Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Buzek broni gorszych form zatrudnienia

0
Podziel się:

Szybki wzrost gospodarczy to najlepsza metoda przeciwdziałania bezrobociu wśród absolwentów - uważa szef Parlamentu Europejskiego.

Buzek broni gorszych form zatrudnienia
(photo-service.europarl.europa.eu)

Szybki wzrost gospodarczy to najlepsza metoda przeciwdziałania bezrobociu wśród absolwentów. W czasie kryzysu dopuszczalne są jednak gorsze formy zatrudnienia - uważa szef Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Buzek (na zdjęciu) pytany przez dziennikarzy, jak przeciwdziałać sytuacji, w której co piąty absolwent uczelni wyższych w Polsce nie może znaleźć pracy, wskazał, że to _ dramatyczna sytuacja _, obejmująca nie tylko Polskę, ale i całą Europę.

_ - To wymaga reformy rynku pracy. Mówi się o niektórych umowach w sposób bardzo pejoratywny, bo nie dają np. możliwości pobierania kredytu, czy w przyszłości ograniczają możliwości emerytalne. To prawda, te umowy nie są najlepsze, ale na czas kryzysu - na rok, dwa, trzy - uważam, że jest dopuszczalne zatrudnienie na umowę na jakiś przejściowy okres po to, by dać przedsiębiorcom czas na zmieszczenie się na rynku _ - ocenił Buzek.

Podkreślił, że w obecnie przedsiębiorcy _ mają naprawdę trudną sytuację _. - _ Jeżeli chcą konkurować, musimy zrobić wszystko, by im to umożliwić _ - zaznaczył szef PE.

Zastrzegł jednak, że należy jednocześnie osłaniać _ tych, którzy mają tego rodzaju gorsze umowy, którzy nie mogą liczyć na wiele świadczeń, na które liczą inni pracownicy _. Wskazał też, że zdaje sobie sprawę, iż okresowe umowy _ bardzo obniżają komfort życia _ i powodują _ niepewność jutra _.

_ _

_ KALKULATOR PŁAC Typ umowy: Miesięczne zarobki: wspólne rozliczenie z małżonkiem oprócz umowy o pracę otrzymuję dochody z innych źródeł autorskie koszty uzyskania przychodu - 50% Miesięczne zarobki: _
_ - Trzeba zrobić wszystko, by jak najszybciej doprowadzić do sytuacji szybkiego wzrostu w naszym kraju, bo tworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie dla młodych ludzi, wiąże się ze wzrostem powyżej 4 proc. _ - wyjaśnił Buzek. Dodał, że ma nadzieję, iż stanie się to możliwe już w przyszłym roku, na który obecnie formułowane są prognozy 4-5 proc. wzrostu w Polsce.

_ - Byłoby największą stratą, gdyby oni wyjeżdżali, a wielu z nich nie wróciło do kraju _ - zaznaczył. _ Musimy także zrobić wszystko, by nie zagroził nam wypadek grecki i o to bardzo staramy się w Parlamencie Europejskim - podejmujemy wszystkie niezbędne decyzje, a najbliższe miesiące odpowiedzą na pytanie, czy jest szansa przezwyciężyć ten kryzys _ - konkludował przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Buzek uczestniczył wczoraj w otwarciu po rozbudowie siedziby prywatnej Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach i inauguracji nowego roku akademickiego na tej uczelni.

Czytaj więcej na temat pracy
Kaczyński zapowiedział "nową falę" i książkę Według niego, ta _ nowa fala kapitalizmu _ byłaby możliwa m.in. dzięki _ dobrym kredytom _.
Nowe dane o bezrobociu. Znamy liderów Unii W kraju z najwyższym bezrobociem pracy nie ma 21,2 proc. obywateli. Z najniższym 3,7 procenta.
Zwrot podatku krok po kroku Za 3 miesiące pracy można odzyskać nawet 3 tysiące złotych. W zagranicznych urzędach jest jeszcze 5,5 mld zł do podziału.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)