Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Co w miejsce Fiata? Minister ujawnia

0
Podziel się:

- Azjatycki koncern motoryzacyjny, zainteresowanym jest uruchomieniem w Polsce montowni - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński.

Co w miejsce Fiata? Minister ujawnia
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Pod koniec stycznia przedstawiciele polskiego rządu mają rozmawiać z azjatyckim koncernem motoryzacyjnym, zainteresowanym uruchomieniem w Polsce montowni - zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

_ - Podjęliśmy działania na rzecz przyciągnięcia nowych graczy branży motoryzacyjnej na polski rynek. 25 stycznia spotykam się z przedstawicielami dużego koncernu, który jest zainteresowany uruchomieniem montowni w Polsce. Mówimy o koncernie światowym, który sprawdza możliwości byłych lub funkcjonujących zakładów _ - powiedział podczas konferencji w Kielcach Piechociński.

Minister dodał, że koncern ten jest zainteresowany rozpoczęciem produkcji w Europie Środkowo-Wschodniej. _ Partnerowi azjatyckiemu, który już wstępnie przedłożył sugestię, że mógłby montować samochody w Polsce _, rząd chce wskazać trzy lokalizacje: zakłady FSO w Warszawie, będące obecnie w prywatnych rękach zakłady w Lublinie i zwolnione moce produkcyjne w fabryce Fiata w Tychach - mówił.

_ - Chodzi o nowoczesne rozwiązania technologiczne, których sprzedaż byłaby możliwa do roku 2025 _ - powiedział.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące zaprzestania produkcji trzyzmianowej w zakładach Fiata w Tychach, minister gospodarki zapewnił o rządowych działaniach mających wesprzeć polski rynek motoryzacyjny. Podkreślił, że jest to sprawa priorytetowa, bowiem chodzi o miejsca pracy nie tylko w montowniach, ale przede wszystkim o polski przemysł dostawczy części i podzespołów samochodowych.

Jednak wiadomo już, że nie będzie specjalnego, pilotażowego programu wsparcia dla osób zwalnianych z tyskiej fabryki Fiata i zakładów kooperujących; będą oni mogli liczyć na pomoc na ogólnych, ustawowych zasadach - wynika z informacji urzędu pracy w Tychach.

W tyskiej fabryce rozpoczął się proces zwolnień grupowych, które obejmą 1450 osób. W grudniu, gdy spółka ogłosiła zamiar zwolnień, samorząd Tychów we współpracy z urzędem pracy i lokalnymi instytucjami opracował specjalny program pomocowy, wart maksymalnie 16 mln zł. Wniosek o jego finansowanie trafił do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Teraz resort ocenił, że wsparcie powinno być udzielane na standardowych, ustawowych zasadach.

Swoją decyzję o redukcji zatrudnienia Fiat Auto Poland tłumaczy spadkiem sprzedaży samochodów na europejskich rynkach, dekoniunkturą i koniecznością reorganizacji. W ubiegłym roku zakład wyprodukował ponad 348,5 tys. samochodów, a tegoroczna produkcja wyniesie poniżej 300 tys. sztuk. To ponaddwukrotnie mniej niż w rekordowym roku 2009, gdy wytworzono w Tychach ponad 600 tys. aut. Zwalniani otrzymają odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji, w zależności od stażu pracy.

Wicepremier przypomniał w Kielcach o swojej propozycji organizowania przez Ministerstwo Gospodarki debat poświęconych polskiej przedsiębiorczości i gospodarczości. Zapowiedział, że pierwsze takie spotkanie, na którym - jak mówił - głos będzie przekazany panu premierowi Donaldowi Tuskowi, ma być poświęcone patriotyzmowi gospodarczemu, który polega m.in. na kupowaniu rodzimych produktów, w tym także rynku motoryzacyjnego.

Druga debata ma dotyczyć strefy euro w kontekście wykorzystania przez polskich polityków i samorządowców wniosków z doświadczeń innych krajów Europy Środkowej, które do strefy już weszły; trzecia zaś będzie prezentować kolejne województwa, które przedstawią swoje doświadczenia w wykorzystaniu pieniędzy unijnych w tworzeniu sprzyjającego środowiska gospodarczego.

_ - Chcę zaprosić marszałka świętokrzyskiego Adama Jarubasa, który jako pierwszy przedstawi swoją wizję i ocenę działań ministrów gospodarki, rozwoju regionalnego, skarbu czy infrastruktury w zakresie wspomagania procesów inwestycyjnych w regionach. Potencjał współdziałania rządu z samorządami jest jeszcze nie wykorzystany _ - dodał Piechociński.

Na zakończenie spotkania minister gospodarki przekazał władzom regionu świętokrzyskiego informację na temat rozpoczęcia komunalizacji polskich uzdrowisk. 16 stycznia Jarubas podpisze z wiceminister skarbu państwa Urszulą Pasławską umowę o przejęciu przez samorząd województwa świętokrzyskiego Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawdziwe załamanie. 15 tysięcy ludzi na bruk W ocenie specjalistów najbardziej zagrożone branże to handel, transport i gospodarka magazynowa oraz przetwórstwo.
Fatalna wiadomość dla pracowników Fiata. Rząd im nie pomoże Mieli otrzymać pomoc w wysokości nawet 16 milionów złotych. Nie dostaną z tego nic.
Wojny o podwyżkę. Kto wygrywa? - _ Szef nie chciał nawet mnie wysłuchać. Dlatego zdecydowałam się na rozwiązanie, które naprawdę go zaskoczyło. Udało się, zarabiam o 350 złotych więcej - _opowiada Ola, specjalistka od sprzedaży i wycen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)