Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

BHP. Czym jest? Jakie przepisy regulują bezpieczeństwo i higienę pracy

4
Podziel się:

BHP. Każdy z pracowników musi przejść szkolenie BHP. Czym jest BHP. Oto kilka regulacji dotyczących kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy.

BHP. Czym jest? Jakie przepisy regulują bezpieczeństwo i higienę pracy
BHP. Bezpieczeństwo i higiena pracy (pixabay.com)

BHP. Czym jest?

Czym jest BHP? Rozwinięcie skrótu to bezpieczeństwo i higiena pracy. To powszechnie używana nazwa określająca zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Jest to także dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków w pracy.

BHP. Co znajduje się w zakresie BHP?

W zakresie BHP znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy i bezpieczeństwa technicznego. BHP odnosi się do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego świadczenia pracy w higienicznych warunkach.

Bezpieczeństwo pracy dotyczy utrzymywania zagrożenia pod kontrolą stanu, w którym ryzyko jest na poziomie możliwym do zaakceptowania lub stanu zgodnego z normą przewidzianą dla bezpieczeństwa.

BHP. Państwowa Inspekcja Pracy

Organem regulującym i nadzorującym przestrzeganie przepisów i zasad BHP w polskich zakładach pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Wymagania z zakresu prawa pracy zawiera Dział X Kodeksu pracy, a także rządowe rozporządzenia, w tym Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

BHP. Bezpieczeństwo i higiena pracy

Każdy pracownik musi przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego przebieg zależny jest od zajmowanego stanowiska. Co zrozumiałe, inne wymagania mają osoby pracujące przed komputerem, a inne w produkcji czy transporcie. Za kwestię BHP w każdym zakładzie i przedsiębiorstwie odpowiedzialna jest specjalnie oddelegowana do tego osoba.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz dostarczenie środków ochrony, zapewniających pracownikom ochronę ich życia i zdrowia w środowisku pracy. Środki ochrony konieczne są w momencie, w którym nie ma możliwości neutralizacji szkodliwości środowiska pracy w sposób ogólniejszy.

Świadczenia związane z BHP dzielimy na:

  • środki ochrony indywidualnej bądź zbiorowej - odzież ochronna, środki ochrony ciała,
  • odzież i obuwie robocze,
  • konserwacja środków ochrony i odzieży roboczej,
  • ekwiwalenty pieniężne z tytułu odzieży i obuwia robocznego oraz ich konserwacja,
  • szkolenia BHP,
  • środki higieny,
  • ochrona zdrowia,
  • badania lekarskie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
dix
4 lata temu
Kto to napisał i kto opublikował, człowiek chyba nie ma żadnego pojęcia o bhp. Tragedia.
Bhp
4 lata temu
Za bhp odpowiada pracodawca a nie specjalnie powołany pracownik.to wynika z przepisów prawa więc nie można wprowadzać w błąd czytelników p. Redaktorze
Zniesmaczony
4 lata temu
Kto pisał ten artykuł? Licealista z Google lepiej by to opisali.
Neo
4 lata temu
BHP: Brygada Hamujaca Prace