Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Telepraca: Niewypał z przyszłością

0
Podziel się:

Praca na etat z domu miała być szansą dla niepełnosprawnych i dla młodych mam. Money.pl sprawdza, dlaczego się nie przyjęła.

Telepraca: Niewypał z przyszłością
(Andresr/Dreamstime.com)

Praca na etat z domu miała być szansą dla niepełnosprawnych i dla młodych mam. Money.pl sprawdza, dlaczego się nie przyjęła.

Telepraca trafiła do kodeksu pracy w sierpniu ubiegłego roku. Nowe przepisy obowiązują od połowy października. Dzięki nim pracownik może wykonywać swoje obowiązki w domu, a efekty wysyłać szefowi na przykład mailem. Miało dojść do rewolucji na rynku pracy w Polsce - ułatwić zatrudnianie osób niepełnosprawnych czy matek wychowujących dzieci w domu. Na razie jednak to się nie udało.

W 2009 roku liczba osób pracujących mobilnie na całym świecie sięgnie 850 milionów.
źródło: www.nf.pl

Ostatnie przeprowadzone w skali całej Polski badania prowadzone były w ubiegłym roku, w ramach zleconego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu _ Telepraca. Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców _. Ich wyniki pokazały, że z telepracy korzysta zaledwie 1 procent spośród nieco ponad 15 milionów pracujących Polaków.

Polski rynek pracy od unijnego, nie mówiąc o amerykańskim, dzieli prawdziwa przepaść. Odsetek telepracowników w Krajach UE jest ponad dziesięciokrotnie, a w USA - trzydziestokrotnie wyższy.

źródło: Gazeta Prawna

W pierwszym kwartale tego roku zainteresowanie pracodawców taką formą zatrudniania wzrosło - według ostrożnych szacunków poznańskiej firmy DGA, prowadzącej program _ Telepraca _ - zaledwie o 10 procent. Nie ma jednak gwarancji, że zainteresowanie przekuli w czyny. Oficjalnych badań ani statystyk nikt nie prowadzi. Bezradnie rozkłada ręce również pytane przez Money.pl Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Telepraca w Polsce

Dlaczego Polacy nie pokochali telepracy? Specjaliści powodów szukają głównie w tym, że ilość ofert nie przechodzi w jakość: _ - Duży odsetek ofert dotyczy zajęć o niskich wymaganiach, nisko opłacanych a więc mało interesujących dla osób o wyższych kwalifikacjach _- wyjaśnia Beata Szilf-Nitka z portalu InfoPraca.pl.

_ - Liczba ofert dopuszczających możliwość pracy zdalnej, stanowi zaledwie promil wszystkich ofert pracy, jednak od pewnego czasu obserwujemy jej wzrost - _ dodaje Anita Wojtaś-Jakubowska z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. _ - Pracodawcy, w obliczu problemów z rekrutacją specjalistów, są coraz bardziej otwarci i chętniej dopasowują się do potrzeb kandydatów. _

Skąd pochodzą internauci, wpisujący do wyszukiwarek najpopularniejsze frazy związane z pracą zdalną
praca zdalna * telepraca* * praca przez internet* * praca w domu*
1. Wrocław Rzeszów Kielce Trzebinia
2. Kraków Bydgoszcz Lublin Poznań
3. Poznań Olsztyn Olsztyn Bydgoszcz
4. Szczecin Szczecin Rzeszów Kielce
5. Lublin Poznań Trzebinia Łódź

źródło: Google Trends

Dziś największą grupę telepracowników stanowią przedstawiciele zawodów bezpośrednio związanych z internetem. Są to przede wszystkim administratorzy sieci, programiści, projektanci stron WWW. Jak podkreślają eksperci z portali rekrutacyjnych, zainteresowanie nowymi zasadami zatrudnienia widać już także w kolejnych branżach: marketingu, sprzedaży telefonicznej czy tłumaczeniach. Ostatnio również w szkoleniach online.

