Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Co piąty Polak zmienił pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy

4
Podziel się:

21 proc. pracowników w Polsce zmieniło pracę w ostatnich sześciu miesiącach - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad. Rotacja w I kwartale obejmowała zarówno zmianę pracodawcy, jak i zmianę stanowiska wewnątrz obecnej firmy.

Co piąty Polak zmienił pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Ta grupa zmniejszyła się w porównaniu z IV kwartałem 2016 r. o 3 pkt proc. (z 24 proc).

Z cokwartalnego badania wynika, że wzrosła grupa osób, które w najbliższym półroczu zamierzają znaleźć inną pracę. Ten indeks mobilności wzrósł ze 105 do 109 pkt. Poziom wyjściowy to 100 pkt. wg badania z marca 2010 r.

Międzynarodowy sondaż przeprowadzony w lutym i marcu 2017 r. objął w Polsce 838 osób ankietowanych on-line. W grupie badanych byli pracujący przynajmniej 25 godzin w tygodniu w wieku od 18 do 65 lat zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, pracę tymczasową, na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni.

Głównymi wskazywanymi przez respondentów powodami zmiany pracy w ostatnich 6 miesiącach były lepsze warunki pracy, osobiste pragnienie zmiany oraz zmiana struktury firmy.

Polacy optymistami

83 proc. badanych uważa, że w kolejnych sześciu miesiącach ma szansę na znalezienie "jakiejkolwiek innej" pracy, a 74 proc. ocenia, że praca ta będzie "porównywalna". Na tle wyników z innych państw Polacy są największymi optymistami w tej sprawie. Drudzy w kolejności są Czesi, wśród których 76 proc. badanych uznało, że znajdzie "jakąkolwiek inną" pracę, a 72 "porównywalną".

Ryzyko utraty pracy w nadchodzących sześciu miesiącach jako duże ocenia 11 proc. badanych, 21 proc. obawia się tego w umiarkowanym stopniu.

73 proc. badanych w Polsce ocenia swoją pracę jako satysfakcjonującą. To więcej niż średnia dla całej Europy - 71 proc. i tylko kilka proc. mniej niż najlepsza w badaniu Dania (79 proc.).

Podwyższenie wynagrodzeń w kolejnych 6 miesiącach planuje 36 proc. firm, 58 proc. zakłada, że nie zmieni zarobków pracownikom, a 1 proc. firm przewiduje, że płace spadną.

Boimy się własnej firmy

W tym badaniu Randstad zapytał też o zakładanie własnych firm. Połowa badanych to niechętne temu osoby - 15 proc. badanych - deklarowało, że "zdecydowanie nie chce", a 35 proc. "nie chce" być przedsiębiorcą. Ze względu na wiek największy odsetek osób, które nie chcą zakładać firm jest wśród badanych między 55. a 65. rokiem życia - 70 proc.

Oceniając wyniki badania Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, powiedział, że świadczą one o dużej mobilności Polaków. - Ale ta mobilność zmniejsza się wraz z wiekiem i są to nieuchronne procesy starzenia się zasobów pracy, co będzie wpływać na pogorszenie sytuacji na tym rynku - podkreślił.

Pytany o ostatnie rekordowo niskie wyniki wskaźnika stopy bezrobocia powiedział, że w jego ocenie ze względów sezonowych i ze względu na dobrą sytuację gospodarki będzie ono nadal spadać.

- Spadek bezrobocia oczywiście cieszy, ale teraz trzeba zająć się nowymi wyzwaniami - długotrwale bezrobotnymi i zagospodarowaniem niewykorzystanych zasobów na rynku pracy - szerszym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, czy stworzeniem warunków dla aktywności zawodowej kobiet obecnie opiekujących się dziećmi - mówił Męcina.

Męcina podkreślał, że sytuacji nie poprawi obniżenie wieku emerytalnego. Według niego potrzebne są programy wspierające politykę senioralną, aktywne starzenie się i wydłużenie aktywności zawodowej - pomimo zmian w prawie.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Mawik
5 lata temu
No niestety zdarza się. Pamiętam swoje początki i też nie było łatwo, bo coś było nieodpowiedniego w pracy. Teraz pracuje w 5 pracy i jestem tu już od ponad 2 lat. Atmosfera jest fajna, da się dogadać z zespołem, szef też nie jest zły. Nawet czasem organizuje nam integracje. Jakieś 1-2 dniowe wypady albo zwykłe wyjście do pubu. Jakoś na początku lutego byliśmy w wielkopolsce w tunelu aerodynamicznym. Była atrakcja, integracje, ale też szkolenia. I takie podejście mi sie podoba, na pensje tez nie mam co narzekać.
xyz
5 lata temu
A dlaczego ludzie mają się kisić u pracodawców, którzy mają wszystko gdzieś? Skoro taki pracodawca nie jest w stanie docenić, że ma dobrego pracownika, to przecież nie musi go mieć. Mój były szef się szybciutko po moim odejściu przekonał, jak to jest mieć ludzi, którym nie można zaufać. Szkoda dla niego, że tak późno - ja nie narzekam.
Niepełnospraw...
5 lata temu
Szkoda, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w większości instytucji państwowych permanentnie utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami progu 6%.
sebo
5 lata temu
--Wpadłem dziś na ciekawy serwis z aukcjami od zeta tanie-aukcje.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać