Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezdomni w Polsce. Jutro wielkie liczenie

0
Podziel się:

Ostatnie badanie wykazało, że w całym kraju mamy ok. 43 tysięcy bezdomnych osób.

Bezdomni w Polsce. Jutro wielkie liczenie
(Wasyluk/REPORTER)
bEUgBaTF

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o wsparcie służb i poinformowanie ich o miejscach przebywania bezdomnych. W nocy z czwartku na piątek w całym kraju odbędzie się akcja liczenia tych osób._ _

_ W badanie zaangażowaliśmy wszystkie dostępne służby, m.in. centra zarządzania kryzysowego, policję, straż gminną i miejską, pracowników ośrodków pomocy społecznej i placówek noclegowych dla bezdomnych. Nad ich pracą czuwać będą gminni koordynatorzy wyznaczeni przez koordynatorów wojewódzkich. Poprosiłem już wszystkich wojewodów, żeby osobiście zaangażowali się w cały proces _ - napisał minister pracy na rządowej stronie internetowej.

Jak dodał, pierwszy raz takie badanie zostało przeprowadzone w 2009 r. - w nocy z 15 na 16 grudnia. Kolejne odbyło się z 26 na 27 stycznia 2010 r. _ Wcześniej mieliśmy jedynie dane szacunkowe zbierane przez organizacje pozarządowe. Ostatnie badanie wykazało, że w całym kraju mamy ok. 43 tys. bezdomnych osób, z czego prawie 10 tys. pozostaje poza placówkami noclegowymi _ - poinformował Kosiniak-Kamysz.

bEUgBaTH

Według niego najtrudniejsza sytuacja była na Pomorzu, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim. W każdym z województw ponad tysiąc osób nie miało dachu nad głową i mimo to nie decydowało się na pobyt w placówce noclegowej. _ Dzisiaj właśnie na dotarciu do tych osób szczególnie nam zależy _ - podkreślił minister.

Zaapelował o wsparcie do organizacji pozarządowych, wolontariuszy i wszystkich osób, które mogłyby policji czy straży miejskiej wskazać miejsca przebywania osób bezdomnych. Chodzi zwłaszcza o tereny niezamieszkałe - ogródki działkowe, domki letniskowe, pustostany czy parki.

_ Opracowanie map, policzenie wszystkich osób to pierwszy, ale niezbędny krok do zmian w polityce walki z bezdomnością. To także niezwykle cenna informacja dla samych gmin, która będzie podstawą do podjęcia konkretnych decyzji - np. o wybudowaniu noclegowni czy domu dla osób bezdomnych. Kolejne badania przeprowadzane będą systematycznie co 2 lata, za każdym razem w miesiącach zimowych _ - napisał szef resortu pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd ma pomysł na bezrobocie. Da 7,4 mld - _ Szczególnie chcemy wesprzeć osoby młode oraz po 50. roku życia _ - powiedział minister pracy i polityki społecznej.
College dla bezdomnych przeżywa oblężenie Już setki studentów ma otwarta jesienią szkoła dla bezdomnych w Londynie.
Dieta za delegację wyższa. Zobacz od kiedy Rozporządzenie ministra pracy wprowadzające nowe stawki diet wejdzie w życie 1 marca 2013 r.
bEUgBaUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)