Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Coraz więcej Polaków bez pracy

0
Podziel się

Stopa bezrobocia sięgnęła 11,4 procent. Bez posady jest już ponad 1,8 mln osób.

Coraz więcej Polaków bez pracy
(Bowie15/Dreamstime)
bDAYrhDp

aktualizacja: 14:20

Bezrobocie na koniec listopada tego roku wzrosło do 11,4 proc. z 11,1 proc. w październiku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W Polsce bez pracy jest już 1,8 miliona ludzi.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu listopada 1 mln 811,1 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 66,8 tys., czyli o 3,8 proc.

bDAYrhDr

W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 412,7 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w województwach:

  • warmińsko-mazurskim - 19,4 proc.
  • zachodniopomorskim - 15,7 proc.
  • lubuskim - 15,2 proc.
  • kujawsko-pomorskim i podkarpackim po 15,1 proc.

Najłatwiej pracę znaleźć w województwach:

  • wielkopolskim - 8,7 proc. bezrobotnych
  • mazowieckim - 8,8 proc.
  • śląskim - 8,9 proc.
  • małopolskim - 9,4 proc.
bDAYrhDx

Z danych GUS na koniec listopada 2009 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 273,9 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 19,2 tys. mniej niż w październiku 2009 r. i o 41,1 tys. więcej niż przed rokiem.

Coraz więcej firm zwalnia, coraz mniej chce zatrudniać

GUS podał, że na koniec listopada 460 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 35,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 14,8 tys. osób.

Przed rokiem były to odpowiednio 333 zakłady oraz 29,5 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 2 tys. osób.

bDAYrhDy

W listopadzie 2009 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 54,8 tys. ofert pracy. Miesiąc wcześniej było ich 75,7 tys., a przed rokiem 60,5 tys.

_ - Obserwujemy spadek przeciętnego zatrudnienia; tempo tego spadku jest wolniejsze _ - ocenił prezes GUS Józef Oleński. Podkreślił, że interpretując listopadowe dane GUS należy uwzględniać takie czynniki jak sezonowość zatrudnienia oraz sytuację ekonomiczną kraju.

Według prezesa Urzędu, Polska nie wypada najgorzej pod względem bezrobocia na tle Europy. _ Zharmonizowana stopa bezrobocia według metodologii Eurostatu kształtuje się na poziomie 8,4 proc. Rok wcześniej było to 6,7 proc. _ - podkreślił. Oleński wyjaśnił, że największe bezrobocie występuje m.in. na Łotwie, co jest efektem trudnej sytuacji sektora publicznego, oraz w Hiszpanii, gdzie występuje _ bardzo silna sezonowość zatrudnienia związana z turystyką, a także rolnictwem _.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki też uważa, że wzrost bezrobocia w listopadzie jest zjawiskiem normalnym. Według eksperta, wzrost liczby osób bez pracy jest spowodowany zakończeniem prac sezonowych. W związku z tym bezrobocie zacznie maleć dopiero wiosną.

bDAYrhDz

Spokojnie dane komentują też pracodawcy. - _ Wzrost bezrobocia o 0,3 pkt proc. pokazuje, że nasz rynek pracy jest w stosunkowo dobrej kondycji. Większy przyrost bezrobocia rejestrowanego - w poprzednim miesiącu był to 0,2 pkt proc, wcześniej 0,1 pkt proc. - wynika z czynników sezonowych - _ napisała w komunikacie Konfederacja Pracodawców Polskich.

Zdecydowana większość Polaków boi się utraty pracy

Ponad dwie trzecie Polaków przebadanych przez CBOS uważa, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest zła, ponad trzy czwarte respondentów dostrzega problem bezrobocia wśród młodzieży wynika z sondażu.

Koniec roku 2009 nie przyniósł dużych zmian w kwestii bezrobocia i oceny krajowego rynku pracy. Ogólną sytuację na rynku pracy w Polsce respondenci oceniali ostatnio w marcu, od tego czasu oceny niemal się nie zmieniły: nadal 7 proc. ankietowanych postrzega tę sytuację pozytywnie, większość zaś (67 proc., spadek o 2 punkty) - negatywnie.

bDAYrhDA

Podobnie przedstawia się sytuacja na lokalnych rynkach pracy - od kilku miesięcy większość ankietowanych dostrzega problemy ze znalezieniem pracy. W opiniach respondentów, sytuacja ludzi młodych na rynku pracy nie przedstawia się najlepiej. Problem bezrobocia wśród młodzieży zauważa ponad trzy czwarte badanych.

Pozytywne opinie, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, częściej od innych deklarują osoby w wieku od 18 do 34 lat, badani z wyższym wykształceniem, respondenci żyjący w dobrych warunkach materialnych, a także kadra kierownicza i specjaliści.

Generalnie jednak we wszystkich grupach społeczno-demograficznych przeważają negatywne oceny. Są one tym częstsze, im badani są starsi, mniej wykształceni, mają niższe dochody i gorzej oceniają własne warunki materialne.

Badanie zrealizowano w dniach 2-9 grudnia na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Czytaj w Money.pl
Fedak: Bezrobocie nie przekroczy 12 procent Rząd ocenia, że poziom bezrobocia w Polsce jest wciąż bezpieczny - zarówno dla pracujących jak i dla firm.
Bezrobocie rośnie, ale i tak jesteśmy najlepsi w UE Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej w Europie opierają się ogólnej tendencji spadku zatrudnienia. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych - tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.
W listopadzie bezrobocie lekko w górę W listopadzie można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.
bDAYrhDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)