Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Bezrobocie w Polsce. Rafalska: pracodawcy muszą sięgać po kolejne grupy

19
Podziel się:

Rafalska prognozuje, że w październiku może nastąpić kolejny spadek stopy bezrobocia.

Rafalska powiedziała, że niskie bezrobocie zmusza do sięgnięcia po grupy, które nie pracowały.
Rafalska powiedziała, że niskie bezrobocie zmusza do sięgnięcia po grupy, które nie pracowały. (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Niska stopa bezrobocia zmusza do sięgania po nowe grupy, np. studentów i osoby długotrwale bezrobotne, którzy do tej pory nie pracowali - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, komentując najnowsze dane o spadku bezrobocia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w czwartek, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego. Rok temu bezrobocie we wrześniu wynosiło 8,3 proc.

Rafalska powiedziała, że niskie bezrobocie zmusza do sięgnięcia po grupy, które nie pracowały. - Mam tu na myśli osoby ze skrajnych grup wiekowych, a więc młodych studiujących. Ciągle w Polsce to jest mało popularne. Mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin - podkreśliła.

Zaznaczyła, że do tej grupy zaliczają się także osoby długotrwale bezrobotne. - Oni są trudni do aktywizacji, przez wiele lat byli oddaleni od rynku pracy. Rejestrują się głównie z powodu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Trudno po nich sięgać, ale jeśli jest to możliwe, to jest to dla nich szansa - powiedziała minister. Dodała, że rynek pracy może zostać zasilony przez osoby, które wrócą do Polski z emigracji oraz imigrantów ze wschodu.

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Rafalska prognozuje, że w październiku może nastąpić kolejny spadek stopy bezrobocia. - Biorąc pod uwagę wpływ czynników sezonowych, można by się spodziewać w października wyhamowania spadku liczby osób bezrobotnych. Moim zdaniem, w październiku będziemy mieli kolejny spadek, kto wie, czy nie większy, spowodowany wyrejestrowaniem osób, które skorzystają z ustawy wiekowej (chodzi o przywrócenie możliwości przejścia na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn). One do tej pory albo rejestrowały się w urzędach pracy ze względu na składkę zdrowotną, albo - niektóre z nich - jeszcze pobierały świadczenia i były te osoby w rejestrach - wyjaśniała.

Według minister, dzięki niskiemu bezrobociu maleje szara strefa. - Nie mamy na ten temat dokładnych danych, ale to wynika z rosnącej liczby osób pracujących. Ona rośnie szybciej, niż wynikałoby to z rejestru bezrobotnych - mówiła.

Zaznaczyła, że zwiększa się także liczba ubezpieczonych w ZUS pracowników ze wschodu m.in. z Ukrainy. - Jak pracodawcy walczą dziś o pracownika, to też go chcą do siebie przywiązać m.in. większym wynagrodzeniem, lepszą ofertą pracy, ale też umową, która gwarantuje, że pracownik będzie mu przychodził do pracy, a nie dokonywał szybkiej zmiany, bo pracował na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, albo nielegalnie - powiedziała Rafalska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Wszędzie dobr...
5 lata temu
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Jak się nie ma żadnej rodziny niczego w kraju to sobie można wyjeżdżać. Mój sąsiad z ulicy pojechał ostatnio do Holandii wracając w Słubicach źle się poczuł pojechał do szpitala. Kontakt z rodziną się urwał i po dwóch tygodniach znaleziono go w Słubicach zakopanego na polu. Trzeba uważać wracając z zagranicy.
jre
5 lata temu
W Polsce zaczyna brakować fachowców za 2 tysiące PLN brutto... Nic to, trzeba wincyj ukraińców, bo tutaj nawet 2tys € to żadna stawka. Nauczcie ich mówić, używać sztućców, środków czystości i kto wie, może za kilka pokoleń będą się do czegoś nadawać.
bolekw
5 lata temu
totalitarna władza nieudaczników potrafi tylko psuć.zbudowanie czegokolwiek przerasta mozliwości ich małych intelektualnie muzgów.które dodatkowo przez lata szkolono do szczucia przeciwników rzeczywistych i urojonych.paranoja.
marga
5 lata temu
Z tej pani minister to niezła żartownisia . Ciekawe kto wróci z zagranicy aby pracować za wszawe grosze w Polsce i jeszcze z tych wszawych groszy potrafią wydrzeć haracz dla siebie
marga
5 lata temu
Jasne, niska stopa bezrobocia ha, ha ,ha , pewnie doskonale wiecie ,że gdyby tak większość pracujących za granicą wróciła w jednym czasie do Polski to szybciutko ta niska stopa zrobiłaby się stopą dość wysoką .Po co te wszystkie rządy wciskają nam ciemnotę - przecież my i tak wiemy swoje , czy oni myślą ,że nas FLUOR pozbawił samodzielnego myślenia . Co prawda niektórych pozbawił , ale na szczęście nie wszystkich !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!