Money.pl Praca Wiadomości

W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Geologia/Hydrologia/Tektonika
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Pomoc w Domu i Opieka
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony
2009-12-07 13:00
W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków
Fot. Jon Curnow/CC/Flickr
W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

Na własną rękę pracujemy na Wyspach Brytyjskich. Firmy najczęściej delegują pracowników do Niemiec, Francji i Belgii. Polacy budują też elektrownię atomową w Finlandii.

Poza granicami Polski czasowo mieszka i pracuje w sumie około 2,21 miliona Polaków. Najnowsze dane GUS pokazuj spadek o 60 tysięcy osób w ciągu 2008 roku.

Z najnowszych, opublikowanych na przełomie listopada i grudnia informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w krajach Unii Europejskiej, gdzie do podjęcia pracy wymagane jest zezwolenie, lub monitoring prowadzony jest na podstawie liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia, legalnie pracuje prawie 1,19 miliona Polaków.

Jeśli uwzględnić w wyliczeniach również Islandię, Szwajcarię i Norwegię, które nie należą do UE, liczba formalnie zarejestrowanych pracowników z Polski przekroczy 1,2 miliona osób. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie kraje podają oficjalne statystyki na temat cudzoziemców na swoich rynkach pracy.

Polacy posiadający pozwolenia na pracę i podlegający ubezpieczeniom
w krajach Unii Europejskiej (w tysiącach osób)

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Informacja w sprawie zatrudnienia obywateli polskich w państwach
Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii
, listopad 2009

Tylko niecałe 90 tysięcy Polaków oficjalnie zgłosiło w urzędach meldunkowych wyjazd z kraju do pracy za granicą.
Według oficjalnych statystyk najwięcej naszych rodaków pracuje w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Belgii, choć dane o zatrudnionych Polakach nie zawsze oddają faktyczną skalę emigracji do danego kraju. O ile w przypadku Wielkiej Brytanii i Niemiec dane są zbliżone, o tyle już w Belgii na 42 tysiące oficjalnie pracujących przypada - według szacunków Ministerstwa Pracy - nawet 100 tysięcy mieszkających w tym kraju Polaków.

Specyficzny jest przypadek Irlandii. Resort pracy, powołując się na dane GUS szacuje, że na Zielonej Wyspie mieszka około 200 tysięcy naszych rodaków. Od 2004 do połowy 2009 roku tamtejsze urzędy wydały Polakom około 320 tysięcy numerów Personal Public Service, uprawniających do podjęcia pracy. Jednak Irlandia nie monitoruje, ilu obcokrajowców faktycznie podjęło pracę i ilu w międzyczasie opuściło kraj.

Polskie firmy omijają Wyspy

W krajach UE pracuje też prawie 100 tysięcy Polaków oddelegowanych przez krajowe przedsiębiorstwa. W odróżnieniu od osób, które wyjeżdżały na własną rękę, polskie firmy preferują inne kierunki. Wielka Brytania, pod tym względem ustępuje nie tylko Niemcom, ale również Szwecji, Holandii i Belgii.

Do pracy w Irlandii rodzime przedsiębiorstwa w pierwszym półroczu tego roku wysłały tylko 198 pracowników.


źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Swoich pracowników do krajów Unii wysyłają przede wszystkim firmy z sektora usług budowlanych. Polscy budowlańcy mają w Europie bardzo dobrą opinię i biorą udział w dużych projektach. Nasze firmy delegowały przykładowo ponad 1300 osób do budowy elektrowni atomowej w fińskim Olkiluoto, biorą również udział w budowie elektrowni na Węgrzech.

Do pracy w krajach UE delegowani są oczywiście nie tylko budowlańcy. Duńczycy chętnie wynajmują polskie firmy do prac rolniczych. Polscy rolnicy i rybacy zatrudniani są również w Norwegii. Przykładowo na Malcie działa 17 polskich firm transportowych, a pierwszym półroczu 2009 w Austrii znalazło pracę 55 leśników.

