Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Inga Czerny
|

Bezrobocie rośnie, ale i tak jesteśmy najlepsi w UE

0
Podziel się:

Od początku kryzysu w Unii Europejskiej zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy.

Bezrobocie rośnie, ale i tak jesteśmy najlepsi w UE
(dlewis33/iStockphoto)

Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej w Europie opierają się ogólnej tendencji spadku zatrudnienia. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych - tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Jak podkreślają autorzy opracowania kryzys zbiera żniwo na rynkach pracy w UE. Co musi martwić, odwróciły się obserwowane od 2000 roku tendencje wzrostowe w poziomie zatrudnienia.
_ _

Z raportu KE wynika jednak, że Polska wyłamuje się z ogólnej tendencji._ - Polska jest jedynym krajem, które cały czas ma pozytywny wzrost gospodarczy, a od drugiego kwartału 2008 r. do drugiego kwartału 2009 r. przyrost zatrudnienia wynosił 1 proc. Razem z Luksemburgiem są to jedyne kraje, które miały przyrost zatrudnienia _- podkreśla współautorka raportu, Magdalena Grzegorzewska z dyrekcji ds. zatrudnienia KE.

22,4 proc.
taki odsetek pracowników zmienia pracę w Polsce w ciągu roku
Jak podkreśla Grzegorzewska bardzo dobrze pod względem zatrudnienia wypadają Niemcy. Tam - mimo recesji - zatrudnienie pozostało praktycznie na tym samym poziomie. Zanotowano spadek o 0,1 proc. w drugim kwartale 2009 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Najgorzej wypadają Hiszpania, Irlandia i kraje bałtyckie, gdzie zatrudnienie spadło w tym samym okresie o od 7 do nawet 13 proc..

Autorzy raportu podkreślają, że rynki pracy UE są coraz bardziej dynamiczne. Każdego roku około 22 proc. pracowników w UE zmienia pracę. Ten odsetek waha się od 14 proc. w Grecji i 16 proc. w Szwecji do 25 proc. w Wielkiej Brytanii, 28 proc. w Finlandii, 25,4 proc. w Hiszpanii i 30 proc. Danii. W Polsce co piąty pracownik (22,4 proc.) zmienia co roku pracę.

Mimo spadającej od lat 90. liczby długotrwałych bezrobotnych wciąż blisko 45 proc. okresów bezrobocia w UE trwało w ostatnich latach dłużej niż rok, podczas gdy w USA odsetek ten wyniósł tylko około 10 proc.

Eksperci Brukseli są przekonani, że straty w zatrudnieniu udało się w pewnym stopniu ograniczyć dzięki wprowadzeniu krótszego czasu pracy oraz zastosowaniu innych środków walki z kryzysem.

Czytaj więcej informacji o bezrobociu
W listopadzie bezrobocie lekko w górę - W listopadzie można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.
Estonia: Bezrobocie najwyższe od 9 lat i wciąż rośnie Bezrobocie w Estonii dotkniętej kryzysem gospodarczym osiągnęło w trzecim kwartale 14,6 proc., jest najwyższe od dziewięciu lat i wciąż rośnie - podał Urząd Statystyczny.
Fedak: Bezrobocie nie przekroczy 12 procent http://www.money.pl/i/h/207/74959.jpg
Bezrobocie bez zmian. Ale nadchodzi fala zwolnień Stopa bezrobocia wyniosła na koniec sierpnia 10,8 procent. Tyle samo, jak w lipcu. W sierpniu ubiegłego roku wskaźnik wynosił 9,1 procent.
kryzys
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)