Money.pl Praca Wiadomości

ZUS daje drugą emeryturę

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Pomoc w Domu i Opieka
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony

Emeryci pocztą pantoflową dowiadują się, że od roku mogliby otrzymywać większą emeryturę z ZUS. Nikt o tym jednak ich nie poinformował. ZUS odpowiada, że emeryci powinni czytać ustawy, choć sami urzędnicy mają kłopoty z ich interpretacją - pisze "Gazeta Wyborcza".

ZUS przyznaje, że od 1. lipca 2004 roku obowiązuje przepis, który po raz pierwszy pozwala przejść z emerytury wcześniejszej na tę na ogólnych zasadach, gdy kobieta kończy 60, a mężczyzna 65 lat. Nie jest to przeliczenie świadczenia, ale ustalenie go na nowo. Zmiana w prawie dotyczy tysięcy osób. Ilu dokładnie, tego ZUS nie wie.
Większość emerytów na nowym przepisie zyskuje.

Dlaczego ZUS nie informował o zmianie i jej zasadach?

Biuro prasowe centrali Zakładu twierdzi, że ustawodawca ich do tego nie zobowiązał.

W efekcie na przykład w Szczecinie w 2004 roku roku wniosek złożyły pojedyncze osoby, w ubiegłym - kiedy wieść zaczęła się rozchodzić - już ponad 600. W Łodzi tylko przedwczoraj przyszło sto osób.

Zdaniem ZUS to sami emeryci powinni interesować się tym, co ich dotyczy i czytać przepisy.

zus, emerytury
IAR

Re: ZUS daje drugą emeryturę

komentatorka / 89.230.153.* / 2011-04-08 13:59
polityka panstwa jest wlasnie taka,nie maja pieniedzy na emerytury,wiec niech ci biedacy umra to i sluzba zdrowia zyska.Widzialam pismo z USA,kazdego roku na urodziny pracownik dostaje z ichniego ZUS-u pismo jak wysoka bedzie mial emeryture kiedy osiagnie wiek emerytalny ,a niechcialby juz pracowac.Jak sie woda uspokoi to gowno wyplywa ,a w Polsce stale sie miesza,zeby tego gowna nie bylo widac

Re: ZUS daje drugą emeryturę

zbud-2 / 195.205.223.* / 2006-02-19 19:43
pojechałem do ZUS -powiedzieli że owo przeliczenie przysługuje tym co po przejściu na "wcześniejszą" pracowali jeszcze 30 miesiecy i placili skladkę Jak to jest naprawdę?Może ktoś mądry napisze...
 
Elżbieta / 83.22.231.* / 2006-02-20 19:55
czy to prawda, może ktoś wie dokładnie jak to jest

lub który artykuł Ustawy o tym mówi

Re: ZUS daje drugą emeryturę

katowice / 83.22.194.* / 2006-02-16 20:24
który artykuł, nie znalazłam

Re: ZUS daje drugą emeryturę

anewa / 83.17.216.* / 2006-02-01 12:02
Przeszłam w roku 2002 na emeryturę w wieku 56 lat. Czy mam prawo do przejścia na emeryturę, o któej mowa w artykule. Jakie przepisy to regulują ?
 
anilah katowice / 83.22.194.* / 2006-02-16 20:04
anilah
prosze o podanie tegho przepisu lub gdzie go szukać jaki "adres" www....

Re: ZUS daje drugą emeryturę

sailor2 / 2006-01-16 04:53
Emeryci nie tylko powinni sie interesowac tym co ich dotyczy , ale rowniez sami zaczac wyplacac sobie emerytury. Oczywiscie obecnie pracujacy powinni jednak dalej placic skladeczki , bo przeciez te szklane domy ( patrz : siedziby ZUS )trzeba za cos budowac....
 
HM / 217.172.235.* / 2006-01-18 18:57
A gdzie jest opublikowany ten przepis z lipca 2004 r.
 
