przed grupową redukcją etatów.
Okres, po upływie którego pracodawca uprawniony jest do wręczenia wypowiedzenia zależy od czasu niezdolności pracownika do pracy. Jeżeli okres zatrudnienia był krótszy niż 6 miesięcy, pracodawca może nas zwolnić dopiero po 3 - miesięcznej niezdolności do pracy. W przypadku zatrudnienia powyżej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, pracę możemy stracić jeśli nasza niezdolność do pracy trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.
Pomimo ochrony z tytułu choroby pracodawca może jednak złożyć wypowiedzenie dotyczące zmiany warunków pracy i płacy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, co może wiązać się np. z obniżeniem pensji.
(AS)