Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bruksela ujawnia nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn

0
Podziel się:

Z danych Brukseli wynika, że kobiety zarabiają średnio o 16,4 procent mniej niż mężczyźni, choć sytuacja różni się w zależności od kraju.

Bruksela ujawnia nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska mobilizuje unijne kraje do likwidacji różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding (na zdjęciu) opublikowała apel w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Z danych Brukseli wynika, że kobiety zarabiają średnio o 16,4 procent mniej niż mężczyźni, choć sytuacja różni się w zależności od kraju.

Największe dysproporcje są w Estonii, najmniejsze w Słowenii, w Polsce ta różnica w ostatnich latach zmniejszyła się i wynosi 6,4 procent.

Wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding zaapelowała o większą przejrzystość systemu wynagradzania. Jak mówiła, kobiety w Europie pracują średnio 59 dni za darmo, zanim ich zarobki zrównają się z tymi, które otrzymują mężczyźni.

_ - Dlatego prosimy o większą przejrzystość. Jeśli firmy rzeczywiście respektują zasadę - równa płaca za równą pracę, to nie muszą niczego ukrywać _ - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji.

Audyty w dużych firmach, raporty, kampanie promujące równość płci - Bruksela sugeruje państwom członkowskim możliwe działania. Do końca 2015 roku Komisja czeka na informacje z unijnych stolic o tym, jakie sposoby wybrały, by wdrożyć jej rekomendacje.

Już po raz drugi Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzimy w ostatnim dniu lutego. Wybór tej daty ma podkreślić, że w związku z różnicami w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn przez pierwsze dwa miesiące każdego roku kobiety pracują de facto za darmo.

Nieznaczna tendencja spadkowa

Od czasu zainicjowania Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń w 2011 roku średnia różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn w niewielkim stopniu się obniżyła - z 17,5 proc. do 16,4 proc.

W 2011 roku dzień ten był obchodzony 5 marca - chodziło o podkreślenie faktu, że w 2010 roku kobiety pracowały_ za darmo _ przez pierwszych 65 dni w roku. Kolejne edycje odbyły się 2 marca 2012 roku i 28 lutego 2013 roku.

Niewielka poprawa wskaźników odnotowana w ciągu ostatnich czterech lat wynika jednak nie tyle ze wzrostu płac kobiet, ile ze skutków kryzysu odczuwalnych w niektórych zdominowanych przez mężczyzn sektorach, takich jak budowlany czy maszynowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polki cieszą się z niższych zarobków? Według Diagnozy Społecznej kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn, ale nie czują się dyskryminowane. Zobacz, czym tłumaczą to naukowcy.
Pod tym względem odstajemy od średniej UE Ledwie połowa osób w wieku powyżej 50 lat jest w Polsce aktywna zawodowo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)