JB-24 / 84.10.19.* / 2008-02-22 17:48
To hańba twierdzić ażeby emeryci sprawdzali DZ.U .A Wy darmozjady żyjący za nasze pieniądze nieraczycie powiadomić nas, wiadomo dlaczego !!! To haniebne zakłamanie aż prosi się żeby powiadomić cały świat,jak to Polscy emeryci są traktowani,zarówno przez Rząd RP,media i urzędasów ZUS.
 
ajak / 83.28.14.* / 2006-01-20 15:55
Dz.U.2004.Nr121.poz1264
 
anilah / 83.22.194.* / 2006-02-16 20:23
anilah
który artykuł, nie znalazłam, przeszłam na emeryturę w 2002 roku w wieku 58 lat czy mogę złożyć wniosek do ZUS
 
anilah / 83.22.194.* / 2006-02-16 20:20
anilah katowice
ale który artykuł, przeleciałam zmiany i nie znalazłam, bardzo dziekuję za już, ja też przeszłam na emeryturę w wieku 58 lat w 2002 roku, czy moge wystapić z wnioskiem i jakiej mniej wiecej treści, a mąż w wieku 60 lat w 2000 roku czy też może wystąpić z wnioskiem, prosze pomóżcie mi znaleść ten art. bardzo dziękuję

Re: ZUS daje drugą emeryturę

obserwator / 83.7.27.* / 2006-01-14 22:27
Zakład Ubezwłasnowolnienia Społeczeństwa, Zakład Ugruntowywania Socjalizmu, Zbóje Udupią Społeczeństwo, Zarządzanie Ukradzionym Szmalem, Zagwarantować Ubóstwo Społeczeństwa ,Zabić Usiłowanie Zarobkowania, Zadeptać Uczciwość Społeczną ......... właściwe podkreślić .
 
niemaufo / 217.173.189.* / 2006-02-06 18:09
DOBRE !!! :-) he,he!

Re: ZUS daje drugą emeryturę

klimecki / 2006-01-13 22:24
To jest możliwe tylko w państwie "prawa". Kpiny z emerytów i
rencistów

Re: ZUS daje drugą emeryturę

BarbaraK / 83.9.219.* / 2006-01-13 14:43
podajcie nr DU ktOry publikuje tą Ustawę

Re: ZUS daje drugą emeryturę

Barbara K / 83.9.219.* / 2006-01-13 14:37
Jestem na wcześniejszej emeryturze na którą przeszłam z renty.Obliczono mi ją na podstawie przepisów z 1976 r kiedy po raz pierwszy znalazłam się na rencie tj od podstawy 669zł mimo starań z mojej strony ZUS obstawał przy swoim.Średnie moje zarobki wynosiły 145% a mam niespałna 1000 emerytury
Jestem czynna zawodowo i dopiero z Money dowiaduję się o przepisie z 2004
 
ajak / 83.28.14.* / 2006-01-20 16:33
Radzę zapoznać się z Uchwałą SN Sygn. III UZP 7/2002 wg której ZUS (na Twój wniosek) obopwiązany jest przeliczyć Ci część socjalną na nowo, tj. od daty przejścia z renty na emeryturę. Oto sentencja tej uchwały: "Przy ustalaniu na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 r. Nr 162 poz. 1118 ze zm.) wysokości emerytury osoby, która miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i która żąda przyjęcia za podstawę wymiaru emerytury podstawy wymiaru renty (art. 21 ust. 1 pkt 1 tej ustawy), składnik emerytury wynoszący 24% kwoty bazowej oblicza się na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę."
Pozdrawiam :))
 
marysia / 83.9.18.* / 2006-03-06 22:11
mam rente czy moge przejsc na emeryture

Re: ZUS daje drugą emeryturę

oburzony / 212.2.99.* / 2006-01-13 12:47
Trzebaby wreszcie tę złodziejską instytucję zamknąć. To niesamowite jak bezczelnie nas okradają bo jak inaczej nazwać zatajenie tej informacji. Przeciez to nie firma prywatna tylko instytucja stworzona dla dobra obywateli. Ale o tym te Skur...........ny już dawno zapomniały
 
ADAM12@O2.PL / 87.96.81.* / 2006-03-15 09:54
POCO ZAMYKAC JAK NIEKARMISZ PSA TO ZDECHNIE WIENC NIENOSCIE SKLADEK TO SAMI ZDECHNA

Re: ZUS daje drugą emeryturę

gandzia / 213.77.243.* / 2006-01-13 11:25
może jak by zus-owi dali prawo legislacyjne to było by lepiej. Jak wiecie co to znaczy ? wycierać gębe ZUS-em to może tylko ten co chce świadczenie, ale może niech przyjdzie tam do pracy. Dla ZUS wypłata wyższych świadczeń i ściąganie mniejszych składek to lepsza praca że nie powiemże przyjemność.
 