Polskie rodziny nie chcą wracać z Wysp

Emigracja już nie kusi, ale fali powrotów nie ma

Ubiegły rok był pierwszym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w którym wielkość tak zwanej młodej emigracji spadła. GUS szacuje, że do kraju wróciło o 60 tysięcy osób więcej, niż z Polski wyjechało.

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Powrót do kraju jeszcze w tym roku planuje niecałe 14 procent emigrantów, ankietowanych w lutym przez Money.pl. Polakom pracującym za granicą najbardziej dają się we znaki skutki kryzysu:

  • mniej zleceń/mniej klientów: 42,4%
  • wyższe ceny w sklepach: 35,2%
  • niższe wynagrodzenie: 21,9%
  • gorsze traktowanie emigrantów w pracy: 17,4%
  • utrudnienia w bankach: 11,5%
źródło: badanie ankietowe Money.pl
można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Jednak to nie sytuacja ekonomiczna skłania do decyzji o powrocie. Wskazało ją w lutym zaledwie 8,6 procent badanych. Prawie dziesięciokrotnie więcej ankietowanych przyznało, że do kraju wracać chce ze względu na rodzinę.

Raporty Money.pl
1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa
Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.
Młoda emigracja ucieka tylko z Ameryki
Co trzeci Polak chce wracać z USA do kraju. W sumie w tym roku wróci co dziesiąty emigrant - wynika z badania Money.pl.
Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji
Cztery piąte emigrantów nie wróci do Polski w najbliższym czasie - wynika z badania Money.pl.
Bartłomiej Dwornik
Tagi: Polska, unia europejska, praca, emigracja, delegacje



Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

byly_POlak / 77.255.45.* / 2009-12-08 14:11
Polska to syf! Tylko NOR albo UK do zycia!

Akcja S**********!

mlodyyyyyy / 84.38.22.* / 2009-12-08 10:35
POLSKA: Pensja to
117% - 17% zus
100% - 22% zus
82% - 19% pit
-22%vat
- 10% NFZ
- akcyza,
- podatki od nieruchomosci, psa, tv

- Brak MIESZKAŃ, autostrad, dróg, komunikacji miejskiej, służby zdrowia

Chrzanić to !!!!!

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

sseer / 78.105.144.* / 2009-12-08 07:03
1,3 mil to jest w samym UK
 
man13 / 2009-12-08 15:02 / Tysiącznik na forum
Przy założeniu że w UK pracuje 650 000 Polaków to wraz z rodzinami jest ich jakieś 2 miliony.
Młodych, wykształconych, pracowitych, przedsiębiorczych, ambitnych i wierzących że w przenajświętszej/katolickiej RP miejsca dla nich nie ma.
 
xxons / 94.254.177.* / 2009-12-08 16:02
Tak, prymas Glemp zwiekszył wysokość "składki" na ZUS, a biskup Gądecki zwiększył akcyzę na paliwo, hehe.
 
mlodyy / 84.38.22.* / 2009-12-08 17:15
ano zwiekszyl, bo wyciaga kase z budrzetu a to sa podatki (nie mylic ze skladkami)

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

no polen no problem / 80.239.242.* / 2009-12-08 00:07
Za granicą praca z Polakami przypomina pracę w Polsce. Wiec radze tam sie wybierać gdzie nie będzie dużego kontaktu z rodakami.

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

KAPITAN123456 / 87.115.128.* / 2009-12-07 23:27
RADA ZA DARMO DLA PACNOW Z SEJMU I RZDU!!! OBNIZCIE PODATKI DOCHODOWE ORAZ VAT NA 15%.WPROWADZCIE SKALDKE ZUSU OD OBROTOW FIRMY I ZROWNAJCIE ZUS Z KRUSEM JESLI CHODZI O OPLATY!!! WPROWADZ\CIE KATASTER ZEBY UREALNIC CENY RYNKU NIERUCHOMOSCI!!!POPRAWCIE INFRASTRUKTURE,SADY ORAZ POLICJE!! OPODATKUJCIE KOSCOL !!! JAK TO WSZYSTKO TUSK ZROBI TO MLODZI DRZWIAMI I OKNAMI BEDA WRACAC DO POLSKI!!
 
