Money.pl Praca Wiadomości

Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową [DŹWIĘK]

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Pomoc w Domu i Opieka
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony
2012-01-12 09:53
Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową
Fot. Wojciech Traczyk/East News
Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową

Ekspert Polskiej Konfederacji Pracowników Prywatnych Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców to zła decyzja.

Na zdjęciu Jeremi Mordasewicz


Oznacza bowiem wzrost kosztów pracy. Nowe przepisy, zwiększające składkę o 2 punkty procentowe, wchodzą w życie od 1 lutego. Zdaniem Jeremiego Mordasiewicza nadmiernie obciąży to pracodawców.

- Mniej więcej będzie to kosztowało pracodawców w tym roku jakieś pięć do sześciu miliardów złotych, o ile oczywiście nie zrekompensują sobie tego w jakiś sposób. A pewnie zrobią to, to znaczy podwyżki wynagrodzeń w tym roku nie będą tak znaczne, jak miały być. No bo skoro pracodawcy muszą zapłacić za pracownika średnio 70 zł miesięcznie w postaci składki rentowe, to nie podniosą o tyle wynagrodzeń - mówi Mordasewicz.

Według Jeremiego Mordasewicza, zwiększenie zobowiązań po stronie pracodawców odbije się negatywnie także na inwestycjach. A to - jak tłumaczył w Radiowej Jedynce - mała liczba nowych projektów jest jedną z największych bolączek naszego rynku.
Ekspert Lewiatana mówił też o planie wydłużenia wieku emerytalnego. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza jest to w naszym starzejącym się społeczeństwie konieczność.

- W ZUS-ie brakuje nam 40 miliardów złotych, 15 miliardów brakuje nam w KRUS-ie. Dzisiaj 60-letnia kobieta ma przed sobą 22 lata życia. No nie da się po prostu utrzymać systemu emerytalnego, w którym emeryturę pobieramy tak długo, jak długo pracowaliśmy i płaciliśmy składki. Ja zawsze będę podkreślał, że godną emeryturę można mieć wtedy, kiedy się trzy razy dłużej pracuje niż pobiera emeryturę. Czyli 45 lat pracy, 15 lat emerytury - powiedział Mordasewicz.

POSŁUCHAJ JEREMIEGO MORDASEWICZA:



Rząd planuje stopniowe zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Polacy mają pracować do 67-ego roku życia.
O podwyżce składki rentowej czytaj w Money.pl
Rosną koszty pracy - składka rentowa w górę
Minister pracy broni decyzji o podniesieniu składki rentowej.
Prezydent podpisał ważne zmiany dla firm
Bronisław Komorowski podpisał ustawę podwyższającą składki rentowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
"Rząd liberałów dobija przedsiębiorców"
Zobacz, którzy posłowie głosowali za podniesieniem składki rentowej.





Re: Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową

witez / 188.147.122.* / 2012-02-10 09:57
Jacy biedni ci przedsiębiorcy... Ile to oni muszą płacić: Pracownikowi przecież trzeba zapłacić minimalną krajową, a teraz jeszcze ta składka rentowa. Toż oni z torbami pójdą. A tak chcieli by uczciwie płacić i dobrze traktować pracowników, ale oni po prostu nie mogą, nie opłaca się.
Za granicą opłaca się zatrudniać Polaków i ich doceniać, a w Polsce tak się nie da. Przedsiębiorcy by nam po bankrutowali.
 
biznes_kobita / 78.8.136.* / 2012-02-25 12:18
do witez- sam sobie załóż firmę i bądź pracodawcą, zobaczysz jak to dobrze. Pracownik zarobi krocie. A Tobie zyski ogromne. Nie bierzesz po uwagę, że pracownikowi trzeba dać narzędzia (który często gubi lub niszczy), ubranie i buty robocze, zapłacić trzeba za każdy 1000 zł wypłacony 700 zł w postaci różnych podatków i składek. A Usługi są nędznie opłacane. Więc skąd pracodawca ma brać pieniądze na wysokie pensje??. A będzie jeszcze gorzej. I zamiast 8 osób zatrudnię tylko 4. Bo dla mnie to jest bardziej opłacalne. A reszta niech sama sobie założy działalność lub bezrobocie. Może Państwo znajdzie im pracę!! czego życzę z całego serca. Zwykły pracodawca, co zatrudnia parę osób kokosów nie zbiera.
 
szklarek / 2012-02-10 11:20
Zwróć uwagę na fakt, że podwyżka s. rentowej objęła wszystkich pracowników, również tych, którym ten zły przedsiębiorca płaci sześciokrotną pensję minimalną.

