Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Autoprezentacja. Czym jest? Dlaczego jest ważna?

0
Podziel się:

Autoprezentacja to jedna z najważniejszych umiejętności w procesie starania się o pracę. Dzięki temu pracownikowi jest łatwiej pokazać swoje pozytywne cechy.

Autoprezentacja. Czym jest? Dlaczego jest ważna?
Autoprezentacja. Czym jest? (pixabay.com)
bETuxbvp

Autoprezentacja. Czym jest?

Autoprezentacja to inaczej kreowanie własnego wizerunku. To sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swoje wypowiedzi, zachowania i sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz kim jest, albo za kogo chciałby być uważany. Autoprezentacja dzieli się na dwie techniki:

 • obronne,
 • asertywno-zdobywcze.

Obronne techniki autoprezentacji są zachowaniami, które są ukierunkowane na obronę, ochronę i utrzymanie zaatakowanej lub zagrożonej tożsamości i naszej wartości. Z kolei asertywno-zdobywcze techniki autoprezentacji są zachowaniami ukierunkowanymi na zbudowanie, uzyskanie i utrwalenie nowej tożsamości swojej osoby. Autoprezentacja ma duże znaczenie, gdy staramy się o pracę. Wtedy korzystamy z technik asertywno-zdobywczych.

bETuxbvr

Autoprezentacja. Dlaczego jest ważna?

Dlaczego autoprezentacja jest ważna w procesie rekrutacji? Dzięki pozytywnemu kreowaniu własnej osoby pokazujemy siebie w taki sposób, by zyskać dodatkowe punkty u przyszłego pracodawcy. Dlatego umiejętność autoprezentacji jest kluczem do realizacji najważniejszych celów i udanego życia zawodowego. Autoprezentacja to pożądana przez pracodawców cecha u potencjalnych pracowników.

Autoprezentacja sprawia, że potrafimy pokazać się w jak najlepszym świetle. Osoby, które opanowały autoprezentację nie mają problemów ze znalezieniem pracy i pewnością siebie. Do tego z łatwością przychodzi im zawieranie nowych znajomości. Dzięki autoprezentacji pokazujemy pozytywne cechy swojego charakteru w taki sposób, by przyćmić negatywne cechy.

Autoprezentacja. Obronne techniki autoprezentacji

Obronne techniki autoprezentacji to:

bETuxbvx
 • samoutrudnianie - angażowanie się w działania, które obniżają szanse sukcesu, ale zwalniają jednostkę z osobistej odpowiedzialności za porażkę, a w dodatku nasilają osobistą chwałę w przypadku sukcesu.
 • suplikacja - autodeprecjacja, prezentowanie własnej bezradności, robienie z siebie nieudacznika w nadziei uzyskania pomocy od innych, dzięki odwołaniu się do normy odpowiedzialności społecznej, nakazującej pomagać tym, których losy od nas zależą.
 • wymówki - redukowanie osobistej odpowiedzialności za dane wydarzenia, zaprzeczanie intencji wyrządzenia szkody lub przekonywanie, że nie miało się kontroli nad biegiem sytuacji ("To nie moja wina").
 • usprawiedliwienia - akceptowanie własnej odpowiedzialności przy jednoczesnych próbach redefinicji czynu jako mało szkodliwego lub dotyczącego w istocie czegoś innego niż krzywda.
 • przeprosiny - okazywanie skruchy i żalu, akceptowanie własnej odpowiedzialności za szkodę, kompensowanie krzywdy ofierze. Najskuteczniejszy sposób przywracania pozytywnego obrazu w oczach innych.

Autoprezentacja. Asertywno-zdobywcze techniki autoprezentacji

Asertywno-zdobywcze techniki autoprezentacji to:

 • ingracjacja - wkradanie się w cudze łaski i pozyskiwanie sympatii poprzez pochlebstwa, prawienie komplementów, zachowania konformistyczne i wyrządzanie przysług. Taktyka może być niebezpieczna, bo uprawdopodabnia wizerunek lizusa.
 • autopromocja - przedstawianie samego siebie jako osoby kompetentnej, podkreślanie własnych dokonań. Trzeba uważać, by nie zostać posądzonym o zarozumialstwo albo brak autentyczności. Strategia często wykorzystywana podczas rozmów kwalifikacyjnych.
 • świecenie przykładem - przedstawianie siebie jako osoby moralnej, co wymaga daleko idącej konsekwencji, by nie zostać uznanym za hipokrytę.
 • zastraszanie - przedstawianie siebie jako „twardego faceta”, osoby agresywnej, nieprzyjemnej, groźnej, która może narobić kłopotów i od której nie można niczego uzyskać.
 • świecenie odbitym blaskiem - proces demonstrowania związków z osobami, którym się powiodło i które cieszą się wysokim statusem społecznym lub utożsamianie się z prestiżowymi przedsięwzięciami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETuxbvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)