_ - Najczęściej w systemie telepracy zatrudniane są osoby zajmujące stanowiska niezwiązane z koniecznością zarządzania zespołem, oraz te niewymagające bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami - _wyjaśnia Anita Wojtaś-Jakubowska.

Zdalny pracownik: odpowiedzialny, ale na luzie

Specjaliści od rynku pracy są przekonani, że telepraca to dobry kierunek: _ - To doskonałe rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą regularnie pracować w biurze. Dobrze się sprawdza w przypadku osób potrafiących pracować samodzielnie, charakteryzujących się samodyscypliną i umiejętnością zarządzania własnym czasem - _ uważa Beata Szilf-Nitka.

Badania pokazują, że telepracownik jest zdecydowanie mniej zestresowany. Eksperci to potwierdzają: _ - Najważniejsze jest to, że cały swój czas ma się pod kontrolą - _ tłumaczy Katarzyna Karaśkiewicz, ekspert firmy DGA, która prowadziła dla PARP program _ Telepraca _. _ - Jeśli ktoś jest bardziej twórczy nocą, może pracować o tej właśnie porze. Żadna firma nie da takiej możliwości na tradycyjnym stanowisku pracy. _

Zdaniem Katarzyny Karaśkiewicz, wpływ mają nawet drobne, jak by się mogło wydawać sprawy: nie marnuje się czasu na dojazdy do pracy, nie trzeba się przejmować strajkami komunikacji, można bez potrzeby urywania się z pracy załatwić ważną sprawę w urzędzie.

  • Zalety telepracy:
  • wygodny tryb wykonywania obowiązków
  • łatwe łączenie pracy z innymi obowiązkami
  • nie traci się czasu na dojazdy
  • nie ma ryzyka konfliktów, pojawiających się w dużych grupach

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy ma predyspozycje do zdalnej pracy. Niebagatelną rolę grają tutaj takie cechy jak odpowiedzialność, silna osobowość i organizacja. Bez tego praca zdalna może okazać się źródłem problemów.

_ - Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: czy potrafię wygospodarować czas na pracę i życie prywatne, czy moją mocną stroną jest organizacja czasu pracy, czy lubię i potrafię pracować w samotności - _ radzi Beata Szilf-Nitka.

_ - System ten poza wieloma zaletami posiada również wady mogące wpływać stresująco. Odosobnienie, niemożliwość odseparowania spraw służbowych od prywatnych, brak nadzoru, uzależnienie od technicznych rozwiązań oraz czasem dłuższy niż przeciętny dzień pracy mogą źle wpływać na psychikę - _ przestrzega Anita Wojtaś-Jakubowska.

  • Wady telepracy:
  • konieczność idealnej organizacji pracy własnej
  • groźba pracy na okrągło
  • trudności z oddzieleniem pracy od życia domowego
  • brak bezpośredniego kontaktu z kolegami z pracy

Decyzja o podjęciu pracy zdalnej nie może być więc pochopna. Powinna być krokiem świadomym i dobrze przemyślanym. _ - Trzeba wykalkulować sobie, czy to się nam opłaca, czy nie. Czy odpowiada nam praca w domu, czy też łatwiej nam będzie pracować w biurze, mając kontakt z innymi pracownikami - _ podkreśla Marcin Urban, ekspert Portalu Praca.pl._ - Warto pomyśleć o telepracy przemiennej, na przykład dwa dni w tygodniu w domu, a trzy dni w biurze. _

Pracodawcy są podejrzliwi. A mogą sporo zyskać

Polskie firmy na razie nieufnie podchodzą do tematu zdalnych pracowników na etacie. Nie potrafią jeszcze przełamać psychologicznej bariery.

Bardziej popularną formą zatrudniania pracowników jest dziś w Polsce zlecanie konkretnych zadań _ wolnym strzelcom _, czyli _ freelancerom. _Osoby takie pracują najczęściej na umowę zlecenie, lub o dzieło i nie są faktycznymi pracownikami firmy zlecającej określone zadanie. _ - Najbardziej obawiają się formuły zarządzania telepracownikami. Przyzwyczajeni są do bezpośredniego kontaktu i nadzoru. W przypadku pracy mobilnej, nie mają takiej możliwości - _ tłumaczy Katarzyna Kraśkiewicz.

