Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rynek pracy w Polsce. Oto pożądane umiejętności

0
Podziel się:

Paweł Strzelecki z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego radzi natomiast, by wybierając uczelnię i unikać kierunków łatwych.

Rynek pracy w Polsce. Oto pożądane umiejętności
(mediaphotos/iStockphoto)

Rozpoczynając naukę warto dowiedzieć się, jakie wykształcenie daje największe szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. Zapotrzebowanie rynku pracy zmienia się dość szybko.

Są jednak takie umiejętności, z którymi zawsze znalezienie zatrudnienia jest o wiele łatwiejsze niż bez nich - mówi Anna Świebocka Nerkowska dyrektor departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- _ To jest pewna otwartość, przedsiębiorczość, gotowość na zmiany, chęć zaangażowania się. Z drugiej strony to są kompetencje, które przedsiębiorcy traktują jako kompetencje miękkie, czy też społeczne. Praca w zespole, umiejętność organizacji swojego czasu pracy. Jest cały zestaw cech uniwersalnych, który każdy pracownik, czy to inżynier, kelner, czy ktoś kto pracuje w fabryce przy taśmie musi posiadać i to są te kompetencje, które polska edukacja musi kształcić _ - twierdzi Anna Świebocka Nerkowska.

Paweł Strzelecki z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego radzi natomiast, by wybierając uczelnię, unikać kierunków łatwych a wybierać takie, których studiowanie wymaga więcej wysiłku. Po ich ukończeniu łatwiej będzie znaleźć pracę.

- "Powinni zwracać uwagę na takie kierunki, które są wskazywane jako przyszłościowe i które wymagają pewnych kompetencji, kwalifikacji, których nie mają inni" - uważa Paweł Strzelecki.

Najważniejsze jest, by szukać takich umiejętności które zaraz po szkole nie zaprowadzą nas do urzędu pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
400 tysięcy ludzi na bruk. Lokomotywa gospodarki ostro hamuje Aż o blisko 20 procent wzrosła liczba bankrutujących firm w Polsce. Eksperci mówią, że nowych bezrobotnych będzie cztery razy więcej, niż przewiduje rząd.
Koral i Zelmer "pożyczają" sobie pracowników Nie wszyscy pracodawcy w czasie recesji redukują zatrudnienie. Część z nich woli utrzymać nadmiar pracowników do czasu, aż ponownie będą mieli dla nich zajęcie.
Miły efekt emigracji. Wszyscy zyskaliśmy... Tłumna emigracja Polaków w latach 1998-2007 była odpowiedzialna za ok. jedną dziesiątą wzrostu realnych płac w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)