Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Będzie większa ochrona pracownic w ciąży. Ustawa podpisana

34
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada m.in. większą ochronę pracownic w ciąży.

Będzie większa ochrona pracownic w ciąży. Ustawa podpisana
(Unsplash, pixabay.com (CC0))
bEUKnPLp

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Ustawa zakłada, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie trzy miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. "Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

bEUKnPLr

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zapisano w ustawie. Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić kontrolowanie agencji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może nałożyć mandat do 5 tys. zł; obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł. Rozszerza też "ochronę procesową" pracowników tymczasowych - będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Ustawa zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra ds. pracy, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

Zmienione przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca, oprócz przepisów dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.

bEUKnPLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
pi
4 lata temu
dzisiaj w ciązy siedzi się na L-4, to ciązkie zagrożenie życia, w zależności od powołania kobiety, niektóre ze szczególnym powołaniem zaliczają z 10 lat.......
maria
4 lata temu
byłam pracodawcą w szkole i wiem ,że gdy kobieta zachodzi w ciąże, bierze od lekarza zwolnienie bo ciąża zagrożona siedzi na zwolnieniu, potem rodzi i bierze urlop macierzyński wychowawczy pod koniec urlopu wychowawczego zachodzi w ciążę więc przychodzi niby że przerywa urlop ( pracodawca musi się zgodzić bo nie ma nic do powiedzenia ) znowu bierze zwolnienie bo ciąża zagrożona i tak wychowuje przynajmniej 3 dzieci , wiem ,że każda z nas rodzi ale teraz co wyprawiają młode dziewczyny na etacie budżetówki to przegięcie
oleś
4 lata temu
moje znajome jak się zaciążyły to przez 9 miechy siedziały na zwolnieniu lekarskim i rżeli ze śmiechu, paliły pili, jak dzieciaka odchowają 3 lata to znów zaciążą i tak wkoło do starości.
bEUKnPLT
ja
5 lata temu
prawa pracownicze dla ciężarnych to w większości jest niedźwiedzia przysługa. ja bym zmienił prawo w taki sposób aby ciąża była neutralna dla pracodawcy (nie czytać brak praw kobiet). Dam taki przykład zwolnienie lekarskie przy ciąży płatne od pierwszego dnia przez ZUS
imięmojeanka
5 lata temu
Coraz to czytam o robotyzacji rynku pracy , ginących zawodach i nowych związanych z komputeryzacją itp. O tym że to roboty mają pracować a zarazem często publikowane są artykuły o oszczędzaniu na emerytury , o ochronie pracy kobiet itp itd. Dla mnie to jest tak : żyję w XXI wieku a zarazem w XIX wieku. I pracuję w branży handlowej też coraz więcej . Tylko kasy tak szybko nie przybywa.........
...
Następna strona