polakWpolsce / 84.38.22.* / 2009-12-08 10:16
to sie nie stanie, stad trzeba wiać gdzie pieprz rosnie

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

M xxxx M / 92.29.68.* / 2009-12-07 21:56
za te 6 funtów na godz tutaj kupisz 3 razy wiecj niz polsce ...ceny sá tu o wiele nizsze i waluta nie jest przewartosciowana sztucznie jak PLN-y.. poza tym 6 funtów to takie minimum..jesli zrobisz tu wlasny business mozna o wiele lepiej wyjsc... w Polsce fakt..bylem moze nieudacznikiem..zylem z dnia na dzien..tu mi sié udalo mam swoj dobrze prosperujácy sklep i wystarczajaco zarabiam.. okolo sredniá miesiéczná polská krajowá..tyle ze dziennie ... i jesli ktos powie o nieudacznikach to fakt moze i w polsce ..zostali bo jedyne z czym sobie radzá to z analfabetyzmem w urzédach i o ludziach nich którzy mowiá malozrozumialym jézykiem na tyle zawilym..z trzeba to konsultoac w innych urzédach i pokojch z ich tlumaczami..tam zostajá nasze podatki..sztuczne miejsca pracy lub jak kto woli kibel...jedynym zajeciem po tej ciekawej pracy jest ogládanie pralni brudów w wiadomosciach..ludzie zyjá polityká która... jakkolwiek by sie nie zmienila, ktokolwiek by nie wygral to...nadal 95% spolecznosci budzi sie z reká w nocniku..nio i tak rok za rokiem..wmawiajá sobie z niedlugo bedzie lepiej..heeheee porazka..ruszcie tylki i zrubcie cos ze sobá..i ruszcie zarobic co nieco..stwórzcie cos na tyle mocnego co zaden system podatkowo urzedowy nie bedzie w stanie zepuc...wtedy bedziecie wolni... Pozdrowienia z Londynu dla tych torzy sié jeszce nie poddali :)

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

PRZECIĘTNY OBYWATEL / 89.72.133.* / 2009-12-07 20:39
Tam nikt im nie mówi,że są nie wydajni,i lepiej zarabiać 6 GBP niż 6 zasranych zł.na godzinę.A , jeszcze jedno nikt tu nie wraca bo i po co.Ten co żyje mu się tu dobrze to na pewno nie emeryt,bezrobotny,pielęgniarka,ekspedientka,murarz itp.
 
M>XXXX M / 92.29.68.* / 2009-12-07 21:55
za te 6 funtów na godz tutaj kupisz 3 razy wiecj niz polsce ...ceny sá tu o wiele nizsze i waluta nie jest przewartosciowana sztucznie jak PLN-y.. poza tym 6 funtów to takie minimum..jesli zrobisz tu wlasny business mozna o wiele lepiej wyjsc... w Polsce fakt..bylem moze nieudacznikiem..zylem z dnia na dzien..tu mi sié udalo mam swoj dobrze prosperujácy sklep i wystarczajaco zarabiam.. okolo sredniá miesiéczná polská krajowá..tyle ze dziennie ... i jesli ktos powie o nieudacznikach to fakt moze i w polsce ..zostali bo jedyne z czym sobie radzá to z analfabetyzmem w urzédach i o ludziach nich którzy mowiá malozrozumialym jézykiem na tyle zawilym..z trzeba to konsultoac w innych urzédach i pokojch z ich tlumaczami..tam zostajá nasze podatki..sztuczne miejsca pracy lub jak kto woli kibel...jedynym zajeciem po tej ciekawej pracy jest ogládanie pralni brudów w wiadomosciach..ludzie zyjá polityká która... jakkolwiek by sie nie zmienila, ktokolwiek by nie wygral to...nadal 95% spolecznosci budzi sie z reká w nocniku..nio i tak rok za rokiem..wmawiajá sobie z niedlugo bedzie lepiej..heeheee porazka..ruszcie tylki i zrubcie cos ze sobá..i ruszcie zarobic co nieco..stwórzcie cos na tyle mocnego co zaden system podatkowo urzedowy nie bedzie w stanie zepuc...wtedy bedziecie wolni... Pozdrowienia z Londynu dla tych torzy sié jeszce nie poddali :)
 
maxim84 / 212.198.147.* / 2009-12-17 16:09
Polska waluta jest niedowartościowana względem dolara, a funt jest właśnie przewartościowany względem dolara, więc jak nie masz pojęcia o tych sprawach to nie pisz bzdur. A co do średniej krajowej w 1 dzień to nie bzdurz ze na jakims sklepiku masz 80 tys pln zysku netto.

