Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

"Byłam w ciąży i mnie zwolnili"

0
Podziel się

"W listopadzie minionego roku podjęłam pracę na okres próbny dwa miesiące. Termin umowy upłynął ostatniego grudnia. Pracodawca przez cały mój okres próbny nie wnosił żadnych uwag, co, do jakości mojej pracy. Byłam pewna, że po okresie próbnym przedłuży ze mną umowę. Jednak tak się nie stało. Pod koniec ostatniego dnia, oznajmił mi, że nie przedłuży ze mną umowy. Okazało się później, że byłam w ciąży.

bEidGCjp
bEidGCjr

"W listopadzie minionego roku podjęłam pracę na okres próbny na dwa miesiące. Termin umowy upłynął ostatniego grudnia. Pracodawca przez cały okres mojej pracy nie wnosił żadnych uwag, co do jakości wypełniania obowiązków przeze mnie. Byłam pewna, że po okresie próbnym przedłuży ze mną umowę. Tak się jednak nie stało. Pod koniec ostatniego dnia umowy, oznajmił mi, że nie przedłuży ze mną współpracy. Okazało się później, że byłam w ciąży.

  • Ulubiona muzyka w pracy - zwiększona wydajność!
  • Zaufaj intuicji. Z umiarem!
  • W jakich zawodach się nie rozwiniesz? Czy w takiej sytuacji będąc w ciąży (6-7 tydzień) pracodawca miał prawo mnie zwolnić? Czy mam jakieś szanse odwołać się do pracodawcy, aby przywrócił mnie do pracy? Mogę przedstawić mu zaświadczenie lekarskie stwierdzające zaawansowanie ciąży. Kodeks pracy nie wszystko wyjaśnia, jest w nim mowa o okresie próbnym powyżej jednego miesiąca. Jak to się ma do mojej sytuacji? Gdzie mam się zwrócić, do Sądu Pracy? " - pyta internautka.

Odpowiada Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Działanie pracodawcy było zgodne z prawem i w związku z powyższym nie przysługuje Pani roszczenie o przywrócenie do pracy. Zgodnie z art. 177 par. 3 kodeksu pracy ,,Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu." Z przedstawionego pytania wynika, iż Pani zatrudnienie odbywało się w oparciu o umowę o pracę na okres próbny wynoszący dwa miesiące, a zatem na podstawie jednej z umów wymienionych w przywołanym przepisie. Nie doszło jednak do spełnienia drugiego koniecznego warunku - rozwiązania umowy po upływie trzeciego miesiąca ciąży, a zatem, w Pani przypadku, nie znajduje uzasadnienia ochrona wynikająca z art. 177 par. 3 kodeksu pracy. W sytuacji, gdyby termin rozwiązania umowy o pracę przypadał po upływie trzeciego miesiąca ciąży, wówczas umowa, z mocy samego prawa, uległaby przedłużeniu do dnia porodu.

Przy ustalaniu zaawansowania ciąży warto pamiętać, że zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2002 r. (sygnatura sprawy I PK 33/2002) termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się według miary miesięcy księżycowych trwających 28 dni, a zatem do automatycznego przedłużenia umowy wystarczający jest upływ 12 tygodni ciąży.

bEidGCjx

Tomasz Lewandowicz/JK

bEidGCjy
bEidGCjS
KOMENTARZE
(0)