real / 81.219.244.* / 2006-01-13 13:21
Szanowna Gandziu!! Przyznam, że z dużym rozbawieniem zapoznałem się z twoimi propozycjami poprawy sytuacji ludzi związanych z ZUS-em (świadczeniobiorców ale i płatników składek). Faktycznie, ZUS-owi i jego pracownikom brakuje już tylko prawa legislacyjnego, aby instytucja ta stała się państwem w państwie pełną gębą. I jeszcze jedno na temat gęby – otóż ZUS-em gębę wycierają sobie głównie PŁATNICY a nie świadczeniobiorcy. Co do pracy w tej instytucji, to trzeba raczej pomyśleć o redukcji etatów, a nie o zachęcaniu do jej podejmowania. I na koniec – moim zdaniem, lepszym pomysłem od przyznania ZUS-owi prawa legislacyjnego jest jego URYNKOWIENIE i poddanie mechanizmom KONKURENCJI !!! Wtedy pani Gandzia nie miałaby już problemu z wypłatą wyższych świadczeń i ściąganiu mniejszych składek – jakie to proste!!!

Re: ZUS daje drugą emeryturę

zm55 / 83.31.13.* / 2006-01-13 10:15
Moim zdaniem ustawodawca, czyli nasz parlament, powinien wprowadzić poprawkę do ustawy o "emeryturach" nakazującą ZUS z urzędu naliczanie i wpłacanie korzystniejszych dla emeryta świadczeń. Przecież nikt z własnej nieprzymuszonej woli nie chce więcej płacić, to dlaczego miałby to robić ZUS. I tu jest pole dla po-PiS-u. Przecież wśrłód jego moherowego elektoratu jest duży odsetek oszukanych emerytek (emerytów).
 
Moherowy Beret / 83.9.236.* / 2006-01-16 16:11
Gdzie było Nasze Radio

Re: ZUS daje drugą emeryturę

g / 212.186.89.* / 2006-01-13 09:54
Rzaecznik Praw Obywatelskich, rzecznicy dzieci, kobiet, ile na tych urzędach możnaby zaoszczedzic dla emerytów.Nie przepominam sobie aby ci urzędnicy efektywnie zajeli się jakimś prblemem oprócz praw zboczeńców, w ostanich dwóch latach
 
r / 82.146.245.* / 2006-01-13 20:46
Proponuję i to serio powołać Rzecznika Emerytów - jest ich jak by nie było kilka milionów pozbawionych rzecznika swoich interesów bo wzorem górników na ulicę nie wyjdą walczyć o swoje.
Zus należy zlikwidować - każdy pracujący powinien sam sobie odkładać na emeryturę. Dzisiaj i tak niewiele nam (prywatnej działalności gospodarczej) rokują najbliższe prognozy świadczeń emerytalnych o ile takie dostaniemy to będą to marne grosze za które będzie trudno przeżyć.

ZUS - podwójny złodziej, a instytucje demokratyczne w tym Rzecznik Praw Obywatelskich mają to w d....

ko / 83.26.248.* / 2006-01-13 09:19
nie dość, że ta zas.. instytucja 'z urzędu' nie przelicza emerytur, chociaż ma wszystkie potrzebne kwity , to - jak emeryt zmusi ich do tego niezwykłego wysiłku - wyrównanie świadczenia następuije za okres od złożenia wniosku przez zainteresowanego, a nie od daty nabycia świadczenia.

Re: ZUS daje drugą emeryturę

blumski / 83.5.38.* / 2006-01-12 22:54
Kwitesencja takiego działania wydaje sie być jedna. To nie jest głupota ze strony zusu, to jest jego chamstwo. Żyją gnoje za nasze pieniądze i robią łaske, że je w ogóle przyjmą. No cóż, zastanawiałem się czy tam siedzą Polacy. Stwierdziłem, że tak, bo któż by inny mógłby to zrobić.

Re: ZUS daje drugą emeryturę

sylwia / 82.177.183.* / 2006-01-12 21:52
zus do piachu!!!!!

Re: ZUS daje drugą emeryturę

Ok_27_latek / 83.142.122.* / 2006-01-12 21:49
Ja spadam z tego syfu i wam drodzy rodacy proponuje to samo. Emerytury z naszej ojczyzny napewno sie nie doczekamy. Jeśli jesteście twardzi to poczekajcie do konca 2007 a sami zobaczycie jak wygladac bedzie polska "Argentyna" kiedy renty i emerytury przestaną płynąć do wlaścicieli.....