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

sdfjkk / 195.116.98.* / 2009-12-07 19:53
Dobrze żyje mi sie w Polsce i nie zamierzam zmieniac kraju zamieszkania.Ludziom którzy dla kasy decydują sie zostac Anglikami lub Norwegami szczerze współczuje
...
www.tnij.org/tuba2010
 
rysiul20 / 83.19.96.* / 2009-12-07 20:48
Niedługo wybory i przestanie sie dobrze zyc -miotła wymiecie nierobow z PO

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

JX / 91.193.160.* / 2009-12-07 19:02
Taka sytuacja wystawia fatalne świadectwo dla rządzących. Jeśli najbardziej rzutka i wykształcona część naszego społeczeństwa pracuje dla innych narodów, przy jednoczesnej likwidacji własnego majątku narodowego, to czy nie jest to zdradą interesów Polski?
Niedawno czytałem stwierdzenie Ministra Skarbu Państwa - A. Grada, w wywiadzie dla Gazety Prawnej: "Prywatyzacja ma być dla ludzi. To nie przychody są najważniejsze. Prawdziwym skarbem państwa są ludzie".
Okazuje się, że rządzący nie mają szacunku dla żadnego ze składników Skarbu Państwa. Materialną część bezprawnie wyprzedają, a ludzie wobec bezrobocia sami wyjeżdżają za chlebem.
Właśnie zacząłem czytać długą listę afer związanych z PO, który to skrót ludzie rozszyfrowali jako Partia Oszustów:
http://markd.pl/?p=18

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

rysiul20 / 83.19.96.* / 2009-12-07 17:22
w cudownym kraju brak pracy dla młodziezy musi budowac dobrobyt obcym narodom
nie pomoze reforma ZUS KRUS jak w kraju nic sie dalej nie bedzie produkowac
Likwidujmy reformujmy sprzedajmy i zamykajmy dalej a zniknie Polska z mapy
i juz nawet nikt nie bedzie chciał aby była

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

man13 / 2009-12-07 15:17 / Tysiącznik na forum
Jakoś nikt się nie kwapi uaktualnić dane w powszechnym spisie. A to dopiero pokazało by skalę emigracji.
 
pan władek / 89.231.102.* / 2009-12-07 15:54
man astrologu wytłumacz nam dlaczego nie wracają, od 2 lat przecież nad Polską słońce peru świeci i co?
 
man13 / 2009-12-07 16:32 / Tysiącznik na forum
Nad Polską świeci słońce Watykanu.
 
Brandnew / 89.229.92.* / 2009-12-08 12:30
Man ! W 38 milionowej Polsce mamy obecnie mniej niż 27 tys księży i zakonników. To daje nam "per capita" 1 księdza na 1407 Polaków. Jest to zaiste po POwsku "przerażająca " liczba. Czy to jest na pewno największy powód biedy i niedorozwoju Polski ...?
 
man13 / 2009-12-08 14:57 / Tysiącznik na forum
Ile miliardów kosztuje polskie społeczeństwo utrzymanie na etatach szkolnych całej armii księży i katechetów? Ile kosztuje utrzymanie kapelanów mundurowych i cywilnych? Ile kosztują zwolnienia i ulgi podatkowe wspierające tę organizację? Ile dotacje do misji katolickich, utrzymania misjonarzy i ich kształcenia? Ile................ jeszcze można by wyliczać.
Brandnew, popatrz na wolne ideologiczne kraje i zastanów się nad kosztami jakie ponosi społeczeństwo RP w wyniku braku wolności ograniczonej ideologią nienawiści prezentowaną przez Rydzyka i większość wpływowego KK. Jaki dystans dzieli te wolne kraje od rozwoju społecznego społeczeństwa polskiego osadzonego w realiach funkcjonowania państwa wyznaniowego z jego parytetami.
Czy to nie jest na pewno największy powód biedy i niedorozwoju Polski ...?
 
xxons / 94.254.177.* / 2009-12-08 16:06
W Polce jest do de, bo podatnicy muszą dotować ksiązki Michnika i placic kosmiczne emerytury ubeckim i ludowym generałom.

