Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Coraz więcej pracowników nie dostaje pensji

0
Podziel się:

PIP: Kwota niewypłaconych należności wzrosła o połowę. To już ponad 100 mln zł.

Coraz więcej pracowników nie dostaje pensji
(dlewis33/iStockphoto)

Gwałtownie rośnie liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia. W trzech pierwszych kwartałach tego roku była ona prawie dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie 2008 r.

_ - Kwota niewypłaconych należności wzrosła o połowę, _ - powiedział na konferencji prasowej Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając.

Od początku tego roku 63,9 tys. pracowników nie otrzymało wynagrodzenia. Należności, których nie wypłacono, wyniosły w sumie 100,1 mln zł. Oznacza to, że były o połowę wyższe niż w tym samy okresie ub.r. (64,7 mln).

Zastępca Głównego Inspektora Pracy Marian Liwo powiedział, że wzrost liczby pracowników pozbawionych wynagrodzeń i innych niewypłaconych należności z tytułu umowy o pracę wynika ze złej kondycji finansowej wielu pracodawców. _ - Kryzys spowodował brak zamówień na określonego rodzaju roboty i usługi, jak też niewywiązywanie się kontrahentów w zakresie zapłaty _ - powiedział.

Według Państwowej Inspekcji Pracy, częściej niż w ub.r. naruszane były przepisy prawa pracy związane ze świadczeniami przysługującymi za pracę (wzrost z 11,8 tys. do 13,1 tys.) oraz przepisami regulującymi kwestie rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (wzrost ze 151 do 347 pracodawców).ZOBACZ TAKŻE: Przeczytaj jak dochodzić swoich praw w pracy

_ _Od stycznia do końca września br. wzrosła liczba skarg kierowanych do PIP - tych w sprawie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników było 651, czyli ponad 2,5-krotnie więcej niż w pierwszych trzech kwartałach ub.r. Często wpływają one do PIP z pominięciem drogi sądowej, która w takich sytuacjach powinna być traktowana priorytetowo.

PIP kontroluje i nakłada kary

Raport Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)