Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Edyta Piesyk-Gratkiewicz
|

Chcesz osiągnąć sukces w pracy? Bierz przykład z mężczyzn

0
Podziel się

Niepewne swojej wartości kobiety w pracy przegrywają z buńczucznymi mężczyznami. Sprawdź jak to zmienić.

bDoBOrFN

Bądź pewna siebie i konkretna, nie ubieraj problemów w piękne słowa, nie bój się pytać i nie przepraszaj za wszystko. Zaryzykuj i postaw na męską taktykę. Jak trzeba przechwalaj się na prawo i lewo, albo pójdź na squasha. W pracy to popłaca.

Chłopcom od dzieciństwa wpaja się, że powinni być twardzi, a wola walki, pewność siebie i konsekwencje w osiąganiu celu, mają być ich chlebem powszednim. Tymczasem dziewczynkom powtarza się o potrzebie łagodność, uległość i emocjonalność. Tyle, że w pracy to nie działa.

- _ Dlatego wejdź w środowisko mężczyzn, ucz się od nich, a na końcu wykorzystaj nabytą wiedzę, by osiągnąć sukces _- radzi Meghan Neal. O przepis na sukces zapytała ona znane menagerki i naukowców. Esencję przedstawiła w internetowym wydaniu The Huffington Post. Oto, jakie umiejętności i cechy mężczyzn są receptą na karierę.

bDoBOrFP
 • Bądź pewna siebie.

Jeśli zapytamy mężczyznę, dlaczego jest w danej firmie, on odpowiada : _ Bo jestem super! _ Jeśli zapytamy o to samo kobietę, najczęściej usłyszymy: _ Bo miałam szczęście..., bo ktoś mi pomógł... _ Dlaczego tak jest? Zapytana o to Sheryl Sandberg, menager wysokiego szczebla z Facebooka podkreśla, że _ mężczyźni swój sukces przypisują sobie, a kobiety przypisują go czynnikom zewnętrznym lub osobom trzecim _.

ZOBACZ TAKŻE * * [

bDoBOrFV

Lepszym szefem jest mężczyzna, bo nie strzela focha ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/kariera/lepszym;szefem;jest;mezczyzna;bo;nie;strzela;focha,5,0,935429.html )* * Zjawisko potwierdza w rozmowie z iWoman.pl psycholog biznesu Izabela Kielczyk. _ - Panie często mają lęk przed sukcesem. To taki paradoks, bo z jednej strony go chcą, a z drugiej się go boją. Warto doceniać siebie i uświadamiać sobie, że to gdzie się znalazłam jest moją zasługą. _

Pamiętaj: sukces jest twoją zasługą. Kobiety mają często tzw. _ syndrom Imposter _, czyli zjawisko psychologiczne, w którym czujesz, że masz _ pecha _ do sukcesu, że w jakiś sposób oszukujesz i nie zasługujesz na to, co masz (termin ten został pierwszy raz użyty w 1978 roku przez psychologów klinicznych: Pauline Clance i Suzanne Imes i dotyczył funkcjonowania kobiet w obszarach tradycyjnie męskich). Przestań być skromna, bądź odpowiedzialna za swoją karierę.

 • Uwierz we własną moc

Dla mężczyzn nie ma rzeczy, które są niemożliwe. Pojawiają się sytuacje, kiedy coś trudniej jest im osiągnąć, ale nawet wtedy tak łatwo się nie poddają. Kobiety w takich momentach są bardziej pasywne i na każdym etapie tego, co robią potrzebują akceptacji i pochwały ze strony otoczenia. Mężczyźni idą konsekwentnie do przodu, nie oglądając się za siebie.

bDoBOrFW

Taka postawa stwarza wrażenie świadomość własnej wartości. Przykład? Mężczyźni do tego stopnia wierzą we własną moc sprawczą, że nawet gdy popsuje im się samochód, próbują go naprawiać sami, mimo że nie mają o tym zielonego pojęcia. Kobiety w tym czasie wzywają już fachowca, chociaż o silniku może wiedzieć dokładnie tyle samo.

Pamiętaj: Wierzysz w siebie i dostrzegasz swoją moc, zobaczą to też inni. Brak ci wiary w to, co robisz, inni też to poczują.

 • Bądź widoczna

Ekspert w dziedzinie komunikacji płci i przywództwa, Connie Glaser tłumaczy w rozmowie z Meghan Neal, że dziewczynki od najmłodszych lat uczy się, że jeśli robią coś dobrze, zostaną zauważone i pochwalone. To złe myślenie i typowo stereotypowe, bo w świecie biznesu, jeśli chcesz być widoczna i doceniona, sama musisz o to zadbać zgłaszając się do różnych projektów i chwaląc postępami.

bDoBOrFX
 • Nie bój się mentorów

Warto wybrać osobę której będziemy się radzić. I śmiało może to być mężczyzna. Zaufanie do bardziej doświadczonych nie oznacza, że jesteś gorszym pracownikiem. - _ Mentor jest potrzebny, bo daje wskazówki jak postępować, odpowiada na pytania, rozwiewa wątpliwości i zawsze daje gotowe odpowiedzi. To tak zwany nasz osobisty ekspert w pracy _- podpowiada Izabela Kielczyk.

