Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Budżet zapłaci 1,7 mld zł za zmiany w Kodeksie Pracy

0
Podziel się:

Ponad 3 miliony firm ma być zwolnionych z przestrzegania części zapisów prawa pracy.

Budżet zapłaci 1,7 mld zł za zmiany w Kodeksie Pracy
(PAP/EPA)

Około 3,5 miliona firm zostanie zwolnionych z przestrzegania części zapisów prawa pracy_ _. Rząd przygotowuje rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy.

Jak zapowiada _ Gazeta Prawna _ ułatwienia mają dotyczyć głównie małych firm, które zatrudniają do 10 osób. Z projektu nowelizacji kodeksu pracy wynika między innymi, że ochronę przed zwolnieniem stracą kobiety w ciąży i pracownicy w wieku przedemerytalnym.

_ 1,7 miliarda złotych ma kosztować budżet płacenie pracownikom wynagrodzenia podczas choroby już po dwóch tygodniach, a nie po 33 dniach. _Pracodawcy będą mogli także zwalniać takie osoby po uzgodnieniu odpowiedniej odprawy i nie będą zobowiązani do konsultowania zmian kadrowych ze związkami zawodowymi.

Osoby bezprawnie zwolnione stracą prawo przywrócenia przez sąd do pracy. Projekt zakłada również, że pracodawcy nie będą, musieli prowadzić ewidencji czasu pracy.

Z kolei wszyscy przedsiębiorcy mogą liczyć na zmniejszenie obciążeń z powodu choroby pracownika.

O ile dotąd pracodawca płacił za 33 dni chorobowe, to od 2009 roku będzie płacił 80 procent wynagrodzenia jedynie za dwa tygodnie zwolnienia lekarskiego. Każdy kolejny dzień L-4 będzie refundować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla budżetu oznacza to dodatkowe obciążenie w wysokości około 1,7 miliarda rocznie.

Dzięki zmianom, które proponuje Ministerstwo Pracy i Opieki Socjalnej rząd chce ograniczyć szarą strefę i zmniejszyć bezrobocie. Przedsiębiorcy podkreślają, że nowe przepisy ułatwią prowadzenie małych firm. Do pomysłu sceptycznie odnoszą się związki zawodowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)