Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Urzędnik mianowany - długo oczekiwana zmiana rozporządzenia

0
Podziel się:

Wielu tegorocznych kandydatów na urzędników mianowanych z niecierpliwością czekało na wprowadzenie nowych zasad, ściśle określających procedury kwalifikacyjne i specyfikę poszczególnych części egzaminu w służbie cywilnej w 2007 roku.

Wielu tegorocznych kandydatów na urzędników mianowanych z niecierpliwością czekało na wprowadzenie nowych zasad, ściśle określających procedury kwalifikacyjne i specyfikę poszczególnych części egzaminu w służbie cywilnej w 2007 roku.

24 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. I nadeszły istotne zmiany...

Rozporządzenie zmienia zakres tematyczny i formę przeprowadzania rekrutacji w obszarze dwóch, spośród trzech części egzaminu, który ma formę pisemną i składa się z następujących części:

- sprawdzianu wiedzy,

- sprawdzianu umiejętności,

- sprawdzianu predyspozycji kierowniczych.

Zakres wymaganej wiedzy obejmuje zagadnienia zawarte w załączniku nr 1 do w/w rozporządzenia. Sprawdzian wiedzy ma formę testu wyboru i składa się ze 100 pytań. Czas trwania egzaminu wynosi 60 minut.

Jak wynika z raportu USC z 2005 roku, średnia liczba punktów uzyskanych przez kandydatów na tym etapie, przy poprzednio obowiązującej punktacji (80 pkt), wynosiła wówczas 56,29. Dla 35,3% badanych była to najtrudniejsza część egzaminu.

Sprawdzian umiejętności jest pierwszą ze zmian tematycznych, wprowadzonych w treści nowo wydanego rozporządzenia. W myśl § 10 na tym etapie kandydat powinien się wykazać między innymi umiejętnościami: rozwiązywania problemów, analizy i wykorzystania informacji oraz planowania i organizacji. Czas trwania egzaminu wynosi 120 minut. Jego punktacja zawiera się w przedziale 0-50.

Ostatnim elementem egzaminu na urzędnika mianowanego, a jednocześnie drugą z nowości, jest sprawdzian predyspozycji kierowniczych. Obejmuje on sprawdzenie predyspozycji z zakresu m.in.: motywacji, odporności na stres oraz cech osobowościowych. Czas trwania tego etapu to 90 minut. Punktacja także zawiera się w przedziale 0-50.

W myśl §12 rozporządzenia minimalna liczba punktów z poszczególnych części egzaminu, upoważniająca do ubiegania się o status urzędnika mianowanego, wynosi odpowiednio:

- 60 punktów ze sprawdzianu wiedzy,

- 30 punktów ze sprawdzianu umiejętności,

- 30 punktów ze sprawdzianu predyspozycji kierowniczych.

Jak widać, zmiany są znaczne i znaczące. Znaczne, ponieważ z trzech części egzaminu nie zmieniony pozostał jedynie sprawdzian wiedzy, zaś dwie pozostałe mają obecnie służyć sprawdzeniu praktycznych umiejętności kandydata, głównie z zakresu zarządzania organizacją i ludźmi. Zaś na ile zmiany te są znaczące i słuszne zapewne czas pokaże.

Jedno jest pewne. Zmiany w procesie egzaminacyjnym zmuszą wiele osób ubiegających się o status urzędnika mianowanego do bardziej wnikliwego i krytycznego podejścia do siebie jako potencjalnego przywódcy oraz do realnej oceny swoich kompetencji.

W celu podniesienia kwalifikacji, już dziś warto pomyśleć nad udziałem w kursach i szkoleniach tematycznych. Szukając firmy szkoleniowej – partnera sukcesu – warto postawić sobie pytanie, w jakim stopniu dana firma zna potrzeby i umiejętności pracowników urzędów centralnych oraz jakie ma doświadczenie w pracy z nimi.

Osoby, które nie są pewne swoich umiejętności ocenianych na egzaminie, warto, aby zapisały się na profesjonalny kurs przygotowawczy. Udział w nim pozwoli usystematyzować wiedzę z zakresu Trzech Filarów Sukcesu, czyli wiedzę potrzebną podczas sprawdzianu wiedzy, umiejętności oraz sprawdzianu predyspozycji kierowniczych.

Szczegółowe informacje na temat szkolenia dla kandydatów na urzędników mianowanych pod nazwą „Trzy Filary Sukcesu” udziela organizator – Global Training Centre.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)