- Szkoda, że dopiero od niedawna dostrzegamy możliwości, jakie tkwią wśród tego rodzaju pracowników ze Wschodu - mówi na łamachforsal.pl Krzysztof Inglot z firmy rekrutacyjnej Work Service. Jego zdaniem zagranicznych doradców i ekspertów sprowadzają nad Wisłę także coraz częściej firmy budowlane, które liczą na rozwój inwestycji związanych ze środkami z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
Wśród obcokrajowców, którzy otrzymują zezwolenia na pracę w Polsce, są przedstawiciele 114 krajów. W tej grupie najwięcej jest Ukraińców. Na nich przypadało w ubiegłym roku ok. 83 proc. zezwoleń na pracę.
- Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników zarówno z krajów Europy Wschodniej, jak i Azji, ponieważ mają oni wiele zalet. Są często dobrymi fachowcami i mają dużą motywację do pracy, bo u nas zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż u siebie - ocenia Andrzej Korkus, prezes firmy rekrutacyjnej EWL.
Wojewodowie coraz częściej wydają zezwolenia na pracę cudzoziemców pochodzących spoza Unii Europejskiej. W ubiegłym roku taką zgodę otrzymało ponad 127,4 tys. obcokrajowców - o 94 proc. więcej niż w roku poprzednim. W tym roku rekord ten prawdopodobnie zostanie pobity, wskazują na to dane za styczeń i luty.