Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. KIB
|

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo spodziewa się sporego wzrostu

13
Podziel się:

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2021 r. 6,5 proc. To o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu ub.r. - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. - Widać pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii - tak skomentował szacunki resortu wicepremier Jarosław Gowin.

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo spodziewa się sporego wzrostu
Stopa bezrobocia w styczniu może wynieść 6,5 proc. (money.pl, Rafał Parczewski)

"Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 punktu proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 punkt proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 punktu proc." - poinformowało MRPiT w czwartkowym komunikacie.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 roku wyniosła 1 089,6 tys. osób i - w porównaniu do stanu z końca 2020 roku - wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.

- Niestety bezrobocie zauważalnie wzrosło w styczniu do poziomu 6,5 proc. Widać zatem pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii - skomentował te szacunki w rozmowie z PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jak dodał, w jego ocenie jest to argument przemawiający za przyspieszeniem procesu rozmrażania tych branż gospodarczych, które dotknięte są ograniczeniami.

Zobacz także: Czas zapiąć pasy. Bielecki: w 2021 czekają nas zwolnienia

Wzrost bezrobocia w styczniu według tłumaczeń ministerstwa w dużej mierze wynika z sezonowości zatrudnienia. Resort wiąże go też z tym, że z końcem roku upływa okres, na jaki zawarte były umowy czasowe oraz z zakończeniem udziału w działaniach aktywizacyjnych. Ale jest i inny powód.

- W tym roku nałożyły się na to również wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, cytowana przez PAP.

- Jeżeli bezrobocie będzie niepokojąco wzrastało, podejmiemy działania, które będą miały na celu ograniczenie negatywnego wpływu zamknięcia gospodarki, przede wszystkim na rynek pracy - poinformowała Michałek w komunikacie.

Jak pisaliśmy w money.pl, 150 tys. nowych bezrobotnych to bilans niespełna roku epidemii. Wyspą nowych bezrobotnych został powiat kołobrzeski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
dcdcdcdcdc
rok temu
Zyjemy w swiecie gdzie kilku hipohondrykow - dokonalo zeczy niemozliwej- zycie ludzkie zostalo zdelegalizowane - z czego maja zyc ludzie pozbawieni dochodu ?Oczywiscie wobec wladzy wszyscy to zlodzieje ktorzy maja w skarpecie miliony
cccd
rok temu
A ja się pytam ile wynosi szara strefa.... Bo jak ktoś zwalnia to zaczyna od tych co może natychmiast zwolnić. Ilu kelnerów było na umowach o pracę??? Jeśłi moje przypuszczenia się spełnią to im zacznie spadać konsumpcja ( przez brak dopływu gotówki do pracowników na śmieciówkach ) i będą się zastanawiać dlaczego??? Dlatego że styropian mają zamiast mózgow.
filetu
rok temu
stop ukrainizacji polskiego rynku pracy
www
rok temu
niema bezrobocia, to są tylko kombinatorzy,albo na zwolnieniach, albo na czarno, albo ambicje zarabiać 5 tys a kwalifikacje żadne.Podkreślam że ciąża to nie choroba.Rozpuszczeni zostali legaci i taki skutek. Pracy nie brakuje.
Stef
rok temu
A Ukraińców coraz więcej