Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

ZUS i śmieciówki. Zlecenia Uratują Szczurka?

0
Podziel się:

Rząd wpisał już wpływy ze składek do budżetu, a pracodawcy alarmują, że firm nie stać, by z dnia na dzień ponosić wyższe koszty ubezpieczeniowe.

ZUS i śmieciówki. Zlecenia Uratują Szczurka?
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Ministerstwo Finansów chce, żeby 340 milionów złotych pochodzących z ozusowania umów-zleceń zasiliło budżet już w przyszłym roku.

Resort wpisał już te pieniądze do projektu przyszłorocznego budżetu - donosi _ Dziennik Gazeta Prawna _. Zbulwersowani są pracodawcy, którzy przekonali posłów do wprowadzenia 12-miesięcznego vacatio legis w przypadku tych przepisów.

Firm nie stać, by z dnia na dzień ponosić wyższe koszty ubezpieczeniowe - alarmuje Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Przestrzega przed wprowadzeniem trzymiesięcznego okresu przejściowego, gdyż - jak mówi - będzie to skutkować wzrostem bezrobocia i poszerzeniem szarej strefy.

Ponad 57 procent ankietowanych Polaków popiera wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek do ZUS od tzw. umów śmieciowych, to jest umów zlecenia i umów o dzieło, na takich samych zasadach jak w przypadku umów o pracę - wynika z badania CBOS. Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej 31 proc. ogółu badanych to zdecydowani zwolennicy takich zmian.

Przeciwko wprowadzeniu proponowanych rozwiązań jest 28 proc. respondentów, w tym 12 proc. ogółu stanowczo się temu sprzeciwia. 15 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Likwidacja śmieciówek ma następować stopniowo. Zgodnie z harmonogramem resortu pracy, dotyczącym likwidacji umów śmieciowych, w 2015 r. składki od umów zlecenia mają być płacone maksymalnie w wysokości składek od płacy minimalnej, w 2016 r. próg oskładkowania ma stanowić podstawa w wysokości 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a od 2017 r. składka do ZUS ma być pobierana od całości uzyskiwanych w ten sposób dochodów.

Ustawodawca zakłada w ten sposób stopniową likwidację umów cywilnoprawnych, co ma doprowadzić do stabilizacji zatrudnienia i wzrostu umów bezterminowych; to w efekcie ma zapewnić wyższe emerytury w przyszłości. Znaczna część przedsiębiorców jest zdania, że takie rozwiązania zwiększą koszty pracy, doprowadzając do spadku konkurencyjności polskich firm i w rezultacie do wzrostu bezrobocia, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe decyzje w sprawie "śmieciówek" Nowe przepisy przewidują również ozusowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych.
Zobacz, na co idą pieniądze z twojej pensji Zarabiasz 3 tysiące brutto? Połowę tego zgarnia ZUS, urząd skarbowy oraz inne instytucje.
Dłuższe vacatio legis dla "śmieciówek" Nie trzy, a dwanaście miesięcy ma wynosić okres vacatio legis na wprowadzenie oskładkowania umów-zleceń. Taką decyzję podjęła sejmowa komisja do spraw rynku pracy.
Zmiany w umowach o pracę. Sprawdź We wrześniu resort pracy przedstawi projekt zmian w Kodeksie Pracy. Chodzi o umowy zawierane na czas określony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)