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

studentMIM / 2009-12-07 14:18 / Tysiącznik na forum
Tytuł sugeruje, jakby Polska nie należała do UE;P
 
JX / 91.193.160.* / 2009-12-07 18:41
Studencie, jestem Ci winien źródło informacji o panu Stefanie Niesiołowskim, ps. Leopold, wcześniej Aaron Nusselbaum, który powiedział: "Platforma Obywatelska to zbieranina gorsza od Samoobrony":
polonica.net
 
studentMIM / 2009-12-07 18:45 / Tysiącznik na forum
A coś bardziej wiarygodnego niż antysemicka strona internetowa? Jakieś dokumenty? Wiarygodna prasa?
 
JX / 91.193.160.* / 2009-12-07 19:17
Studencie, otrzymałeś jedno ze źródeł. Jako student powinieneś wykazywać się większą dociekliwością, a nie oczekiwaniem, aby ktoś zrobił to za Ciebie. Dla mnie jest to strata czasu, a sprawę traktuję w kategoriach ciekawostki.
A może o prawdziwość tych faktów zapytasz wprost zainteresowanego?
Podaną stronę internetową oceniłeś jako "antysemicką". Twoje prawo do oceny! Ktoś inny z kolei jako antysemicką może ocenić zmianę pięknego zresztą nazwiska żydowskiego, na inne...
 
studentMIM / 2009-12-07 19:20 / Tysiącznik na forum
Wiki nic o tym nie wie. To sugeruje (choć oczywiście nie dowodzi), że sprawa jest wymyślona przez jakiś fanatyków

Re: W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

egfdfsdf / 83.11.138.* / 2009-12-07 13:24
z tego co policzyłem ( dodając ) to ponad 3 mln obywateli oficjalnie pracuje w Europie. Biorąc pod uwagę nielegalnie pracujących i tych co wyjechali do stanów i kanady oraz ludzi którzy wyjechali z nimi ( rodziny ) to można wnioskować że z kraju wyjechało ponad około 20-25% ludności. Ludzi w sile wieku, młodych , często wykształconych nie widzących perspektyw w Polsce. Nic dziwnego że ZUS ma problemy a gospodarka staje. Ciekawe jak ci ludzie wszyscy by wrócili do kraju to jakie byłoby bezrobocie? 40 - 50 % . a ci co wracają... są tacy, osobiście znam ludzi którym nie poszło za granicą ale z tego co wiem w kraju tym bardziej im nie pójdzie bo nawet lewych rąk nie mają.
 
squun / 77.112.220.* / 2009-12-07 14:51
ZUS ma kłopoty bo 7,3% składki od 10 lat idzie do OFE za które kupowane są obligacje dotujące ZUS, bezsensu.

Rząd miał rację należało 4% składki z powrotem oddać do ZUSu, a za resztę OFE powinny kupować wszystko tylko nie obligacje.
 
polakWPolsce / 84.38.22.* / 2009-12-08 10:23
p********** policz pensja to
117% - 17% zus
100% - 22% zus
82% - 19% pit
-22%vat - akcyza, - podatki od nieruchomosci, psa, tv,

sam ZUS to 40% Wynagrodzenia za Pracę, w Polsce nie opłaca sie pracowac wiec malo kto to robi !

ZUS ma problemy bo w polsce ja jełopy wybierajace te rzady ktore utrzymuja krus, kler, doplaty, emerytury dla policji, gornikow, milicji, wojska, prokuratorow, sedziow, poslow itd.
 
mstanish / 217.173.195.* / 2009-12-07 13:33
asshole