Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Czy nadprogramowa praca popłaca?

0
Podziel się:

Czy za wykonywanie nadmiarowej pracy zawsze przysługuje wynagrodzenie?

Czy nadprogramowa praca popłaca?
(Parlament Europejski)

Codziennie spotykasz się z rzeczami, które posiadają więcej niż jedną możliwość zastosowania. Świetny przykład stanowi w tym aspekcie drewno. Można w nim rzeźbić, tworząc dzieło sztuki, wrzucić do kominka i rozgrzać dłonie przy ogniu czy wykorzystać chociażby do skonstruowania krzesła. Człowiek jest równie, jeśli nawet nie bardziej, plastyczny. Szybko się uczy i przystosowuje do nowych warunków. Nie dzieje się to jednak bez konsekwencji. Jakie są plusy, minusy i reperkusje prawne tego, że z jednej pracy uda się do drugiej lub zostanie dłużej w tej pierwszej? Poniżej rozwiewamy wątpliwości.

Zgodnie z literą prawa

Praca w godzinach nadliczbowych obwarowana jest wieloma regulacjami prawnymi, z którymi warto się wcześniej zaznajomić. Ustalony z pracodawcą wymiar godzin oraz miejsce wykonywania powierzonych obowiązków określa umowa o pracę. To właśnie na jej podstawie w szczególnych sytuacjach pracownik pozostaje do dyspozycji przełożonego również poza wcześniej ustalonym czasem pracy. Nie może on jednak przekraczać 150 godzin w roku kalendarzowym oraz 5 godzin w skali dobowej (wynika to z konieczności respektowania zasady dotyczącej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku). Istnieje także zapis o bezwzględnym zakazie pracy w godzinach nadliczbowych i dotyczy on kobiet w ciąży oraz pracowników młodocianych, niepełnosprawnych, posiadających zaświadczenie społecznego zakładu służby zdrowia o potrzebie czasowego wstrzymania się od pracy w godzinach nadliczbowych oraz zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występuje przekroczenie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Osoby
opiekujące się dzieckiem, które nie przekroczyło 4 roku życia mogą, lecz nie muszą, zgodzić się na pracę po godzinach.

Nadgodziny a wynagrodzenie

Do wynagrodzenia za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych doliczany jest dodatek. W przypadku, gdy nadgodziny wypadają w nocy, niedzielę oraz święta niebędące dla pracownika godzinami pracy wynikającymi z umowy, przysługuje mu dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. We wszystkie pozostałe dni stanowi ona 50% wynagrodzenia. Istnieją również inne formy rekompensaty. Mowa tu o czasie wolnym udzielanym bez wniosku pracownika (jest on wówczas o połowę dłuższy niżeli liczba przepracowanych nadprogramowo godzin) lub tym, który udzielany jest na jego wniosek (wymiar wolnego jest adekwatny do liczby nadprogramowo przepracowanych godzin). Należy jednak pamiętać, że w przypadku udzielenia dni wolnych, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje.

Plusy i minusy

Każdy medal ma dwie strony, podobnie jak praca w nadprogramowym wymiarze godzin. Mniej czasu dla siebie oraz bliskich, przychodzące z czasem znużenie, zmęczenie czy nawet wypalenie zawodowe to część konsekwencji, których należy być świadomym. Ważne zatem, aby pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem osobistym a sferą obowiązków pracowniczych. Wówczas liczba korzyści idących w parze z pracą po godzinach znacznie się poszerza. Mowa tu nie tylko o przychylniejszym spojrzeniu szefa bądź kadry kierowniczej, wyróżnieniu się na tle kolegów pracowitością oraz lojalnością w stosunku do firmy, ale przede wszystkim o rzetelnym podejściu do wykonywanych obowiązków czy ustalonych terminów. W większości przypadków jednak głównym motywatorem jest możliwości otrzymania godziwego wynagrodzenia za trud włożony w wykonywaną pracę.

Praca dodatkowa

Dodatkowe zajęcie zarobkowe nie zawsze wiąże się z trudną sytuacją finansową. Jest to także świetne rozwiązanie dla studentów, świeżo upieczonych mam oraz osób będących w stanie wygospodarować kilka bądź kilkanaście godzin tygodniowo na pracę dorywczą. W zależności od indywidualnych predyspozycji lub preferencji może to być zajęcie weekendowe, popołudniowe czy takie, które wypełni dni wolne w Twoim grafiku. Możliwości jest wiele. Trzeba tylko wiedzieć, jak we właściwy sposób wykorzystać tkwiący w nas potencjał. Pomocne przy podejmowaniu decyzji mogą okazać się umiejętność sprawnego zarządzania czasem, konsekwencja oraz przedsiębiorczość, gdyż stanowią one pewnego rodzaju bazę, która może okazać się kluczowa w drodze do osiągnięcia obranego celu.

Jak wybrać?

Czym kierować się podczas poszukiwań pracy dorywczej oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby nowy obowiązek stał się przyjemnym zajęciem? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj własne predyspozycje, pasje i hobby. Osoby posiadające wrodzoną umiejętność pracy z innymi oraz łatwość nauczania idealnie sprawdzą się w roli korepetytorów. W zależności od poziomu posiadanej wiedzy możesz pomagać w nauce dzieciom z klas podstawowych, przygotowywać licealistów do egzaminu maturalnego bądź udzielać korepetycji z języka obcego. Jest to zajęcie, które możesz wykonywać w domu, a co najważniejsze to właśnie Ty decydujesz o liczbie przepracowanych godzin. Jeśli natomiast kontakty z innymi sprawiają Ci problem, a lekkie pióro to Twoja domena, rozważ możliwość pisania tekstów jako freelancer. Wówczas wysokość dodatkowych zarobków będzie adekwatna do przyjętych przez Ciebie zleceń. Szeroki wachlarz możliwości zahacza również o fotografię, branżę social media czy rękodzieło. Każdy powinien znaleźć tu miejsce dla siebie.

Decyzja dotycząca wyboru dodatkowego zajęcia nie zawsze należy do najprostszych. Jeżeli jednak skupisz się na dotarciu do postawionego przed sobą celu, uwzględniając przy tym rzeczywiste możliwości oraz predyspozycje, sukces będzie w zasięgu ręki. Wystarczy, że po niego sięgniesz.

Sprawnie funkcjonująca firma działa jak najlepszy, szwajcarski zegarek. Każda jego część musi pasować do reszty i ją odpowiednio uzupełniać. Jak w przedsiębiorstwie osiągnąć taki efekt? Powierzyć rekrutację profesjonalistom. Agencja Mondi SET odpowiada na potrzeby klientów, zapewniając szybkie wyszukanie personelu do prac tymczasowych. Z łatwością dociera do średniego szczebla fachowców w branżach technicznych, pozyskując na rynek niemiecki osoby reprezentujące coraz mniej popularne zawody. Od lat cieszy się uznaniem zleceniodawców i kandydatów, którym gwarantuje przejrzyste warunki i pełne wsparcie.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)