Ponieważ kodeksowe zapisy dotyczące telepracy są stosunkowo młode, ich nieznajomość również studzi entuzjazm firm. Z pytań kierowanych do DGA wynika, że ich szefowie mają wątpliwości podatkowe. Nie są też pewni, czy telepracownik nie zażąda w którymś momencie, aby firma zapłaciła za niego czynsz.

Tymczasem telepracownik jest dla pracodawcy nawet o 30 proc. tańszy. Pod takimi hasłami rząd wpisywał telepracę do kodeksu pracy, a praktyka zdaje się potwierdzać tę teorię.

_ - Ten sposób świadczenia pracy dla pracodawcy oznacza przede wszystkim obniżenie kosztów. Na przykład wynajmu powierzchni biurowej - _ podkreśla Anita Wojtaś-Jakubowska z Grupy Pracuj.

W tych zawodach najłatwiej o mobilny etat:
tłumacz projektant stron internetowych księgowa architekt telemarketer ankieter * programista grafik administrator sieci komputerowej informator telefoniczny dziennikarz prowadzący szkolenia*
źródło: InfoPraca.pl, Praca.pl, Pracuj.pl

_ - Ludzie, którzy pracują zdalnie są nie tylko bardziej zadowoleni z pracy, ale mają też mniejszą motywację do zmiany miejsca zatrudnienia - _ uważa Marcin Urban z Praca.pl. _ - Co ciekawe, pracowanie poza biurkiem, pozostając w telefonicznym i internetowym kontakcie zwiększa wydajność pracowników, a co za tym idzie - efektywność firmy. _

Czy telepraca przyjmie się w Polsce?

Analiza statystyk najpopularniejszych haseł, jakich Polacy szukają w internecie wyraźnie pokazuje, że zainteresowanie tematem z tygodnia na tydzień spada.

Po skokowym zainteresowaniu tematyką telepracy pod koniec ubiegłego roku widać, że coraz rzadziej szukamy w internecie informacji na temat tej specyficznej formy zatrudnienia. Choć - co trzeba zaznaczyć - zainteresowanie nigdy nie było przesadnie wysokie. W najlepszych okresach najpopularniejszej frazy _ praca w domu _szukało nieco ponad 15 tysięcy osób. Dla samego hasła _ praca _ średnia liczba wyszukań to ponad* 2 miliony* tygodniowo.

źródło: szacunki Money.pl na podstawie Google Trends i Google AdWords

Jak zgodnie podkreślają pytani przez Money.pl specjaliści, mimo wszystko widać światełko w tunelu. Marcin Urban uważa, że kołem zamachowym będzie możliwość zdalnego zatrudniania fachowców, których tak firmom brakuje, bez względu na miejsce zamieszkania.

_ - Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się jednak na wprowadzenie telepracy, dostrzegając płynące z niej korzyści _ - przyznaje Beata Szilf-Nitka z InfoPraca.pl. - _ Wraz z dostosowywaniem naszej gospodarki i warunków pracy do warunków europejskich, popularność tej formy zatrudnienia będzie wzrastać. _

Optymizmu nie brakuje też Anicie Wojtaś-Jakubowskiej z Pracuj.pl: _ - Dynamiczny rozwój technologii, szybkie, tanie i bezpieczne połączenia internetowe, zdalny dostęp do plików i programów, rozwój Internetu i rosnąca liczba użytkowników sieci oraz nowelizacja prawa pracy powodują, że telepraca zyskuje i zapewne nadal będzie zyskiwać na znaczeniu - _ zapewnia.

Jednym słowem - zdaniem ekspertów, pomimo ewidentnego falstartu telepraca ma w Polsce przyszłość. Trzeba tylko dać jej trochę czasu.

Komentarz Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)