Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby, które wróciły z emigracji zarobkowej. Jednocześnie mają o nich bardzo dobre zdanie. Firmy niechętnie korzystają z elastycznych form zatrudnienia, a pracownikom brak mobilności.
Jest też dobra wiadomość - pracodawcy deklarują, że nie chcą ograniczać zatrudnienia. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą KPMG oraz PKPP Lewiatan.
źródło: KPMG/ PKPP Lewiatan
- Pracodawcy być może czekają jeszcze na tych pracowników, dla nich optymalnych, którzy jeszcze nie wrócili - tłumaczy to zjawisko Rafał Ciegielski.
Kto ma rodzinę, traci mobilność
- Polacy łatwiej wyjeżdżają za ocean, czy za morze, a niżeli przenoszą się z Szydłowca do Poznania - uważa dr Jacek Męcina, ekspert rynku pracy z PKPP Lewiatan.
- Pracodawcy ponadto bardzo rzadko delegują pracowników, czy też decydują się na zmianę lokalizacji ich pracy - mówi Rafał Cegielski, ekspert KPMG.
Główną barierą mobilności pracowników są względy rodzinne. - Pracownicy nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania. Ze względu na szkołę, pracę współmałżonka. Jak i również przyzwyczajenie do obecnego miejsca pracy - mówi Rafał Cegielski.
źródło: KPMG/ PKPP Lewiatan
Jednocześnie pracodawcy nie wspierają pracowników przy przeprowadzkach. Dwie piąte przepytanych firm stwierdziło, że oferowane rekompensaty są niewystarczające a proponowana lokalizacja jest nieatrakcyjna. - Mocno niedoceniany jest problem różnic kosztów utrzymania i różnic płacowych - uważa Jacek Męcina.
Badania do raportu zostały zrealizowane w dwóch etapach.
Pierwszy we wrześniu 2008 i drugi w marcu 2009.
Podczas badania przepytano 500 pracodawców.