30 bezdomnych i długotrwale bezrobotnych mężczyzn z województwa podlaskiego weźmie udział w kursach i warsztatach aktywizacji zawodowej, zorganizowanych przez Caritas Diecezji Białostockiej. Projekt, finansowany z funduszy unijnych, potrwa pół roku.
- Żyją z ulicy, ile zarabiają?
- Można zarobić 4 - 5,5 tys. zł. Chętnych do pracy brak
- Zajmą się aktywizacją zawodową bezrobotnych Uczestnicy projektu "Szansa na awans - aktywizacja zawodowa bezdomnych i zagrożonych bezdomnością mężczyzn", to dwudziestu mężczyzn długotrwale bezrobotnych oraz dziesięciu bezdomnych. Jak wyjaśniają przedstawiciele Caritas Archidiecezji Białostockiej, która realizuje projekt, osoby które nie mają pracy ponad rok, traktowane są jako potencjalnie zagrożone bezdomnością.
Jak powiedziała PAP Karolina Nowacka z Caritas Archidiecezji Białostockiej, średnia wieku mężczyzn - uczestników projektu, wynosi ok. 40 lat. Przewidziane są dla nich kursy zawodowe z zakresu prac remontowo-budowlanych, jak hydraulika, elektryka i prace wykończeniowe, a także warsztaty psychologiczne.
Nowacka dodała, że w trakcie projektu każdy uczestnik będzie pod opieką trenera, który ma dawać wsparcie, poznać sytuację uczestnika i pomagać, np. w sprawach urzędowych.
Jak zapowiedziała Nowacka, kursy rozpoczną się jeszcze w czerwcu i potrwają do listopada. Podczas zajęć mężczyźni będą remontować budynek Centrum Integracji Społecznej, placówki wspierającej osoby wykluczone społecznie, która ma od przyszłego roku działać w Białymstoku.
Po zakończeniu projektu pięciu najbardziej zaangażowanych mężczyzn uzyska zatrudnienie socjalne w Centrum Integracji Społecznej w ramach ekipy remontowo-budowlanej. Pozostałe osoby uzyskają zaświadczenie o ukończeniu kursu, rekomendacje do przyszłych pracodawców oraz pomoc w szukaniu pracy.
Według danych organizacji pozarządowych i urzędów, w całym województwie podlaskim jest ok. 900 osób bezdomnych, a w samym Białymstoku ok. pół tysiąca.
Projekt realizowany jest przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Jego koszt to blisko 460 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.