Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Będzie spotkanie na kolei, w sprawie strajku

0
Podziel się:

W czwartek odbędzie się spotkanie przedstawicieli resortu transportu, samorządów i kolejowych związków zawodowych poświęcone sytuacji na kolei.

Będzie spotkanie na kolei, w sprawie strajku
(pkp.pl)
bETtQVTV

W czwartek odbędzie się spotkanie przedstawicieli resortu transportu, samorządów i kolejowych związków zawodowych poświęcone sytuacji na kolei. Związkowcy zapewniają, że przed tymi rozmowami nie będą strajkować.

W zeszłym tygodniu działacze związkowi zagrozili, że jeszcze przed świętami mogą zastrajkować. Decyzję, czy podejmą protest, uzależniają od tego, czy resort transportu przedstawi im kompleksową wizję funkcjonowania przewozów pasażerskich w Polsce. Chodzi głównie o warunki funkcjonowania Przewozów Regionalnych - największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego. Spółka boryka się z wielomilionowymi długami. Ostatnio marszałkowie województw, do których należy przewoźnik, podjęli decyzję o podzieleniu go na mniejsze firmy.

W poniedziałek ze związkowcami rozmawiał wiceminister transportu Andrzej Massel. Jak powiedział PAP po zakończeniu spotkania rzecznik resortu Mikołaj Karpiński, następne rozmowy zaplanowano na 22 grudnia. Oprócz strony związkowej i rządowej mają wziąć w nich udział również przedstawiciele marszałków województw. Jak zapewnił szef kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel, przed 22 grudnia związkowcy na pewno nie przeprowadzą strajku.

bETtQVTX

Problemy Przewozów Regionalnych, a także sytuacja całego polskiego kolejnictwa miała być omawiana na tzw. szczycie kolejowym. Jego zwołanie było jednym z warunków zaprzestania akcji strajkowej w Przewozach Regionalnych w sierpniu br. Kolejarska Solidarność i Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych uznały, że na szczycie nie ustalono żadnych konkretów i zawiesiły swój udział w jego pracach. Związkowcy dali też rządzącym ultimatum - wystosowali do ministerstwa transportu stanowisko, w którym domagali się przedstawienia do 15 grudnia kompleksowej wizji funkcjonowania przewozów pasażerskich w Polsce. Zagrozili też wznowieniem przerwanej w sierpniu akcji strajkowej.

W połowie sierpnia br. związkowcy zorganizowali 24-godzinny strajk i zatrzymali niemal wszystkie z ok. 2,7 tys. pociągów Przewozów Regionalnych. Do kolejnego zatrzymania już nie doszło, bo zarząd spółki i związkowcy zawarli pod koniec sierpnia porozumienie.

Ustalono m.in., że pracownicy spółki - oprócz podwyżki w wysokości średnio 120 zł, którą dostali w sierpniu br., otrzymają jeszcze średnio o 130 zł więcej od lipca 2012 r. i o 30 zł więcej od początku 2013 r. Ustalono także, że do połowy września ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zwoła szczyt kolejowy. Szczyt został zwołany, ale pracujące od kilku miesięcy zespoły robocze nie wypracowały do tej pory ostatecznych stanowisk.

Czytaj więcej o strajku na kolei
Dzięki temu nie będzie paraliżu kolejowego? Szefowie Przewozów Regionalnych zgodzili się na podwyżki dla pracowników od początku sierpnia.
Strajku na kolei nie będzie. Będą podwyżki? Nie będzie kolejnego strajku w Przewozach Regionalnych, zapowiadanego na piątek i sobotę. W środę późnym wieczorem związki zawodowe porozumiały się z zarządem spółki, zarówno w kwestii podwyżek jak i innych stawianych postulatów.
Zarząd zgodził się ze związkami. Ale strajk... Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zgodziła się z postulatami związków zawodowych - poinformował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który uczestniczy w rozmowach zarządu PR ze związkowcami.
bETtQVUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)