Re: ZUS daje drugą emeryturę

optymista / 83.18.57.* / 2006-01-12 17:08
by ten zus krew zalała.to każdy ma obowiązek czytać ustawy bo jak nie to nici z pieniędzy. za to zus wybuduje sobie nową chałupę

Re: ZUS daje drugą emeryturę

andy / 193.17.54.* / 2006-01-12 12:35
Przez ten zakichany ZUS musiałem zamknąć swoją firmę. Kto to widział tak obciążać przedsiębiorców którzy wypracowują pieniądze dla tego kraju, pewnie nie jestem jedyny, i ciekawe kiedy ktoś się zastanowi do czego to prowadzi

P.S. a co do polityki to chyba trzeba zacząć pakować walizkę i szukać lepszego miejsca do życia, bo na to co sie dzieje to już brakuje słów
 
habzis / 80.53.182.* / 2008-03-01 18:41
masz racje nie wiem zkim pisze ale gratuluje opini ja tez zamklam firme i nie dam zlodzieja nawet zlotowki mam rente po 25 tatch pracy i teraz musze placic pelny ZUS dletego ze staram sie nie wyciagac reki po jalmuzne do opieki to jestesmy ukarani calym ZUSEM jestem chora amusze dorobic bo 496 zeta jakie mi wyliczyli to wstyd jak za to zyc pracowalam w szczegolnych warunkach Htnictwo moze to was zdziwi ale tak jako kobieta praca na wysokosci na spawalni jako operator dzwigu mam53 lata i nie moge skorzystac z wczesniejszej emeryturay bo ciagle sie przepisy zmieniaja nie mam juz sily dorabiam na czarno bo tylko to sie oplaci zeby przezyc ale niestety Rzad i Zus niechca widziec tych ludzi upokorzonych bo trudno 496 zl nazwac srodkami na jakie kolwiek zycie i oplacenie swiadczen
 
basia / 193.17.54.* / 2006-01-12 12:38
jak wszyscy mlodzi, ktorzy juz nie wytrzymuja tego systemu, wyjada do krajow bardziej sprzyjajacych ludziom, to ciekawe kto bedzie utrzymywal zus ???

Re: ZUS daje drugą emeryturę

gogo / 195.205.100.* / 2006-01-12 09:44
Pan Prezydent powinien zaprowadzić w ZUSie w końcu Prawo i Sprawiedliwość! Te darmozjady dlatego nic nie mówia bo dostaną pewnie za to premię.
 
emeryt / 83.168.106.* / 2006-01-12 11:30
Może ktoś zna nr ustawy? W 2004 było 286 wydań Dziennika Ustaw.
 
mila / 213.199.216.* / 2006-02-03 22:09
Dz.U.121 poz 1264 z 2004
 
Alicja268 / 83.10.221.* / 2006-01-15 11:04
2 006-01-15 10:51 emerytka-27 art. ustawy emerytalnej

Re: ZUS daje drugą emeryturę

Wojtek / 192.35.17.* / 2006-01-12 08:48
Tylko konkurencja. Gdyby istnialy choc 3 takie ZUS'y,, a ludzie mieli by wybor miedzy nimi, niech by byly nawet panstwowe, to i tak sytuacja wygladala by inaczej.
 
LOKO / 81.15.233.* / 2006-01-13 07:30
sprawa raczej niereaolna i beż sensu Odowiązkiem urzeników jest nieść pomoc interesantowi Niestety z tym u nas bardzo różnie. nie zawsze winny jest człowiek może trzeba zmienić system Bo konkurencja w postaci 3 urzędów ZUS to tylko dodatkowe wydatki dla nas wszystkich
 
Michał / 83.20.173.* / 2006-01-13 09:56
Przecież oni - urzędnicy ZUS - mają kłopoty z interpretacją przepisów które czytaja na bieżąco a co dopiero my zwykli śmiertelnicy. Onie przecież co najmniej powinni poinfoemować o takiej mozliwości.Za dużo ich tam jest.

Re: ZUS daje drugą emeryturę

Wojtek / 192.35.17.* / 2006-01-12 08:46
A ktos nieprzytomy sam powinien zadzwonic po karetke - idioci.

Re: ZUS daje drugą emeryturę

ADAM / 213.17.146.* / 2006-01-12 08:29
ZLIKWIDOWAĆ ZUS

Re: ZUS daje drugą emeryturę

emeryt / 80.55.236.* / 2006-01-12 08:13
Po raz koleny Zus prezentuje swoją głupotę !!! Ktoś powinen się zająć tym Zusem !!!!