Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Brytyjskie tabloidy straszą Polakami na zasiłku

0
Podziel się:

Daily Express wyraża nadzieję, że rosnąca migracja przekona Brytyjczyków do wystąpienia z UE, o co gazeta zabiega.

Brytyjskie tabloidy straszą Polakami na zasiłku
(www.CGPGrey.com/Flickr)

_ Daily Express _ i _ Daily Mail _ wyrażają obawy przed napływem nowej fali imigrantów z państw UE w związku z tym, że od 1 maja będą oni mieli prawo do świadczeń i zapomóg socjalnych na równych prawach z Brytyjczykami.

Dotychczas warunkiem ich przyznania w Wielkiej Brytanii (i Irlandii) był wymóg przepracowania 12 miesięcy i płacenia podatków oraz składki ubezpieczenia socjalnego w tym okresie. Od 1 maja ograniczenia te wygasają, a obywatele ośmiu dawnych państw postkomunistycznych będą korzystać z nieograniczonej swobody przemieszczania się w ramach wspólnego rynku pracy i takich samych praw w dostępie do świadczeń, jak Brytyjczycy. Rumuni i Bułgarzy będą musieli odczekać dalsze dwa lata.

Obywatele z nowych państw UE zamierzający pracować w Wielkiej Brytanii dłużej niż miesiąc od 1 maja nie będą już musieli rejestrować się w MSW (Home Office). Tabloidy ostrzegają, że z nowych państw UE nie tylko przyjadą nowi imigranci, ale ci, którzy już teraz są, będą mieli dodatkową zachętę skłaniającą ich do pozostania. Liczbę imigrantów z Polski ocenia się na około 700-800 tys.

_ - Eksperci, którzy od dawna przewidywali, że do 100 tys. dodatkowych imigrantów może przyjechać z chwilą zmiany zasad, mówią, że bonanza świadczeniowo-zapomogowa może dla milionów imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej, już teraz żyjących w Wielkiej Brytanii, stać się dodatkową zachętą do pozostania _ - napisał _ Daily Express _.

Tabloid cytuje w tym kontekście prof. Krystynę Iglicką z Ośrodka Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, według której nowe zasady spowodują, że Polacy _ poczują się w Wielkiej Brytanii bardziej u siebie i będą kolejnym powodem, dla którego nigdy stamtąd nie wyjadą _.

_ Daily Express _ wyraża nadzieję, że rosnąca migracja przekona Brytyjczyków do wystąpienia z UE, o co gazeta zabiega. Inny tabloid _ Daily Mail _ pisze o _ polityce otwartych drzwi _ w dostępie do świadczeń socjalnych i _ zasiłkowej turystyce _. Przypomina, że w okresie 13 lat rządów Partii Pracy (1997-2010) liczba mieszkańców Wysp urodzonych za granicą przyrosła o 3,2 mln. Także i ta gazeta cytuje tę samą wypowiedź prof. Iglickiej, co _ Daily Express _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pensje;jednak;rosna;przybywa;tez;pracy,171,0,772779.html) Pensje jednak rosną, przybywa też pracy
Od 1 maja obcokrajowcy z UE będą mogli ubiegać się w Wielkiej Brytanii o zapomogi dla bezrobotnych, na mieszkanie i z tytułu podatku samorządowego, jeśli spełniają kryteria ich uzyskania w swoim kraju, szukają pracy i mieszkają w Wielkiej Brytanii co najmniej przez trzy miesiące.

System świadczeń socjalnych to w Wielkiej Brytanii gorący temat w związku z cięciami wprowadzonymi przez rząd od obecnego roku obrachunkowego. Z sondażu ośrodka YouGov wynika, że 50 procent ankietowanych uważa, że zasiłki i zapomogi są zbyt wysokie, a 66 procent sądzi, że zapomoga na dzieci nie powinna przyrastać po urodzeniu każdego dodatkowego dziecka w rodzinie, która już ma ich troje.

Czytaj w Money.pl
Cameron: "Nie" dla masowej migracji - _ Rząd nigdy nie zapanuje nad migracją, jeśli nie upora się ze zjawiskiem uzależnienia od systemu opieki socjalnej _ - uważa brytyjski premier.
Cameron wziął się za socjal. Wydźwignie z nędzy milion Brytyjczyków? Z systemu świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii korzysta około 5 mln osób.
Coraz trudniej o pracę na Wyspach - 5 osób na miejsce Bez pracy pozostaje już niemal 2,5 mln osób - podaje brytyjski urząd statystyczny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)