Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

BIEC: Bezrobocie będzie rosnąć wolniej

0
Podziel się:

Zwolnień będzie mniej niż na początku roku. Powrót do dobrej sytuacji to jednak wiele miesięcy.

BIEC: Bezrobocie będzie rosnąć wolniej
(var resa/CC/Flickr)
bELlClBx

Wskaźnik Rynku Pracy w sierpniu wzrósł, co oznacza, że stopa bezrobocia w drugiej połowie 2009 r. też wzrośnie - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ - Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia w sierpniu wzrósł, choć tempo jego przyrostu było nieco słabsze niż w poprzednich miesiącach. Negatywny i stosunkowo trwały wzrost wskaźnika oznacza wzrost stopy bezrobocia w drugiej połowie br. _ - napisano w raporcie. - _ Obecną sytuację na rynku pracy łagodzi zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, które jeszcze przez kilka miesięcy będzie się utrzymywało _ - dodano.

Zdaniem analityków BIEC, spadek optymizmu menedżerów w większości sektorów gospodarki przekłada się na większą presję na zwolnienia pracowników.

bELlClBz

_ - Po kilkumiesięcznej dynamicznej poprawie nastrojów menedżerów z większości sektorów gospodarki, ostatnie trzy miesiące przyniosły lekkie schłodzenie optymizmu i oceny te utrzymują się na niezmienionym poziomie. Przedstawiciele firm z nieco większą rezerwą oceniają kondycję własnej firmy i perspektywy rozwojowe całej gospodarki. Spowodowało to nieco większą niż w ubiegłym miesiącu presję na zwolnienia pracowników _ - napisano w raporcie.

Eksperci BIEC uważają, że skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie mniejsza niż na początku roku, jednak powrót do dobrej sytuacji na rynku pracy potrwa wiele miesięcy.

_ Wydaje się prawdopodobne, że nastroje gospodarcze dotyczące kondycji gospodarki, a tym samym i zatrudnienia, osiągnęły już dno i skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie łagodniejsza niż na początku roku. Jednak odbudowa dobrej sytuacji na rynku pracy będzie trwała wiele miesięcy. Podczas tego okresu firmy nadal będą redukować koszty oraz powstrzymywać się przed inwestowaniem, a wraz z tym zmniejszeniu ulegnie zapotrzebowanie na nowych pracowników, jak i tych już zatrudnionych _ - napisano w raporcie.

bELlClBF
bELlClCa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)