Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Są najnowsze dane

0
Podziel się

- Na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie poniżej 14 procent - powiedział dzisiaj szef resortu pracy.

Bezrobocie w Polsce. Są najnowsze dane
(Matloch/Reporter)
bErMmEMl

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 13,0 proc. wobec 13,1 proc. w lipcu - poinformował dzisiaj Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem stopa bezrobocia na koniec tego roku ukształtuje się poniżej 14 proc. Szef resortu pracy zapowiedział, że jeszcze dzisiaj ponowi wniosek do ministra finansów o odblokowanie pół miliarda złotych z Funduszu Pracy.

aktualizacja: 11:46

_ - Stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 13,0 proc. z 13,1 proc. w lipcu _ - powiedział na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.

bErMmEMn

Według danych resortu w urzędach pracy w końcu sierpnia zarejestrowanych było 2 mln 85 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 8,4 tys.

Z danych ministerstwa wynika, że pracodawcy w sierpniu zgłosili do urzędów pracy 74,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 10 tys., czyli 16 proc. więcej niż w lipcu tego roku i 4,2 tys. więcej niż w sierpniu zeszłego roku.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że gdyby zsumować rejestrowane bezrobocie za ostatnie pół roku, to okazałoby się, że 250 tys. osób znalazło w tym okresie pracę. Jak podkreślił, to o 50 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

_ - Na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie poniżej 14,0 proc. Miesiące jesienne to czas wzrostu (stopy bezrobocia), ale mniejszego niż w latach ubiegłych _ - powiedział dziennikarzom Kosiniak-Kamysz.

bErMmEMt

Minister uczestniczył w prezentacji wyników badań firmy Randstad na temat rynku pracy. Pokazały one m.in., że 39 proc. firm zwiększyło zatrudnienie w ostatnim półroczu. Dwie trzecie firm (64 proc.) twierdzi też, że czynnikiem zachęcającym do zwiększania zatrudnienia mogłoby być dofinansowanie szkoleń dla pracowników.

Minister podkreślił, komentując wyniki badań, że takie wnioski utwierdzają jego _ determinację w walce _ o pół miliarda złotych z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową.

To kolejny, lepszy miesiąc na rynku pracy

Według GUS bezrobocie w lipcu wynosiło 13,1 proc. wobec 13,2 proc. w czerwcu. Najwyższe bezrobocie w lipcu utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe w wielkopolskim.

bErMmEMu

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca wyniosła 2 mln 93,1 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 16 tys. osób (tj. o 0,8 proc.). W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 7,2 proc. (tj. o 139,9 tys.).

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim (20,2 proc.), kujawsko-pomorskim (17,4 proc.) i zachodniopomorskim (16,8 proc.), a najniższe w wielkopolskim (9,6 proc.), mazowieckim oraz śląskim (po 11,1 proc.)

Jak poinformował GUS, w stosunku do czerwca bezrobocie najbardziej spadło w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim, pomorskim i zachodnio-pomorskim (po 0,2 pkt proc.), natomiast w województwach podlaskim i świętokrzyskim zwiększyło się (o 0,1 pkt proc.).

W porównaniu z lipcem ub.r. stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w największym stopniu w województwie mazowieckim (o 1,1 pkt proc.), lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim (po 0,9 pkt proc.), a w najmniejszym w województwie lubuskim (o 0,1 pkt proc.) i zachodniopomorskim (o 0,3 pkt proc.).

bErMmEMv

Z danych GUS na koniec lipca 2013 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 236,6 tys. osób wobec 177,7 tys. osób przed miesiącem i 212,8 tys. osób przed rokiem.

Tak zmieniała się stopa bezrobocia w Polsce na przestrzeni 36 miesięcy

GUS poinformował ponadto, że na koniec lipca 2013 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 77,7 tys. ofert pracy wobec 76,1 tys. przed miesiącem i 64,4 tys. przed rokiem.

bErMmEMw

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m208564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/piechocinski;do;mlodych;co;drugi;z;was;musi;stworzyc;miejsce;pracy,24,0,1375000.html) "Co drugi młody musi stworzyć miejsce pracy" Minister gospodarki przekonuje, że młodzi Europejczycy nie będą mogli w przyszłości liczyć na zbyt dużo ofert pracy. W końcu lipca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 51 tys. osób. Ponadto GUS poinformował, że na koniec lipca 78 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 4,3 tys. pracowników, w tym 0,9 tys. osób z sektora publicznego. Przed rokiem było to odpowiednio 173 zakłady, 9,2 tys. pracowników, w tym 3,7 tys. z sektora publicznego.

Z danych GUS wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-lipiec wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku przy mniejszym o 1,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,0 proc.

Według GUS, stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w drugim kwartale 2013 r. 10,4 proc. wobec 11,3 proc. w pierwszym kwartale 2013 r.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w drugim kwartale 55,9 proc. wobec 55,5 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50 proc. wobec 49,3 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie mocno w górę. Co się stało? Sytuacja pogorszyła się we wszystkich województwach. Zobacz, gdzie jest najgorzej.
Coraz lepsze dane na temat bezrobocia - _ Jeszcze nie czas na świętowanie. Wprost przeciwnie _- podkreśla komisarz UE do spraw zatrudnienia Laszlo Andor.
Bezrobocie w Polsce spada piąty miesiąc z rzędu Wzrost zatrudnienia przekłada się na naszą konsumpcję. Sprzedaż detaliczna rośnie mocniej niż oczekiwali analitycy.
bErMmEMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)