A zmniejszyć pensję, by to ewentualnie sobie skompensować mogą jedynie porozumieniem zmieniającym (rzadkość) albo wypowiedzeniem zmieniający, które rządzi się niemal identycznymi prawami jak definitywne- te same okresy wypowiedzenia i te same ochrony grup pracowników przed wypowiedzeniem.

Re: Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową

piw84 / 62.89.88.* / 2012-01-12 11:44
SIEDZIEĆ ZA BIURKIEM I SIĘ WYMĄDRZAĆ TO JA TEŻ MOGĘ DO 70 ROKU ŻYCIA NAWET. ZROZUM BARANIE ŻE NIEKTÓRZY NAPRAWDĘ CIĘŻKO PRACUJĄ. ZAMIAST 67-LETNICH EMERYTÓW BEDZIE ARMIA 50-LETNICH RENCISTÓW!

Re: Pracodawcy ostrzegają. Nie będzie podwyżek przez składkę rentową

Lorunia / 178.56.131.* / 2012-01-12 11:37
Niech Pan nie manipuluje społeczeństwem ! chce Pan podważać GUS w sprawie średniej umieralności mężczyzn wynosi on 71 lat i 3 miesiące ! tak więc przy szczęśliwym zbiegu okoliczności M. może pobrać tylko coś ponad 6 lat emerytury ! dlaczego tak Pan na siłę chce wmówić społeczeństwu , że jest inaczej . Można się domyślać , że robol , który będzie pracował do śmierci musi zapracować na wasze ogromne emerytury o , które teraz się już boicie , ,ze mogą być mniejsze bo kasy nie starczy . O to wam chodzi? Chcecie wyprowadzić młodych z Polski ! przez tą pseudo reformę . Ciężko mi nawet uwierzyć , że w Polsce są głupcy , że nie widzą tego problemu ! a może wiedzą tylko mają z tego coś !
 
szklarek / 2012-01-12 11:49
To TY manipulujesz. Średnia GUS, na którą się powołujesz dotyczy również mężczyzn zmarłych 1 dzień po porodzie.
Dla kwestii emerytur miarodajna jest właśnie statystyka pobierania emerytury. I jeśli już kobieta przechodzi w wieku powszechnym- to pobierą ją do 82 roku życia.

Jaka k.... składka?

Pilsener / 2012-01-12 10:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Przecież to zwykły podatek przez hipokrytów nazywany składką. Równie dobrze PIT można nazwać "składką na rzecz funkcjonowania państwa".

Po podniesieniu tej "składki" opodatkowanie pensji minimalnej przekroczy pewnie 40%. Pokażcie mi drugi taki kraj, gdzie tak nędzne dochody są tak wysoko opodatkowane!

Praca nie powinna być w ogóle opodatkowana, opodatkowana powinna być tylko konsumpcja bo i tak każdy swoje pieniądze wyda prędzej czy później.

Mamy coraz więcej coraz wyższych podatków. Do czego to zmierza? Potem się wszyscy dziwią, że ktoś się podpala pod kancelarią premiera albo jakiś polski Breivik zabija z zimną krwią znienawidzonych polityków. Kto w końcu położy kres takiemu wyzyskowi i niesprawiedliwości?
 
Lorunia / 178.56.131.* / 2012-01-12 12:08
Tego to już za dużo ! powiedz mi dlaczego autor tego gniota wypowiada się tylko na temat kobiet , które żyją znacznie dłużej od panów ! to zwykła manipulacja . Jak Chcesz mieć właściwy ogląd sprawy to przespaceruj się koło cmentarza ! spacer to samo zdrowie ! zrób to przez 1 miesiąc abyś miał miarodajne dane a potem coś komentuj
 
wiwan / 2012-01-12 13:22
Daj spokój ze spacerami- ponad połowa mrących to nie są emeryci, znaczna część to renciści, w tym b. liczne rencistki rodzinne.
Ps. Mężczyźni pobierają emeryturę statystycznie zdaje się 17 lat.
Właściwy ogląd spraw daję coroczne raporty GUS i rzadsze, ale bardzo miarodajne w kwestii świadczeń- ZUS.
 
Lorunia / 178.56.131.* / 2012-01-12 13:48
Oj ta statystyka ! pamiętam jak kombinowały UP w przyznawaniu zasiłków dla bezrobotnych ! nie wiem od kogo były dyrektywy , ale manipulowali przy przyznawaniu tego świadczenia ! . Robiono to w czerwcu aby był najmniejszy procent bezrobocia ! i przesuwano dane tak aby bezrobotny nie dostał zasiłku na rok tylko na pół roku . Sugestia na pewno szła od góry . Mamy przecież niezłych fachmanów od tych spraw .
 
Lorunia / 188.47.2.* / 2012-01-16 14:07
Do szklarek ...... poczytaj .. Cezary mech " czy można przesunąć wiek emerytalny do śmierci "