Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

BIEC: maleje liczba ofert pracy zamieszczanych w internecie

0
Podziel się:

Eksperci podkreślają, że choć pozytywne tendencje na rynku pracy osłabły, to nie jest źle.

BIEC: maleje liczba ofert pracy zamieszczanych w internecie
(Miłosz poloch / Reporter)

Pod koniec stycznia w internecie opublikowanych było blisko 100 tysięcy ofert pracy - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy spada drugi miesiąc z rzędu - podało Biuro. Eksperci dodają, że choć pozytywne tendencje na rynku wolnych miejsc pracy osłabły, to nie wygasły.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz BIEC.

Jak wskazano w komunikacie, ofert pracy zamieszczanych w internecie nadal jest stosunkowo dużo. W końcu stycznia opublikowano ich 96,7 tys.

_ Z punktu widzenia sektorowego przekroju ofert pracy, wzrosła liczba tych pochodzących z branży paliwowo-energetycznej. Wyraźny wzrost notuje się również w sektorze ochrony środowiska, a także szeroko pojętej turystyce, a w tym przedsiębiorstwach związanych z produktami i usługami wspomagającymi zdrowy tryb życia. Pomimo spadkowego trendu w edukacji, zapotrzebowanie na pracowników zwiększyły firmy oferujące wyspecjalizowane usługi szkoleniowe. Wyraźny spadek wystąpił w rolnictwie i firmach wytwarzających produkty rolne, nieco mniejszy w przedsiębiorstwach transportowych, administracji państwowej i budownictwie - _ czytamy w raporcie.

Na zachodzie Polski najlepiej

_ W ostatnich miesiącach pozytywne zmiany liczby wolnych miejsc pracy obserwowaliśmy w województwach zachodniej Polski - lubuskim i zachodniopomorskim, które prawdopodobnie czerpią korzyści z wymiany handlowej z naszymi zachodnimi sąsiadami, dla których taniejące towary w złotówkach stały się bardziej atrakcyjne _ - oceniają eksperci BIEC.

W komunikacie czytamy, że drugą grupą województw, w których zapotrzebowanie na nowych pracowników nie zmniejszało się były woj. mazowieckie i małopolskie, a aktywność gospodarcza w tych regionach, opartych na silnych podstawach sektora usługowego, nadal jest wysoka.

_ Największemu ograniczeniu uległy oferty pracy pochodzące z zagranicy, co może być przejawem słabnącej koniunktury gospodarczej w Europie Zachodniej. W Polsce liczbę wakatów znacząco ograniczyli przedsiębiorcy z woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego _ - zaznacza BIEC.

Czytaj więcej w Money.pl

praca
oferty pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)