Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Czy niestandardowe CV daje pracę?

0
Podziel się:

Coraz częściej pracodawcy spotykają się z zaskakującymi formami CV

Czy niestandardowe CV daje pracę?
bECLhJLV

Ponad połowa rekruterów twierdzi, że zdarza im się otrzymywać nietypowe formy CV czy listu motywacyjnego, a według 13 proc. jest ich coraz więcej. Jednak 7 na 10 specjalistów od HR woli standardowe CV i list motywacyjny. Dlaczego? Bo za nieszablonowością i kreatywnym podejściem rzadko stoją kompetencje merytoryczne kandydata.

bECLhJLX

Jedno spojrzenie potencjalnego pracodawcy na życiorys i wszystko jasne - już wie, czy zaprosić kandydata do dalszego etapu rekrutacji czy nie. Dlatego coraz częściej pracodawcy spotykają się z zaskakującymi formami CV. Ale czy zawsze nieszablonowy pomysł ich przekonuje?

Sęk w CV

Specjaliści od rekrutacji ciągle przekonują, że to osoba ubiegająca się o pracę musi zainteresować sobą pracodawcę, a nie odwrotnie. To efekt ogromnej konkurencji, bo choć na portalach zajmujących się pośrednictwem w poszukiwaniu zatrudnienia ofert jest po kilkadziesiąt tysięcy, to choćby dane GUS pokazują, że wśród bezrobotnych osób poniżej 26. roku życia, co trzecia jest absolwentem wyższej uczelni.

- Większość z nich może się pochwalić praktykami odbytymi w czasie studiów, dobrą znajomością co najmniej jednego języka obcego i znajomością obsługi komputera. Niektórzy ukończyli kilka kierunków oraz mają doświadczenie w pracy za granicą. Firmy nierzadko mają więc do wyboru kilku aplikantów spełniających wymagania i posiadających podobne doświadczenie. Wtedy o zaproszeniu na rozmowę decyduje pierwsze wrażenie - te po przeczytaniu życiorysu i listu motywacyjnego - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

bECLhJMd

Od wideo po billboard

Coraz częściej w standardowych życiorysach zdarza się link do profilu kandydata w serwisie społecznościowym, bloga czy strony internetowej, która szczegółowo prezentuje aplikanta. Popularną formą jest również krótki film wideo dołączany do tradycyjnego CV.

- W wideo - CV standardowe informacje można pokazać w niestandardowy sposób. Ograniczony czas trwania takiego filmu (bo ocenia się, że nie powinien on być dłuższy niż 3 min.) zmusza kandydata do skoncentrowania się na przedstawieniu swoich największych atutów - podpowiada Flasińska.

Niektóre powiatowe urzędy pracy wyszły naprzeciw potrzebom kandydatów i kupiły specjalne urządzenia umożliwiające chętnym nagranie krótkiego filmu i dołączenie go do bazy, do której dostęp mają wyłącznie pracodawcy. W PUP w Tarnowie, który jako pierwszy w Polsce dał bezrobotnym możliwość nagrania wideo - CV w 2009 roku, obecnie znajduje się około 350 nagrań. Ale osób korzystających z tej usługi z roku na rok przybywa.

bECLhJMe

- Pracodawcy bardzo sobie chwalą taką formę prezentacji kandydata. W ciągu godziny mogą przejrzeć 20-30 wideo CV i z łatwością wyłonić kilka osób na rozmowę - tłumaczy Barbara Borowicz, kierownik Referatu Poradnictwa Zawodowego i Promocji w PUP w Tarnowie.

To jednak mało kreatywne formy, jeśli spojrzeć na inne pomysły wykorzystywane przez aplikantów. Zdarzyła się już reklama prezentująca kandydata w tramwaju, na billboardzie, teledysk zamiast dokumentów aplikacyjnych, CV nadrukowane na koszulce albo... wysłane do firmy w butelce. Do historii przeszedł już przypadek młodego architekta, który wysłał do firmy pudełko, rozkładające się po otwarciu w dom. Na jego elementach - oknach, drzwiach itd. widniały informacje dotyczące architekta. Posadę podobno dostał od ręki.

Inne pomysły ubiegających się o pracę to różnorodne projekty graficzne na papierze - CV z informacjami jakby wyrwanymi z gazet, umieszczone na wykresach, kolaże, życiorysy w formie gier planszowych, wyszywane na materiale i składane w formie ulotek.

Kreatywnie czy nie - oto jest pytanie

  • 13 rad jak pisać dobre CV
  • Nie pisz tego w CV
  • Czy CV powinno być anonimowe? Okazuje się jednak, że nie zawsze nietypowe CV będzie plusem dla kandydata. Złotym środkiem jest umiejętność dopasowania formy życiorysu do stanowiska, o które się staramy. Kreatywne CV będzie dobrze widziane szczególnie u osób szukających zatrudnienia w branży marketingowej czy rozrywkowej. Tam kreatywność jest cechą pożądaną, stąd trafione CV może rekrutera przekonać.
bECLhJMf

- W niektórych sektorach zbyt wymyślny życiorys może być odebrany jako przesada. Nie oznacza to, że w branżach jak finanse czy prawo nie można się zaprezentować w ciekawy sposób. Na przykład CV w formie filmu wideo to doskonałe narzędzie, by przedstawić się potencjalnemu pracodawcy jako sprawny mówca i negocjator, co szczególnie w branży prawniczej jest atutem - podaje przykład Flasińska.

Eksperymenty z CV okiem HR-owca

Ponad połowa praktyków HR twierdzi, że zdarza im się otrzymywać nietypowe formy CV czy listu motywacyjnego, a według 13 proc. jest ich coraz więcej - to wynik badania ,,Wyzwania HR w 2011 roku" przeprowadzonego wśród ponad 300 przedstawicieli działów HR przez Pracuj.pl i Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

Badania pokazały również pewne niepokojące zjawisko - kreatywność nie zawsze idzie w parze z właściwym doborem informacji. Ponad połowa uczestników badania uznała, że niestandardowe aplikacje są ciekawe wizualnie i pomysłowe, ale rzadko zawierają wszystkie niezbędne treści. Dlatego 7 na 10 respondentów woli standardowe CV i list motywacyjny.

bECLhJMg

- Decydując się zatem na kreatywną formę należy pamiętać, by taka aplikacja nie była zbyt uboga w informacje lub przeciwnie, przeładowana treścią, bo nadmiar informacji może rekrutera zniechęcić lub zdezorientować. Za nieszablonowością i kreatywnym podejściem do dokumentów aplikacyjnych muszą stać przede wszystkim kompetencje merytoryczne kandydata. Jeśli forma góruje nad treścią, wówczas dokumenty te zaciekawiają, ale nie skutkują zaproszeniem kandydata na spotkanie rekrutacyjne - komentuje Flasińska.

Anna Dąbrowska

bECLhJMy
KOMENTARZE
(0)