Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

CIT dla spółek komandytowych później niż zakładano. Sejm może nie zdążyć

4
Podziel się:

Spółki komandytowe miały być objęte podatkiem CIT od 1 stycznia 2021 roku. Ten termin, jak wynika z harmonogramu prac parlamentarnych, jest coraz mniej realny,

CIT dla spółek komandytowych później niż zakładano. Sejm może nie zdążyć
CIT dla spółek komandytowych. (Fotolia)

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która obejmuje spółki komandytowe podatkiem CIT, została przegłosowana przez Sejm 28 października.

Nad zmianą przepisów pracuje teraz senacka komisja. Żeby ustawa mogła wejść w życie od 1 stycznia musi być przyjęta przez parlament najpóźniej do końca listopada.

Teoretycznie szansa jest. Jeśli Senat przyjąłby nowelizację bez poprawek. To jednak mało prawdopodobne, bo senatorowie już zapowiadają, że mają do nowych przepisów uwagi.

Zobacz także: "Podatki w Polsce nie są wysokie". Zbigniew Jakubas o biznesie nad Wisłą i rajach podatkowych

Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, prawdopodobnie Senat będzie chciał wprowadzić do ustawy poprawki. I wcale nie zamierza się z tym spieszyć.

– Kryzys gospodarczy wywołany epidemią może się w całej skali objawić dopiero w przyszłym roku. Takie okoliczności to zły czas na rewolucje podatkowe, należy raczej myśleć o rozwiązaniach zachęcających do podejmowania aktywności gospodarczej – powiedział "Rzeczpospolitej" Kleina.

Najbliższe posiedzenie, na którym Senat będzie mógł zająć się poprawkami do ustawy, zaplanowano na 25-27 listopada.

Do Sejmu trafiłyby one 29 listopada, a to oznacza, że na ich przegłosowanie, podpisanie ustawy przez prezydenta i jej publikację zostałby jeden dzień. Dotrzymanie terminu jest zatem mało realne.

Opóźnienia we wprowadzeniu podatku CIT dla spółek komandytowych zapowiadał też wicepremier Jarosław Gowin, który w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził, że ze względu na "opóźnienie legislacyjne" nowe przepisy prawdopodobnie zaczną obowiązywać dopiero w 2022 roku.

Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego.

Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
gienek
2 lata temu
Powinno sie zatrudnić jescze kilkaset tysięcy urzędników i kazdy powinnien wymysleć co najmniej 1 podatek na miesiąc, a opis jak płacic na 200stronach . "Aby Polska rosła w siłę ludziom zyło sie dostatniej "
Tvn
2 lata temu
A ja tylko czekam niecierpliswie kiedy cudotwórcza lewica, obecną opozycja przejmie władzę w Polsce, i uczyni w niej raj na ziemi, czyli obniży podatki, da podwyżki, wrośnie gospodarka, znikną choroby i problemy służby zdrowia, oraz wiele, wiele innych spraw, z którymi nie poradził sobie PiS
Katrin
2 lata temu
Oby Senat im przeszkodził w podwyżkach podatków w spółkach komandytowych. Jak wzrosną podatki to i ceny pójdą w górę.
Roman
2 lata temu
Duda obiecywał że nie podpisze żadnych nowych podatków......A jak jakas spółka Komandytowa wyprowadza kase do rajów podatkowych to zróbcie im kontrolę. Od czego macie KAS z ich uprawniemnami do inwigilowania.