Ryanair rozpoczął intensywne poszukiwania pracowników w Polsce. Oferuje 1400 euro wypłaty i nie wymaga doświadczenia w branży. Ludzi do pracy szukają jednak także inne linie lotnicze. Sprawdziliśmy, czego wymagają i co oferują w zamian.
"Już za chwilę pojawimy się w Polsce, by przyjąć na pokład nową załogę!" - piszą na facebookowych grupach dotyczących poszukiwania pracy przedstawiciele Ryanair. Od potencjalnych pracowników personelu pokładowego wymagają umiejętności pływania, znajomości angielskiego, wzrostu między 157 a 188 cm i paszportu UE. Doświadczenia mieć nie trzeba, bo firma organizuje przeszkolenie. Oferuje też zarobki między 900 a 1400 euro.
Zobacz także: „Czy leci z nami pilot?” Przełomowa technologia sił powietrznych USA
Informacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, choć niektórzy internauci przekonywali w komentarzach, że wszystko wygląda tak dobrze tylko na papierze. - Moja przyjaciółka pracowała dla nich we Włoszech. Dwa starty i dwa lądowania dziennie. W wolne dni spała. Zero życia prywatnego. Praca uciążliwa dla zdrowia. Mówiła, że jej nienawidzi i umrze przed emeryturą - napisała Kasia.
Inni też szukają w Polsce
Mimo wszystko zainteresowanie ogłoszeniami jest duże. Okazuje się, że pracowników w Polsce szukają także inne linie lotnicze, w tym bezpośrednia konkurencja Ryanair, czyli Wizz Air. Ogłoszenia dotyczą sześciu lokalizacji: Katowic, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Lublina. Twórcy ogłoszeń nie informują jednak o proponowanych zarobkach dla personelu pokładowego. Według informacji dostępnych w internecie, mediana zarobków personelu lotniczego różnych linii wynosi nieco ponad 5 tys. zł brutto.
Wizz Air dokładnie opisują za to wymagania.
I tu znów pojawia się kwestia wzrostu. W Wizz Air kobieta musi mieć minimum 165 cm, a mężczyzna 175 cm. Do tego stojąc na palcach muszą sięgać ręką 210 cm. Ponadto wśród wymagań jest płynny angielski, paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy, umiejętność pływania, gotowość do stawienia się na lotnisku w ciągu godziny od wezwania i to o każdej porze dnia. Ponadto dobrze jest mieć doświadczenie w obsłudze klienta. Niemile widziane są za to tatuaże, których nie można zakryć ubraniem. Przeszkodą może być również duża wada wzroku.
PLL LOT szuka w wielu dziedzinach
Pracowników szuka również polski LOT, choć akurat nie na pokład samolotów. Wśród ogłoszeń na stronie przewoźnika znajdziemy m.in. oferty dla: dyrektora biura zarządzania ciągłą zdatnością, handlowców, specjalisty ds. logistyki, specjalisty ds. rozkładów, kasjera czy kadry technicznej.