Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co dwudziesty emigrant jest Polakiem

0
Podziel się

Według najnowszego raportu OECD, za pracą częściej wyjeżdżają jedynie Chińczycy.

Co dwudziesty emigrant jest Polakiem
(Wrangler/Dreamstime)
bDfsfNfp

Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD, za pracą częściej niż Polacy wyjeżdżają jedynie Chińczycy.

Według szacunków podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, za pracą w ostatnich latach wyjechało za granicę około dwóch milionów Polaków. Opublikowany dziś raport OECD _ International Migration Outlook 2010 _ stawia naszych rodaków na drugim miejscu pod względem nacji, emigrujących za pracą najczęściej.

Pozycję osiągnęliśmy - jak podkreślają eksperci OECD - po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, co pociągnęło za sobą otwarcie dla Polaków kolejnych rynków pracy. Apogeum przypadło na trzy pierwsze lata członkostwa w UE.

bDfsfNfr

źródło: OECD _ International Migration Outlook 2010 _

Ponad ćwierć miliona osób wyjeżdżających co roku z Polski do innych krajów OECD daje w latach 2005-2008 wynik bliski 5 procentom wszystkich emigrantów przemieszczających się miedzy krajami należącymi do OECD. Częściej niż Polacy na wyjazd z ojczyzny decydują się tylko Chińczycy. Z raportu OECD wynika, że prawie jeden na dziesięciu emigrantów pochodzi z tego właśnie kraju.

[ ( http://static1.money.pl/i/a/75/17739.gif Pobierz OECD Internetional Migration Outlook 2010 ) ] Pobierz OECD Internetional Migration Outlook 2010(http://www.money.pl/u/file.php?id=14345) Kryzysowy rok 2009 był dla Polaków planujących wyjazd do pracy za granicę wyjątkowo niekorzystny. Według danych Eurostatu tak zwany _ wskaźnik migracji netto _, czyli różnica między liczbą osób, które z kraju wyjechały, a liczbą tych, którzy z emigracji wrócili lub postanowili do Polski przyjechać z innych państw, w ubiegłym roku wyniósł dokładnie zero.

Ale już w tym roku - jak szacuje OECD - trend wyjazdowy nad Wisłę powinien powrócić. Przez najbliższe dziesięć lat Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozuje dla naszego kraju migrację netto na poziomie -11 tysięcy osób rocznie. Perspektywa może się okazać bardzo ostrożna, zważywszy że wkrótce całkowicie otwarty dla Polaków będzie rynek pracy w Niemczech.

bDfsfNfx
bDfsfNfS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)