Rada: Wybierz sobie osobę z wysokiego szczebla, najlepiej płci męskiej, taką która ci imponuje swoim profesjonalizmem oraz wiedzą i bacznie się jej trzymaj, dopytuj, ucz się. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że uczeń przerośnie mistrza.

bDoBOrFY
 • Nie bój się pytać i prosić

Tylko 7 procent kobiet i aż 57 procent mężczyzn jest skłonnych negocjować swoje warunki pracy (dane na podstawie badań przeprowadzonych przez Lindę Babcock i Sarę Leschever, opublikowanych w książce _ Kobiety nie pytają _).

ZOBACZ TAKŻE * * [

Za sto lat będą nam płacić jak mężczyznom ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/kariera/za;sto;lat;beda;nam;placic;jak;mezczyznom,234,0,913898.html ) * * Panie nie lubią prosić o podwyżkę lub awans i czekają, kiedy ktoś je zauważy. Mężczyźni natomiast traktują negocjacje jak rodzaj hazardu, gry, w której są lepsi od pań. Negocjują i od początku cenią swoją pracę.

Rada: Zaryzykuj, bo jest duże prawdopodobieństwo, że się uda. Nie bądź bierna. Nie oszukuj się, nikt nie zauważy, że potrzebujesz podwyżki.

Jeśli brak ci odwagi, to nie narzekaj na to, że masz niższe zarobki w porównaniu do kolegów na tym samym stanowisku.

 • Unikaj emocji i nadmiernej grzeczności

Wyrzuć ze swojego słownika sformułowania typu: _ Przykro mi _, _ Wiem, że jesteś zajęty _, _ Nie wiem, czy jest to możliwe _. To wyraz braku pewności siebie. Weź przykład z mężczyzn, którzy są pewni siebie i potrafią konkretnie wyjaśniać, dlaczego coś jest dla nich ważne, bez zbędnych i emocjonalnych wypowiedzi, bez owijania w bawełnę.

Rada: Mężczyzna ma twarz pokerzysty - bez względu na sytuację w firmie nie pokazuje swoich emocji. Naucz się blefować, zachowaj poker face. Histeria, impulsywność i emocje, to gwóźdź do zawodowej trumny. Chyba, że pracujesz w fundacji charytatywnej. W korporacji nie ma miejsca na sentymenty. Nikt i tak się nad tobą nie będzie litował.

 • Buduj relacje z innymi

Kobiety układają relacje ze współpracownikami opierając się na serdecznych rozmowach i plotkach. Natomiast mężczyźni, jako indywidualiści i wojownicy, kształtują swoje relacje przez ustawienie siebie w hierarchii firmy, dlatego rywalizują i konkurują na przykład umawiając się na squasha, tenisa czy golfa. Wygrana na boisku, to lepsza pozycja w firmie.

Środowisko mężczyzn to pole walki, dlatego kiedy powstaje jakiś konflikt, to traktują go jak bitwę. Kobiety rzadko praktykują takie formy budowania relacji. W razie konfliktów, jak najszybciej próbują je zażegnać.

Rada: Nie chodzi o to, że masz się kłócić ze wszystkimi, ale konwencjonalne teksty i grzeczność zostaw w domu. Problemy należy rozwiązywać, a nie je łagodzić.

Potwierdza to także Izabela Kielczyk: _ - Kobiety częściej spotykają się na plotkach, co w kontaktach biznesowych i w pracy nie do końca jest dobrym sposobem na układanie relacji, bo tworzy się dziwna więź , którą nie wiadomo, jak później traktować _.

 • Nie przepraszaj

Kobiety mają tendencję do nieustannego przepraszania. Jeśli coś nie wymaga przeprosin, nie rób tego, bo zmniejsza to twoją pozycję w firmie, profesjonalizm i pewność siebie. Reguły gry w pracy są proste, chcesz mieć dobrą pozycję w pracy, bądź konkretna i nie tłumacz się bez przerwy ze wszystkiego. Mężczyźni tego nie robią.

Rada: Bądź tak egoistyczna, jak oni. Bo panowie prą konsekwentnie do celu i nie przepraszają za wszystko. Zdrowy egoizm w pracy, to realizowanie zadań bez oglądania się na innych. Jeśli nie wykonujesz pracy grupowej, nie musisz patrzeć na otoczenie. Niewielka ilość egoizmu nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

  *
  *
  *
  *
bDoBOrGq
KOMENTARZE
(0)