Szef polskiego rządu podziękował brytyjskiego premierowi Davidowi Cameronowi za to, że _ tysiące i tysiące Polaków _ mogły przyjechać do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszych możliwości pracy zawodowej.
Wielka Brytania - obok Irlandii i Szwecji - otworzyła rynek pracy dla obywateli z nowych państw UE z chwilą akcesji tych krajów 1 maja 2004 roku.
Tusk wypowiadał się na Downing Street w obecności Camerona po wspólnym lunchu. Obaj premierzy złożyli krótkie deklaracje po rozmowach, w obecności kilku wybranych dziennikarzy.
Brytyjski premier zaakcentował w oświadczeniu fakt, że Wielka Brytania i Polska zgodziły się blisko współpracować w ramach UE na rzecz zwiększenia konkurencyjności, pobudzenia deregulacji i uczynienia UE obszarem szybko rozwijającym się. Podobne wątki były w niedawnym liście europejskich przywódców do Komisji Europejskiej, którego sygnatariuszami byli m.in. Cameron i Tusk.
Głównymi tematami rozmów obu premierów w Londynie były sytuacja w Libii, finansowanie Unii Europejskiej oraz priorytety polskiej prezydencji. Szefowie rządów podkreślali _ dobre i mocne _ stosunki między Polską a Wielką Brytanią. Jednym z tematów był także niedzielny mecz piłkarski Arsenalu z Liverpoolem. Premier Cameron jest kibicem klubu Aston Villa, a Arsenalowi kibicuje Donald Tusk, podobnie jak Aleksander Kwaśniewski.
Cameron zadeklarował w poniedziałek po spotkaniu z Tuskiem, że zaangażowanie UE w sprawy Afryki Północnej nie może się odbywać kosztem realizacji inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. - _ Uzgodniliśmy, że Europa powinna z entuzjazmem witać Wiosnę Ludów w krajach arabskich, ale nie powinno to negatywnie wpływać na to, co Unia robi w ramach Partnerstwa Wschodniego. Nie powinny te kraje na tym ucierpieć _ - powiedział premier Cameron.
Kolejnym tematem rozmów Tuska i Camerona była współpraca w ramach NATO, m.in. w Afganistanie. - _ Uzgodniliśmy, że będziemy razem działać na rzecz powodzenia misji w Afganistanie _ - mówił szef brytyjskiego rządu. Ocenił on także, że Polskę i Wielką Brytanię łączą wspólne interesy oraz wspólna historia i zauważył, że polscy imigranci _ wnieśli wielki wkład _ do życia brytyjskiego.
Cameron podkreślił, że Wielka Brytania i Polska mają wspólne poglądy na wiele kwestii europejskich. _ - Unia powinna być obszarem, który się szybciej rozwija, w którym jest mniej regulacji, więcej konkurencji _ - zaznaczył.
W wypowiedzi dla polskich mediów przed wejściem na Downing Street Tusk przyznał, że w sprawie unijnego budżetu Polska i Wielka Brytania mają różne interesy. Obaj politycy zgodzili się jednocześnie, że w budżecie UE są wydatki, które trzeba wyeliminować, ponieważ mają one mały sens.
**
Mówiąc o priorytetach polskiej prezydencji Tusk wymienił jednolity rynek, pobudzenie konkurencyjności i zwiększenie wolności gospodarczej. - _ Są to sprawy, które łączą Polskę i Wielką Brytanię, oraz osobiście mnie i premiera Camerona. W ich realizacji będziemy razem współpracować _ - zaznaczył polski premier.
- _ Widać bardzo wyraźnie, że Polska i Wielka Brytania będą stanowiły niezwykle silny tandem dla realizacji priorytetów polskiej prezydencji, w szczególności jednolitego rynku. Za tą nazwą kryje się dużo konkretów. Chodzi o handel i wymianę w internecie _ - powiedział Tusk. Zauważył, że obecne regulacje są różne w różnych krajach unijnych i wymagają ujednolicenia.
Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali też o reformie Wspólnej Polityki Rolnej. - _ W tej sprawie Polska i Wielka Brytania mają wiele do zaoferowania _ - powiedział Tusk.
David Cameron został zaproszony przez szefa polskiego rządu do udziału w szczycie UE na temat Partnerstwa Wschodniego przygotowywanym przez polską prezydencję.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
Cameron: Partnerstwo Wschodnie nie ucierpi Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że pomoc dla krajów Afryki Północnej nie będzie odbywała się kosztem Partnerstwa Wschodniego. | |
Tusk w Londynie. Razem zmienimy Unię? Premier będzie rozmawiał z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. | |
Tusk na Ukrainie o Euro i integracji z Unią Spotkania Tuska w Kijowie mają być kolejną okazją do wsparcia przez Polskę unijnych aspiracji Ukrainy. |