Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Będą zmiany w PIT-ach. Od 2011 roku

0
Podziel się:

Obowiązek składania corocznej deklaracji do urzędu skarbowego przejdzie z pracowników na pracodawców.

Będą zmiany w PIT-ach. Od 2011 roku
(PAP/Piotr Polak)

aktualizacja 14:30* Obowiązek składania corocznej deklaracji do urzędu skarbowego przez pracowników przechodzi na pracodawców. Ci z kolei wszystkie informacje będą umieszczać w jednym dokumencie - PIT-40 z wprowadzonymi dodatkowymi rubrykami.*

Posłowie przegłosowali też poprawkę mniejszości o przesunięciu wejścia w życie tych zmian o rok, czyli od 2011. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Przeciwko nowelizacji było Prawo i Sprawiedliwość. Wiceprezes partiiAleksandra Natalli-Świat przekonywała, że oznacza ona zwiększenie kosztów pracodawcy, a w efekcie także pracowników.

Według wstępnych szacunków resortu finansów, z nowej możliwości powinno skorzystać 2-5 mln podatników.
Argumenty PiS odrzuca szef klubu Platformy ObywatelskiejZbigniew Chlebowski. Tłumaczył on, że od każdego zeznania podatkowego pracodawca dostaje ryczałt.

Lewica także krytykuje zmiany. Wiceprzewodniczący klubuMarek Wikińskiuważa, że rozliczanie pracownika to dobry pomysł, ale wyłącznie wtedy, gdy ten będzie tego chciał. Dodaje, że rząd nakłada na wszystkich podatników obowiązek złożenia specjalnego oświadczenia, że nie chce być rozliczany przez pracodawcę.

Według rządu nowe obowiązki ma zrekompensować firmom to, że będą dostawać wyższe wynagrodzenie za rozliczenie składek i złożenie zeznania pracownika. Natomiast, jak wynika z szacunków Money.pl przedsiębiorcy za rozliczenie PIT-a pracownika dostaną tylko 7 złotych rocznie.

Senat przyspieszy zmiany o rok?

Platforma zapowiada, że Senat przywróci projekt do stanu oryginalnego.
_ - Poproszę izbę wyższą, żeby przywróciła termin, który jest w propozycji rządowej _ - stwierdził wiceminister finansów Maciej Grabowski. _ - Zdaniem rządu 5 milionów podatników mogłoby skorzystać ze zmian już w roku przyszłym _ - dodaje.

Według wiceministra najwięcej kłopotów z wypełnieniem zeznania mają osoby pracujące na jednym etacie. - _ To są osoby zatrudnione w jednym zakładzie, które mają jedno źródło dochodów i tak naprawdę wszystkie informacje, które są potrzebne do wyliczenia zeznania pracodawcy mają na co dzień _ - wyjaśnia.

Opozycja cieszy się na razie z przesunięcia terminu

_ - Dobrze, że to nieszczęście nie nastąpi od razu. Jest szansa na to, że jeszcze zmienimy coś w międzyczasie _ - stwierdzaAleksandra Natalli-Świat. Wiceprzewodnicząca PiS uważa, że zmiana w Senacie nastąpi nie dlatego, że _ rządowe zmiany są dobre, tylko dlatego że są rządowe _. _ Paragraf 22 w tym Sejmie zrobiłby furorę _ - dodaje ze śmiechem.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRY NATALII - ŚWIAT:

Rozliczanie PIT-ów przez przedsiębiorców to dla Lewicy niepotrzebne utrudnienie. _ Będą to gigantyczne koszty dla polskich przedsiębiorców. Wysiłek, marnowanie czasu dla milionów pracowników _ - stwierdza Marek Wikiński. Według Lewicy cel tej ustawy jest tylko i wyłącznie polityczny.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

Z wyliczeń Lewicy wynika że dzisiaj zaledwie ok. 400 tysięcy osób prosi pracodawców o wypełnienie zeznania. _ Po wejściu w życie tej ustawy ta liczba może wzrosnąć. Ale nie ma żadnej pewności że ta liczba podskoczy w sposób znaczący _ - uważa poseł Wikiński.

Podatkowe raporty i poradniki w Money.pl
Internauci zaoszczędzą 1,7 mld zł Z ulgi na internet skorzysta w tym roku ponad 3 miliony osób - szacuje Money.
Ulga na dzieci: 5,5 mld zł zostanie nam w kieszeni W tym roku kilka milionów rodziców po raz drugi skorzysta z tzw. ulgi prorodzinnej. W sumie zapłacą oni podatki mniejsze o ok. 5,5 mld zł.
Ulga 1 procent - pobijemy ubiegłoroczny rekord? Aż 32 mln złotych w zeszłym roku otrzymała organizacja najbardziej hojnie obdarowana przez podatników. Na drugim biegunie znalazła się instytucja, na konto której podatnicy przekazali zaledwie 30 groszy w ramach tzw. jednego procenta.
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)